Jüri, Alex Jones’un dolandırıcılık iddiaları için Sandy Hook ailelerine yaklaşık 1 milyar dolar ödemesi gerektiğini söyledi

12 Ekim (Reuters) – Connecticut jürisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sağcı komplo teorisyeni Alex Jones’un trajediyi yanlışlıkla oyunculara bağlayan 2012 Sandy Hook katliamının kurbanlarının birkaç ailesine en az 965 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğini söyledi. .

Connecticut, Waterbury’deki bir eyalet mahkemesinde üç haftalık ifadeden sonra gelen karar, iki Sandy Hook ebeveyni tarafından benzer bir davada Ağustos ayında bir Teksas jürisi tarafından Jones’a 49 milyon dolardan fazla ödeme emri verdi.

Connecticut kararı, Jones ve Jones’un InfoWars web sitesinin sahibi olan Free Speech Systems LLC için de geçerlidir. FSS, Temmuz ayında iflas başvurusunda bulundu.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Connecticut davasındaki davacılar arasında, Aralık 2012’de Sandy Hook İlkokulunda vurularak öldürülen 20 çocuğun bir düzineden fazla akrabası ve altı personel bulunuyor. Jones, yıllardır suikastın bir hükümet komplosunun parçası olduğunu iddia etti. Amerikalıların silahları.

Hakimler ayrıca davacıların Kasım ayında belirlenecek olan avukatlık ücretini ödemelerine hükmetti.

Karar okunurken canlı yayında Jones temyize gitme sözü verdi ve şirketinin mevcut iflasının bu arada Infowars’ı koruyacağını söyledi.

“Goliath ile savaşıyoruz,” dedi.

Jones’un avukatı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ailelerin avukatı Christopher Matey, mahkeme dışında bunun “Alex Jones’a, yalanlarına ve zehirliliklerine karşı bir karar ve gerçek ve ortak insanlığımız için bir karar” olduğunu söyledi.

Mahkeme dışında, davadaki davacılardan biri olan Robbie Parker, jürinin kararına teşekkür etti. Parker, “Türünü alan herkes doğruyu söyledi” dedi. “Biri hariç. Tam da bunu yaptığını iddia eden. Ama iş mahkemede doğruyu söylemeye gelince, burada öylece duruyor ve yalan söylüyor.”

Jones, geçen yıl mahkeme kararlarına uymadığı için varsayılan bir kararla sorumlu tutuldu.

Geçen haftaki kapanış tartışmaları sırasında Jones, InfoWars web sitesine gelen trafiği ve çeşitli ürünlerinin satışını artıran çekim hakkında yıllarca yalan söyledi.

Infowars’ın finansmanı halka açık değil, ancak site, deneme ifadesine göre 2016 ve 2018 arasında 165 milyon dolar gelir elde etti. Texas davasındaki bir ekonomist, Jones’un kişisel olarak 135 milyon ila 270 milyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Davaya dahil olmayan davacıların avukatı Brian Gabedek, FSS’nin iflasının Sandy Hook ailelerinin kullanabileceği toplam miktarı sınırlayacağını, ancak bir yargıç şirketinin onlara kasten zarar verdiğine karar verirse Jones’tan başka varlıkları da alabileceklerini söylüyor.

Kabateck, Reuters’e verdiği demeçte, “Altta yatan davranış o kadar kötü ki sizi iflas sınırlarının ötesine götürebilir.”

Jones kişisel olarak iflas başvurusunda bulunmadı, ancak Gabedek, yaptığı takdirde aynı ilkenin geçerli olacağını söyledi.

acı bir tanıklık

Matey, ailelerin Jones’un destekçileri tarafından on yıl süren bir taciz ve ölüm tehdidi kampanyasına katlandığını söyledi.

Mattei jüri üyelerine “Bu ailelerin her biri yas tutuyordu ve Alex Jones onların üzerine bastı” dedi.

Jones’un avukatı, kapanış argümanları sırasında davacıların ölçülebilir kayıplara dair çok az kanıt gösterdiklerini savundu. Avukat Norman Battis, jüri üyelerini davadaki siyasi saikleri göz ardı etmeye çağırdı.

Battis, “Bu siyasetle ilgili bir dava değil, davacılara ne kadar tazminat ödeneceği ile ilgili” dedi.

Davaya dahil olmayan bir avukat ve karalama uzmanı olan Douglas E. Mirrell, önemli kararın jüriden net bir “direniş” mesajı gönderdiğini söyledi.

Mirrell, Jones hakkında, “Yıllar boyunca tekrar tekrar ortaya koyduğu yalanları ve yalanları kendi inkarı şimdi onu yakalıyor” dedi.

Duruşmaya, her gün galeriyi dolduran ailelerin, Jones’un Sandy Hook hakkındaki yalanlarının üzüntülerini nasıl artırdığını anlatan haftalarca verdiği üzücü ifade damgasını vurdu. Saldırıya yanıt veren FBI ajanı da davada davacıydı.

Vurulduğunu kabul eden Jones, ifade verdi ve “liberal” eleştirmenlerine sert çıkıştı ve aileden özür dilemeyi reddettiği için duruşmayı kısa süreliğine kargaşaya sürükledi.

Ağustos ayında başka bir jüri, Jones’un InfoWars komplo teorisi web sitesinin merkezinin bulunduğu Austin, Teksas’taki benzer bir davada Jones ve şirketinin Sandy Hook’un ebeveynlerine 49.3 milyon dolar ödemesi gerektiğine karar verdi.

Jones’un avukatları, Teksas davasında bir yargıcın eyalet yasalarına göre aşırı olduklarını söylemeden önce ödemelerin çoğunu iptal etmeyi umduklarını söylediler.

Jones, diğer yasal gerekçelerle karara itiraz edebilir, ancak Connecticut zararlara sınırlama getirmez.

Matey, ailelerin kararı uygulamak için gereken her mahkemeye gideceklerini, “ne kadar sürerse sürsün, çünkü adalet bunu gerektiriyor” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

New York’ta Jack Quinn, Wilmington, Del’de Tom Halls

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.