Japon Shinzo Abe’ye suikast

Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin 8 Temmuz’da Tokyo’da öldürüldüğü haberi yayalar izliyor. (Kyoshi Ota/Bloomberg/Getty Images)

Japonya’nın eski Başbakanı Shinzo Abe hayatını kaybetti. vurulduktan sonra Cuma günü Nara’da bir kampanya konuşması sırasında. 67 yaşında.

Abe, sağ eğilimli Japon lider olarak iki ayrı pozisyonda bulundu Liberal Demokrat Parti (LDP) – önce 2006’dan 2007’ye, sonra tekrar 2012’den 2020’ye. Japon hükümetinin başındaki ikinci dönemi daha uzun sürdü.

Japon Başbakanlarından oluşan bir aileden geliyor: Abe, 21 Eylül 1954’te Tokyo’da önde gelen bir siyasi ailede doğdu. Hem büyükbabası hem de büyük amcası başbakanlık yaptı ve babası LDP’nin eski bir genel sekreteriydi.

Abe ilk olarak 1993 yılında 38 yaşındayken Japonya Temsilciler Meclisi’ne seçilmişti. 2000’lerde birkaç kabine görevinde bulundu ve 2003’te LDP’nin genel sekreteri oldu. Dört yıl sonra parti lideri seçildi ve Japonya’nın başbakanı oldu.

İlk dönemi tartışmalar ve kötü sağlık nedeniyle gölgelendi ve 2007’de parti lideri ve başbakanlıktan istifa etti. Abe’nin ilk döneminin sona ermesi, beş farklı kişinin bir sonraki güne kadar beş yıl içinde başbakanlığı elinde tuttuğu döner bir kapı açtı. -2012’de seçim. 2020 yılında sağlık sorunları nedeniyle istifa etti.

Görevden ayrıldıktan sonra etkili bir lider olmaya devam etti: Görevden ayrıldıktan sonra Abe, iktidardaki LDP’nin en büyük hizipinin lideriydi ve parti içinde etkiliydi. Daha güçlü bir güvenlik politikası için kampanya yürütmeye devam etti ve müttefiklerden Tayvan’da demokrasiyi korumak için daha fazla taahhüt talep ederek geçen yıl Çin’i kızdırdı. Buna karşılık Pekin, Japonya’nın büyükelçisini çağırdı ve Abe’yi Çin’in egemenliğine açıkça meydan okumakla suçladı.

Abe, Japonya’nın diplomatik ve askeri politikasını yeniden tanımladı: Abe, 70 yıldaki Japon askeri politikasındaki en dramatik değişiklik ve savunma harcamalarını artırmasıyla hatırlanacak. 2015 yılında hükümeti, Japonya’nın savaş sonrası pasifist anayasasını yeniden yorumlayarak, Japon birliklerinin II.

Abe, değişikliğin daha zorlu bir güvenlik ortamına, daha iddialı bir Çin ve Kuzey Kore’nin sık sık yaptığı füze testlerine yanıt olarak gerekli olduğunu savundu.

Görev süresi boyunca Abe, Pekin ile ilişkileri geliştirmeye çalıştı ve 2018’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile tarihi bir telefon görüşmesi yaptı. Aynı zamanda, Pasifik müttefiklerini birleştirerek bölgedeki Çin genişlemesine karşı koymaya çalıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ile kişisel bir ilişki kurmaya çalıştı. Washington’ın Pyongyang ile ilişkisi gibi diplomasiye doğruHem Trump hem de Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile Jae-in tarihi zirvelere ev sahipliği yapıyor Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile Abe, Kim’le görüşmeye “kararlı” olduğunu söyledi. Abe, Kuzey Kore ile ilişkileri normalleştirmek ve Kore Yarımadası’ndaki gerilimi azaltmak istedi, ancak ilk önceliği, 1970’lerde ve 80’lerde Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşlarının ailelerine bir miktar kapatma getirmekti.

Görev süresi boyunca, Japonya’nın Güney Kore ile ilişkileri kötüleşti. İki ülke, İkinci Dünya Savaşı’nın mirası ve Japonya’nın Kore Yarımadası’nı acımasızca sömürgeleştirmesi üzerine ticaret ve askeri istihbarat anlaşmaları konusunda büyük bir anlaşmazlığa bulaştı.

“Abenomik”: Abe, bir ekonomik kriz sırasında göreve geldi ve onlarca yıllık durgunluğun ardından Japonya ekonomisini hızla yeniden başlatmaya başladı. 2012’de yeniden Başbakan olarak seçilmesinden kısa bir süre sonra, halk arasında “Abenomics” olarak bilinen büyük bir deney başlattı.

Üç ok içerir – büyük parasal teşvik, artan hükümet harcamaları ve yapısal reformlar.

Güçlü bir başlangıçtan sonra bocaladı ve 2015’te Abe silindi “Üç Yeni Ok” GSYİH’yi artırmak için tasarlanmıştır. 2020’de, Covid-19 tüm ülkeyi kasıp kavurduğunda, sonunda hedeflerine ulaşabileceklerine dair umutlar suya düştü ve Japonya’yı resesyona sürükledi.

Abe’nin en büyük yurtiçi başarılarından biri 2020 Tokyo Olimpiyatlarını güvence altına almaktı. Ancak Tokyo Oyunlarının uzun süredir beklenen başarısı, Oyunların 2021’e ertelenmesine neden olan Covid-19 pandemisi tarafından nihayetinde engellendi.

Abe, ilk vakaların tespit edilmesinden aylar sonra olağanüstü hal ilan etti. Yönetimi ayrıca düşük test oranları ve artan sayıda hastayı tedavi etmek için özel tıbbi ekipman eksikliği nedeniyle eleştirildi.

Abe’nin, iki yüzyılda tahttan feragat eden ilk Japon hükümdarı olan İmparator Akihito’nun tahttan çekilmesini ele alışı oldukça başarılıydı. Yerine Ekim 2019’da Rewa Dönemi’ni başlatan oğlu İmparator Naruhito geçti.

Abe, 1987’de evlendiği eşi Aki Abe, née Matsuzaki tarafından hayatta kaldı. Çiftin çocuğu yok.

Mirası hakkında daha fazla bilgi edinin Burada Ve hayatını fotoğraflarda görün Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.