Kanada genelinde Rogers ağ kesintisi bankaları, işletmeleri ve tüketicileri etkiliyor

22 Ekim 2021’de Toronto, Ontario, Kanada’daki Rogers Communications çeyrek Rogers Building’in genel bir görünümü. REUTERS/Carlos Osorio

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

  • Rogers, Kanada’nın telekomünikasyon endüstrisine hakim
  • Bankacılık hizmetleri askıya alındı ​​ve trafik etkilendi
  • Telekom sektörü rekabet eleştirisini yeniledi

TORONTO/OTTAWA, 8 Temmuz (Reuters) – Kanada’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Rogers Telecommunications Inc, ikinci bir yaygın kesintinin ardından Cuma günü binlerce kişinin bankacılık, ulaşım ve hükümet erişimini kesintiye uğrattı. (RCIB.TO) Bir yıldan biraz fazla.

Hayatın neredeyse her yönü bozulur. Evden çalışan Kanadalılar genellikle internet erişimi sunan kafelere ve halk kütüphanelerine akın ediyor. Hava Kanada (AC.TO)ülkenin en büyük havayolu şirketi çağrı merkezinin etkilendiğini söyledi. Perakendecilerin nakitsiz ödeme sistemleri yavaşlarken, bankalar ATM hizmetlerinde sorun olduğunu bildirdi.

ET’de (0830 GMT) 4:30’da başlayan kesinti, sektördeki rekabetle ilgili endişeleri artırdı ve müşterilerden diğer sağlayıcılara erişim eksikliği konusunda yeni eleştirilere yol açtı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rogers yaptığı açıklamada, “Bugün sizi hayal kırıklığına uğrattık. Bunu elimizden geldiğince çabuk halletmek için çalışıyoruz” dedi. “Teknoloji ekiplerimiz, hizmetlerimizi eski haline getirmek ve ilerlemeye devam etmek için küresel teknoloji ortaklarımızla birlikte çalışıyor.”

Rogers, hizmetin ne zaman geri yüklenebileceğini söylemedi.

Yaklaşık 10 milyon kablosuz abonesi ve 2,25 milyon perakende İnternet abonesi ile Rogers, Ontario’daki en iyi sağlayıcıdır. BCE Inc ile (M.Ö. TO) ve Telus Corp (T.TO)Rogers, Kanada’da %90 pazar payını kontrol ediyor.

Birden çok kaynaktan gelen durum raporlarını toplayan ve kesintileri izleyen Downdetector, 04:30 ET’den itibaren kesinti raporlarını gösterdi ve sabah 7’ye (1100 GMT) kadar 20.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. ET (1830 GMT) saat 14:30’a kadar, raporlar 7.700’e düştü.

Toronto-Dominion Bank dahil olmak üzere Kanada finans kurumları ve bankaları (TD.TO) ve Montreal Bankası (BMO.TO) Kesintilerin hizmetlerini etkilediğini söyledi. Kanada Kraliyet Bankası (RY.TO) ATM ve çevrimiçi bankacılık hizmetlerinin etkilendiğini söyledi.

Kesinti, yoğun yaz seyahat sezonunda ulaşım ve uçak rezervasyonlarını daha da zorlaştırdı.

Kanada’nın en yoğun havalimanlarından biri olan Vancouver Uluslararası Havalimanı’nın bir sözcüsü, yolcuların internet erişiminin kesilmesi nedeniyle otopark için ödeme yapamayacaklarını, terminal ATM makinelerini kullanamayacaklarını veya havalimanı perakendecilerinden mal satın alamayacaklarını söyledi.

Hava Kanada (AC.TO) İletişim merkezinin nasıl etkilendiğini söylemedi, ancak sorunu çözmek için acilen çalıştığını söyledi. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndekiler gibi Kanada’daki havayolları, uçuş iptalleri ve pandemik personel eksikliğinden kaynaklanan gecikmeler nedeniyle yüksek çağrı hacimleri yaşıyor. devamını oku

Yarışma

Eleştirmenler, kesintinin telekomünikasyon endüstrisinde daha fazla rekabet ihtiyacını gösterdiğini söyledi.

Bu yılın başlarında, Kanada Rekabet Bürosu, Rogers’ın rakibi Shaw Communications’ı devralma teklifini engelledi. (SJRb.TO) 20 milyar Kanada doları tutarındaki anlaşma, telekomünikasyon tarifelerinin dünyadaki en yüksek oranlar arasında olduğu bir ülkede rekabeti bastıracak. Ek, nihai kararı bekleyen mahkemenin önünde hala. devamını oku

Rogers/Shaw anlaşmasında yer alan kablosuz sağlayıcı için teklif veren yatırım şirketi Globealive’ın genel müdürü Anthony LaCavera, “Bugünkü kesinti, daha fazla ağ yatırımı sağlamak için daha serbest rekabete duyulan ihtiyacı gösteriyor” dedi.

Nisan 2021’de Rogers müşterileri, kablosuz ses ve veri hizmetlerinde birkaç saatliğine kesintiler olduğunu bildirdi.

Rogers, Nisan ayı kesintisini Ericsson yazılım güncellemesiyle bağlantılı bir aksaklıktan sorumlu tuttu. Rogers’ın 5G ağı için bulut teknolojisi sağlayan Ericsson’un bir sözcüsü Cuma günü yorum yapmayı reddetti ve tüm soruları Rogers’a yönlendirdi.

Kanada pasaport ofisleri ve telekomünikasyon düzenleyicisi de dahil olmak üzere internet erişimini kaybeden bazı devlet kurumları hizmetleri iptal etmek zorunda kaldı. Ülkenin vergi tahsilat kurumu olan Kanada Gelir Kurumu, telefon hizmetini kaybetti.

Kanada Sanayi Bakanı François-Philippe Champagne, ekibinin şirketle temas halinde olduğunu söyledi.

Bu konunun bir an önce çözülmesinin ve şirketin etkilenenlere doğrudan ve net bir şekilde iletilmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade ettik.

‘Nakit kraldır’

Kesintiden kaç Kanadalının etkilendiği belli değil. Polis, en büyük şehirleri Ottawa ve Toronto da dahil olmak üzere Kanada genelinde, kesintinin bazı arayanların 911 çağrılarıyla acil servislere ulaşmakta sorun yaşamasına neden olduğunu söyledi.

Toronto sakinleri, zarar görmemiş bir ağda ücretsiz Wi-Fi sunan, şehir merkezindeki bir Starbucks kahve dükkanına akın etti.

Müşteri Ken Rosenstein, “Burada dizüstü bilgisayarlarıyla sıkı çalışan tonlarca insan var ve evde herhangi bir hizmetleri olmadığı için evde gibiler” dedi.

Cuma günü Ottawa şehir merkezinde Tim Hortons da dahil olmak üzere kafeler banka ve kredi kartlarını kabul etmedi ve nakitsiz müşterileri geri çevirdi. Tim Hortons, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kanada Perakende Konseyi sözcüsü Michelle Vasilishen, “Bugün birçok mağazada nakit kraldır” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Bangalore’da Yuvraj Malik, Eva Mathews, Shubham Kalia ve Maria Ponnejad tarafından yapılan raporlama; Washington’da Catherine Jackson; Toronto’da Divya Rajagopal ve Chris Hellgren; Ottawa’da İsmail Şakil; Rami Eyyub tarafından; Kurgu Shinjini Ganguly ve Jonathan Otis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.