Kamuoyu yoklamalarına göre seçimleri İtalya’da Meloni liderliğindeki sağ kanat kazandı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Sağcı koalisyon her iki evde de çoğunluğu kazandı – çıkış anketleri
  • Maloney ülkenin ilk kadın başbakanı oldu
  • Erken oylar, Draghi hükümetinin çöküşünü takip ediyor
  • Düşük katılım, sonuçlara gölge düşürüyor

ROMA, 25 Eylül (Reuters) – Giorgia Meloni’nin İtalya’nın Kardeşleri partisinin liderliğindeki sağcı bir koalisyon, bir sonraki parlamentoda mutlak çoğunluğu kazanarak ülkeye 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en sağcı hükümeti vermeye hazırlanıyor.

En büyük koalisyon partisinin lideri Meloni, İtalya’nın ilk kadın başbakanı olmaya hazırlanıyor.

45 yaşındaki Meloni, partisinin post-faşist köklerini küçümsüyor ve partiyi ana akım muhafazakar bir grup olarak gösteriyor. Ukrayna konusundaki Batı politikasını destekleme ve avro bölgesinin üçüncü en büyük ekonomisi ile gereksiz riskler almama sözü verdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ancak, Rusya karşısında birliği koruma arzusu ve İtalya’nın zor borç dağıyla ilgili endişeler göz önüne alındığında, sonuç Avrupa başkentlerinde ve finans piyasalarında alarm zillerini çalacak.

Devlet yayıncısı RAI için yapılan bir çıkış anketi, Matteo Salvini’nin Ligi ve Silvio Berlusconi’nin Forza Italia partisi de dahil olmak üzere muhafazakar partilerden oluşan bir blokun, her iki meclisin kontrolünü garanti altına almaya yetecek kadar %41 ila %45 oy aldığını gösterdi.

Salvini, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Merkez sağ hem alt mecliste hem de senatoda açıkça önde! Uzun bir gece olacak ama şimdi bile size teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İtalya’nın seçim yasası, oylama öncesi anlaşma yapan grupları kayırıyor ve onlara oy sayılarıyla orantılı olarak daha fazla sandalye sağlıyor.

RAI, sağ koalisyonun 400 sandalyeli parlamentonun alt kanadında 227-257 sandalye ve 200 sandalyeli Senato’da 111-131 sandalye kazanacağını söyledi.

Tam sonuçların Pazartesi günü erken saatlerde alınması bekleniyor.

Düşük katılım rekoru

Sonuç, 2018’deki son ulusal seçimde oyların sadece %4’ünü kazanan, ancak bu sefer %22-26 ile İtalya’nın en büyük grubu olacağı tahmin edilen Meloni için önemli bir artış.

Ancak, dört yıl önceki %74’e kıyasla oyların sadece %64,1’ine işaret eden geçici verilerle, bu yankı uyandıran bir onay değil – tarihsel olarak yüksek düzeyde seçmen katılımına sahip bir ülkede rekor düşük.

Güneydeki şiddetli fırtınalar birçok kişinin burada oy kullanmasını engellemiş gibi görünse de, katılım havanın daha sakin olduğu kuzey ve orta şehirlerde gerçekleşti.

İtalya’nın bir siyasi istikrarsızlık geçmişi var ve bir sonraki başbakan ülkenin 1946’dan bu yana 68. hükümetine liderlik edecek ve başta enerji maliyetleri ve artan ekonomik müdahale olmak üzere bir dizi sorunla karşı karşıya kalacak.

Anketlerin sonucu doğru bir şekilde öngördüğü için ilk piyasa tepkisinin sessiz kalması muhtemel.

“Avrupa ve ülkeleri rahatsız eden kamu maliyesi ve kriz ve Ukrayna’ya maruz kalma göz önüne alındığında, büyük bir etki beklemiyorum, ancak İtalyan varlıkları yarın (Pazartesi) mutlaka daha iyi performans göstermeyecek.” Milano’daki Antilia’nın fon yöneticisi ve stratejisti Giuseppe Cercelle dedi.

İtalya’da yüzyılı aşkın bir süredir yapılan ilk sonbahar genel seçimleri, Temmuz ayında Başbakan Mario Draghi’nin geniş ulusal birlik hükümetini deviren parti içi çatışmalarla gölgelendi.

Yeni, yalın parlamento, devlet başkanının yeni hükümetin şekline karar vermek için parti liderlerini bir araya getireceği 13 Ekim’e kadar kurulmayacak.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Roma’da Gavin Jones, Rodolfo Fabbri ve Giselda Vagnoni ve Milano’da Danilo Massoni tarafından ek raporlama Keith Weir tarafından Kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.