Kalabalıklar patladığında Güney Kore’de ölü sayısı 154’e yükseldiCNN

Güney Koreli yetkililer araştırıyor İzdihamda en az 154 kişi öldü Seul’deki parti üyeleri, kuşatılmış ülke olarak en büyük felaketlerinden birini anlamlandırmaya çalışıyor.

Yetkililer nasıl olduğunu anlamaya çalışırken ülkede bir haftalık yas başladı. felaket çekiciliği Kavradı

Ölenler arasında iki ABD vatandaşı da dahil olmak üzere en az 26 yabancı vardı. Dünyanın dört bir yanındaki bir düzine büyükelçilik, ülkelerinden gelen kurbanları doğruladı.

Cumartesi günkü kargaşaya neyin neden olduğu belli değildi, ancak görgü tanıkları, insanlar Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana ilk Cadılar Bayramı hafta sonundan keyif alırken başkentin gece hayatı bölgesi Itaewon’daki dar sokaklara sıkı sıkıya dolduklarını söyledi.

Neredeyse tüm kurbanların – en az 150 – kimliği belirlendi; Polis CNN’e söyledi. Güney Kore İçişleri ve Savunma Bakanlığı’na göre bu sayı 56 erkek ve 97 kadından oluşuyor.

Güney Kore Eğitim Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ölenler arasında biri ortaokul öğrencisi olmak üzere altı öğrencinin olduğunu söyledi. Üç öğretmen de öldü.

Bakanlık, Pazar günü yerel saatle (04:00 ET) 17:00 itibariyle, 37’si kritik olmak üzere yaralı sayısının 133’e yükseldiğini söyledi.

Seul’de 27 yaşındaki İngilizce öğretmeni Emily Farmer, “Sokakta muşambalarla kaplı sıra sıra insan vardı” dedi. Itaewon’dan geçerCNN’e söyledi.

Çiftçi ve arkadaşları, sokaktaki kalabalığın “bunaldığı” bir bara girmeye karar verdiler. Bir süre sonra birinin öldüğü söylentileri yayılmaya başladı ve müşterilerin gitmesine izin verilmedi. Çiftçi, hükümetten “bölgede tehlikeli bir durum” uyarısında bulunan bir acil durum mesajı aldığını ve daha sonra trajedinin boyutunu anladığında barı terk etmesine izin verildiğini söyledi.

“Korkunç,” dedi. “Herkes bir anda ölmez.” Bir grup insan ağlıyordu, diye ekledi. Bazı kurbanlara kalp masajı yapıldı ve kıyafetleri çıkarıldı, bu da olay yerindeki sağlık görevlilerinin onları canlandırmasına izin verdi. Çok kalabalık olduğu için hala insanları (dışarıdan) çekiyorlardı” diye ekledi.

Başka bir görgü tanığı olan Sung Sehyun, CNN’e Cumartesi akşamı sokak sahnesinin “kalabalık bir tünel” gibi olduğunu, Cadılar Bayramı partisine katılanların hareket etmenin zor olduğunu söyledi.

Ölenler arasında düzinelerce ülkenin vatandaşları da vardı.

Chua Cho, insanların itip kakmaya başladığını ve çok fazla bağırış olduğunu ekledi. Sonunda yoldan saptı ve güvenli bir yere kaçtı, ancak insanların hayatta kalmak için binalara tırmandığını gördü. İnsanların giydiği kıyafetlerin kafa karışıklığını artırdığını ekledi; “Bir polis memuru bağırıyordu, ama gerçek bir polis memuru olup olmadığını gerçekten anlayamadık çünkü pek çok insan kostüm giyiyordu.”

Görgü tanıkları CNN’e, kalabalığın ölümcül hale gelmesinden önce kalabalığın kontrolünün asgari düzeyde olduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan video ve fotoğraflar, dar sokakta omuz omuza duran insanları gösteriyor.

Felaket bölgesinde bir çiçek haraç ödendi.

Yaklaşık 10 milyonluk bir şehirde kalabalık metrolarda ve caddelerde kalabalıklar Seul sakinleri için alışılmadık bir durum değil.

İlk acil durum çağrıları 22:24’te geldikten sonra, memurlar olay yerine koştu – ancak çok sayıda insan yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmayı zorlaştırdı. Sosyal medyada yayınlanan bir videoda, diğer parti üyelerinin tıbbi yardım beklerken yerde yatan insanlara baskı uyguladıkları görülüyor.

ABD, Çin, İran, Tayland, Sri Lanka, Japonya, Avustralya, Norveç ve Fransa da dahil olmak üzere birçok ülke, vatandaşlarının kurbanlar arasında olduğunu doğruladı.

Üniversite Başkanı Eli Capilodo yaptığı açıklamada, Kentucky Üniversitesi hemşirelik öğrencisinin ölenler arasında olduğunu söyledi. Capiludo, Kuzey Kentucky’den bir genç olan Anne Kieske’nin bu dönem Seul’de yurtdışında okuduğunu söyledi.

Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi CNN’ye verdiği demeçte, üç Güney Kore askeri personelinin ölüler arasında olduğunu söyledi.

Başbakan Han Tak-soo düzenlediği basın toplantısında, Güney Kore hükümetinin 5 Kasım sonuna kadar ulusal yas ilan ettiğini söyledi.

Hahn, yas süresince tüm kamu kurumlarının ve diplomatik ofislerin yarı personele bayrak asacağını ve acil olmayan tüm etkinliklerin erteleneceğini söyledi.

Han, devlet memurları ve kamu kurumları çalışanlarının yas sırasında başsağlığı dileklerini iletmek için kurdele taktığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.