Japonya Başbakanı, Kuzey Kore’nin şüpheli bir balistik füze ateşlediğini söylediCNN

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore Gangwon Eyaletinin Munson bölgesinden yarımadanın doğu kıyısına doğru iki kısa menzilli balistik füze ateşledi.

Japonya Savunma Bakanı Toshiro Ino, füzelerin Pazar günü yerel saatle 01:47 ile 01:53 arasında fırlatıldığını söyledi.

Inoue, her iki füzenin de Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü de sözlerine ekledi.

Inoue’ye göre, ilk füzenin yaklaşık 100 kilometre veya 62 mil maksimum yükseklikte yaklaşık 350 kilometre veya 217 mil uçtuğu tahmin ediliyordu. İkincisi aynı mesafeyi kat etti.

Inoue, denizde gemilere zarar verildiğine dair herhangi bir rapor bulunmadığını, ancak Savunma Bakanlığı’nın, ne tür füzelerin ateşlendiği de dahil olmak üzere, denizaltıdan fırlatılan balistik füzeler olma olasılığı da dahil olmak üzere, ayrıntıları araştırdığını kaydetti.

Güney Kore’nin genelkurmay başkanları, Güney Kore ordusunun gözetim ve uyanıklığını güçlendirdiğini ve ABD ile yakın işbirliği yaparken tam hazırlığını koruduğunu söyledi.

CNN’nin çetelesine göre, bu yıl hem balistik hem de seyir füzeleri de dahil olmak üzere bu tür 25. fırlatma oldu. En son fırlatma Perşembe günü, Kuzey Kore’nin iki kısa menzilli balistik füze fırlattığı zaman geldi, bu son iki haftadaki bir dizi fırlatmanın en sonuncusuydu.

Japonya Sahil Güvenlik, gemilere verilen bilgilere dikkat etmelerini ve denize düşen hiçbir cisme yaklaşmamalarını tavsiye etti. Ayrıca gemilerden ilgili bilgileri vermelerini istedi.

Salı, Kuzey Kore bir füze daha fırlattıHiçbir uyarıda bulunmadan Japonya üzerinden uçtu ve vatandaşlarını sığınmaları için uyardı.

Füzenin Salı günü erken saatlerde kuzey Japonya üzerinden geçtiği ve Pasifik Okyanusu’na düştüğü düşünülüyor. 2017’de Kuzey Kore, Japonya üzerinde bir füze fırlattı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Bir göz kırptı uyardı Kuzey Kore Salı günkü balistik füze fırlatmasının ardından provokasyon “bu yolda” devam ederse, “kınamayı artıracak, izolasyonu artıracak ve eylemlerine yanıt olarak önlemleri artıracaktır.”

Amerika Birleşik Devletleri Yeni kısıtlamalar getirildi Cuma günü, ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin son balistik füze testlerinin ardından söyledi.

Kuzey Kore, Kore Yarımadası kıyılarındaki sulara düzenli olarak füzeler fırlatıyor ve Salı günü Japonya üzerinde uçuşunu daha da kışkırtıcı hale getiriyor.

Silah testlerindeki agresif hızlanma, ABD, Güney Kore ve Japonya’nın füze fırlatmaları ve ortak askeri tatbikatlarla misilleme yapmasıyla bölgede alarma yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri, Güney Koreli yetkililerin “son derece olağandışı” olarak nitelendirdiği bir hareketle, yarımadanın yakınındaki sularda bir uçak gemisini yeniden konumlandırdı.

Inoue, Japonya’nın Pekin’deki büyükelçiliği aracılığıyla Kuzey Kore’ye karşı güçlü bir protesto yayınladığını söyledi.

Perşembe günü ABD, Güney Kore ve Japon savaş gemileri Japonya Denizi’nde füze savunma tatbikatı gerçekleştirdi. ABD-Hint Pasifik Komutanlığı bir açıklamada söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.