Kamyon endüstrisinin sürücülere ihtiyacı var. Bu gençler adım atıyor: NPR

17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Tucker Bubox, 17 Ekim 2022 Pazartesi günü Williamsport’taki Williamsport Lisesi’nin önünde bir yarı kamyonun taksisine biniyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg


17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Tucker Bubox, 17 Ekim 2022 Pazartesi günü Williamsport’taki Williamsport Lisesi’nin önünde bir yarı kamyonun taksisine biniyor.

NPR için Amanda Berg

Batı Maryland’deki Williamsport Lisesi arazisinde, beyaz bir Volvo kamyonunun kabininde, ellerinde kalemler ve pedler olan 17 yaşındaki üç çocuk.

Kilometre sayacını kaydediyorlar, uyarı ışıklarını kontrol ediyorlar, kornaya basıyorlar ve frenleri test ediyorlar. Bu, sözde gezi öncesi incelemenin bir parçasıdır.

Gerçek dünyada, süreç yaklaşık 10 dakika sürer, ancak bugün öğrenciler eğitmenleri Eric Young’ın gözetimi altında yavaş ve metodik olarak hareket ederler.

Young, “Bu 100.000 dolarlık bir kamyon” diyor. “Dikkatsizlikten motoru patlatırsanız, yeni bir iş aramaya başlayacaksınız.”

Bu sonbaharda, ilk kez, Williamsport Lisesi’nde genç sürücüleri işçilere yüksek talep gören bir sektöre yönlendirmek için ülke çapında bir girişimin parçası olarak bu kamyon taşımacılığına giriş kursu sunuluyor.

Williamsport Lisesi’ndeki mesleki eğitmenlerden biri olan Eric Young, bu yıl okulun açılış kamyonculuk sınıfını öğretmek için Hagerstown Community College ile ortaklık kuruyor. Young ayrıca Pennsylvania mandıralarından süt taşımak da dahil olmak üzere yarı zamanlı bir kamyon şoförü olarak çalıştı.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Önümüzdeki on yılda, kamyon endüstrisi bir milyondan fazla sürücü kiralaması gerekeceğini söylüyor

American Trucking Association, kamyon şirketlerinin önümüzdeki on yıl içinde yaklaşık 1,2 milyon sürücüyü işe alacağını tahmin ediyor.

Bunun bir kısmı hızla yaşlanan işgücünden kaynaklanıyor: Grup, uzun yol kamyon şoförlerinin medyan yaşının 46 olduğunu söyledi. Ve görevin bir parçası olarak ağır paletlerin kaldırılması söz konusu olduğunda, sürücülerin sayısı daha da azalır.

Diğer bir neden ise yaşam tarzıdır. Birçok uzun yol kamyoncusu, ücretlerin ailelerini geride bırakarak yollarda geçen sonsuz günleri karşılayacak kadar yüksek olmadığını söylüyor. İş dünyasında ciro yüksektir.

İlgi çeken bir fikir: Genç sürücüleri sektöre daha erken dahil etmek.

Geleneksel olarak, kamyon taşımacılığı, eyaletler arası kamyon taşımacılığındaki yaş kısıtlamaları nedeniyle liselerde sunulan mesleki programlara dahil edilmemiştir. Federal yasa, ticari araç sürücülerinin eyalet sınırlarını geçmek için en az 21 yaşında olmasını şart koşuyor.

Williamsport Lisesi’nde bir kamyonculuk sınıfına kayıtlı 17 yaşındaki son sınıf öğrencisi Joshua Hewitt, “En çok para kazandığınız yer burası” diyor. “Eyalet içinde para kazanabilirsiniz, ancak eyalet üzerinden Batı Yakası’ndan Doğu Yakası’na gidersiniz – en çok para kazandığınız yer orasıdır.”

17 yaşındaki kıdemli Joshua Hewitt, bir başkası için çalışmaktansa kendi kamyonuna sahip olmak anlamına gelen bir mal sahibi-operatör olmayı tercih ettiğini söylüyor. Uzun yol taşımacılığında gözü var. “En çok para kazandığın yer orası” diyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Kamyon taşımacılığı sınıfındaki öğrenciler, kamyonu önden arkaya ve kaputun altından kontrol ederek gezi öncesi denetim adımlarından geçerek zaman ayırırlar.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Ancak şimdi, federal hükümet, 18 ila 20 yaşındakilerin eyaletler arası rotalarda ticari araç kullanmasına izin veren üç yıllık bir eğitim programı başlatıyor ve daha önce lise mezunları için mevcut olmayan kariyer fırsatları sunuyor.

Lise sayısı artıyor Bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyorlar. Williamsport Lisesi’nde amaç, öğrencileri 18 yaşına geldiklerinde ticari ehliyet sınavına girmeye hazırlamaktır. İşletme ruhsatlarını almadan önce en yakın topluluk koleji.

Young, “Ağustos ayına kadar altı haneli maaşlar alıyor olabilirler” diyor.

Bir gencin okula ilgisizliği, kamyon taşımacılığı programının oluşturulmasına neden oldu

Williamsport Lisesi’ndeki kamyon taşımacılığı müfredatı fikri, Müdür Yardımcısı Adam Barry’den geldi.

Birkaç yıl önce Barry, kamyonlar ve traktörler etrafında büyüyen yakışıklı bir çiftlik çocuğu olan Tucker Bubox da dahil olmak üzere bir grup ikinci sınıf öğrencisiyle konuşuyordu.

Barry, “Akademik olarak iyi durumda değil. Bu olduğunda, oturup neler olduğunu anlamak için bu tartışmayı yapın” diyor.

Müdür Yardımcısı Adam Barry, iki yıl önce lisede kamyonculuk kursuna başlamayı düşündü. Bunu ilçeden ve eyaletten gelen fon, destek ve rehberlikle başardı. Patterson Lisesi California’da.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Müdür yardımcısı heyecan boşluğunu fark etti. Bubacz ve arkadaşları okul tarafından motive olmuyorlar. İnşaat ve konaklama dahil olmak üzere kariyer projeleri konusunda özellikle hevesli değiller. Ama kamyonculuğun farklı olabileceğine dair bir sezgisi vardı.

Williamsport, Batı Virginia ve Pennsylvania’dan sadece birkaç dakika uzaklıkta, iki büyük eyalet arasında yer almaktadır. Bir kamyoncu arkadaşı, Barry’ye sürücülere olan büyük talebi anlattı.

Barry, “Onun görüşüne göre, önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde yalnızca bu alanda 50.000 iş olacak” diyor.

Bu yüzden Bubacz’ın yanından bir kamyonculuk sınıfı fikrini yürüttü.

“Evet, bir kamyon sürmek istiyorum!” genç adamın kesin cevabıydı. Şimdi ilkokula kayıtlı üç öğrenciden biri.

Gençler henüz eyaletler arası araba kullanmıyor

Ulaştırma Dairesi Başkanlığı Güvenli Sürüş Eğitimi Pilot Programı Kısmen 2021’de Kongre tarafından onaylandı İkili Altyapı Yasası. Program, üç yıl boyunca birkaç bin kursiyeri işe almayı hedefliyor.

Şimdiye kadar, yavaş bir başlangıç ​​yaptı.

Tucker Bubox ve Joshua Hewitt, 17 Ekim 2022 Pazartesi, Williamsport, Md.’deki Williamsport Lisesi’nin önünde gezi öncesi anket kağıtlarını dolduruyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Tucker Bubox, Peter Vilas Novas ve eğitmen Eric Young, izinlerini almadan önce eğitimlerinin büyük bir kısmı olan Joshua Hewitt’in simülatördeki kavşaklarda gezinmesini izliyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Bugüne kadar, program için yarım düzine kamyon şirketi onaylandı.

Bu şirketler, önce eğitmenleri denetleyen ve daha sonra stajyer sürücüleri kendileri getirebilecek deneyimli sürücüleri kaydettirmelidir.

Katılımcı şirketlerden biri olan DOT Foods’un ulaşım direktörü Dave Hess, 18 ila 20 yaşındakilerin eyaletler arası yollarda yetenekli olduklarını kanıtlama konusunda hiçbir çekincesi olmadığını söyledi.

Hess, “Ekipmanı kullanamayan ve güvende olmayan hiç kimseyi yola koymayacağız” diyor. “45 yaşında olgunlaşmamış çocuklarınız var. Yani bu gerçekten kişiye, becerilerine ve anlayışına bağlı. [Department of Transportation] Kanunlar.”

Eğitim programı ilk önerildiğinde, savunma savunucularıydı. Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu da dahil olmak üzere kırmızı bayraklar kaldırdı. Genç sürücüler Dikkati kolayca dağılabilir. Yüksek kaza oranlarına sahiptirler. Araştırmalar, genç sürücülerin tehlikeleri hafife alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Yolun tehlikeleri Williamsport Lisesi’nde sıkça tartışılan bir konudur.

Hewitt, “Bazen yokuş aşağı gitmek çok tehlikelidir” diyor. “80.000 kiloluk aracınız – herkesi öldürebilir.”

Tucker Bubox, Williamsport Lisesi’ndeki kamyonculuk sınıfına ilham kaynağı oldu. Bugüne kadar, Şansölye Yardımcısı Adam Barry bunu “Tucker Projesi” olarak düşünüyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Çocukken traktör kullanmayı öğrenen Bubox, diğer sürücüler konusunda gergindir.

“En iyi sürücü olabilirsiniz, ancak bazı kötü sürücüler her zaman bir şeyleri mahveder” diyor.

Daha genç bir işçi sektöre daha uygun olabilir

Direksiyon başında genç insanların olması bazı avantajlara sahiptir.

Yeni lise mezunları genellikle daha az aile sorumluluğuna sahiptir. Vücutları henüz bir çalışma hayatının aşınmasına ve yıpranmasına dayanamadı.

Yaşlanan işçilere yeni enerji getirebilirler.

Bubacz gündüz kamyon taşımacılığını tercih ettiğini düşünürken, Hewitt yolda kendisi için bir hayat hayal eder.

“Bir kamyon durağında veya yol kenarında olduğunuz sürece kamyonunuzun içinde istediğiniz yerde uyuyabilirsiniz – geceleri ne görmek isterseniz,” diyor.

Yaşlılar Peter Vilas Novas ve Joshua Hewitt bir kamyonun kabininde öğreniyorlar. Her ikisi de ticari ehliyetlerini aldıktan sonra uzun yol taşımacılığına girmek istediklerini düşünüyor.

NPR için Amanda Berg


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

NPR için Amanda Berg

Sınıf arkadaşları Peter Vilas Novas, kamyonculuğu ülkeyi görmenin bir yolu olarak görüyor.

“İşini yaparken ve para kazanırken gezmek ve yerler görmek” diyor.

Listesinde üst sıralarda – California.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.