Kış fırtınası ülke genelinde en az 37 kişinin ölümüne neden oldu ve New York’un batısındaki bölge sakinleri kar altında mahsur kaldı.CNN

olarak Büyük bir kış fırtınası Acımasız kış havası ABD’nin çoğunu patlatmaya devam ederken – ülke çapında en az 37 ölüme yol açıyor – batı New York’un bazı kısımları 43 inç karla kaplandı ve Noel hafta sonu binlerce aracı mahsur kaldı ve elektrikler kesildi.

New York Valisi Kathy Hochul, CNN’e, “Bu fırtına, Buffalo’nun uzun tarihindeki en yıkıcı fırtınaydı” dedi. Yoğun kar ve kar fırtınası koşulları, yolları sıfır görüşle geçilmez hale getirdi, elektrik trafo merkezlerini dondurdu ve eyalet genelinde en az 17 kişiyi öldürdü. Pazar gecesi öldü.

Batı New York, yoğun “göl etkisi” karında boğuluyor – ve ne zaman oluşuyor? Soğuk hava ılık su üzerinde hareket eder Büyük Göller – Bir ay sonra Bölge saldırıya uğradı Tarihi bir kar fırtınası.

Kurtarma ekipleri ve yüzlerce pulluk sürücüsü Noel Günü’nde dışarıdaydı, yardıma gönderilen acil durum ve kurtarma araçları bile karda mahsur kaldı. Yetkililer, terk edilmesi gereken 11 ambulansın Pazar günü çıkarıldığını söyledi.

Erie İlçe Yöneticisi Mark Polancarz, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, “kurtarma ekipleri kurtarıcıları kurtarıyordu … ve bu çok korkunçtu. New York’un hava durumuna bağlı ölümlerinin çoğu, bazı insanların arabalarda ve araçlarda ölü bulunduğu Erie İlçesinde meydana geldi. Sokaklar buzlanmada” dedi.

Bir Buffalo polis raporu, Buffalo’da bildirilen ölümlerin “açık havada ve arabalarda bulunan insanlar” olduğunu söylüyor.

Yüzlerce Ulusal Muhafız birliği, New York’taki kurtarma operasyonlarına katıldı. Vali, eyalet polisinin Pazar gününe kadar 500’den fazla kurtarma işlemi gerçekleştirdiğini, bunlara bir bebek doğurtmak ve mekanik kalpte %4’ü kalmış bir adama yardım etmek de dahil olduğunu söyledi.

Hochul, “Hala hayatı tehdit eden bu çok tehlikeli durumdayız.” Dedi. Erie County’de Pazartesi gününe kadar araç kullanma yasağı yürürlükte kalacak ve sakinleri yollardan uzak durmaya çağırıyor.

Hochul, “Eyaletimiz ve ilçe pulluklarımız amansız, zamandan vazgeçiyor ve kendilerini riske atıyor, kör edici kar fırtınalarında yolları temizliyor” dedi.

Polancarz, yoldaki korkutucu koşulları anlatarak, şiddetli kar fırtınası koşullarının bölgeyi kasıp kavurduğu sırada, Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar yaklaşık 500 sürücünün araçlarında mahsur kaldığını söyledi.

“24 saatten fazla bir süre önünüzdeki beyaz bir kağıda baktığınızı hayal edin. Dışarıda kötü koşullarda böyleydi” dedi. “Bir dizi kar fırtınası ve beyaz çıkış var ve kimse nereye gittiklerini göremiyor. Kimse neler olduğunu bilmiyor.”

Terk edilmiş araçlar ve karla kaplı yollar – Buffalo sokaklarında yüzlerce araba daha – evlerin içinde korkunç koşullar var.

Hochul bir basın toplantısında, bazı sakinlerin son 56 saattir evlerinde olduğunu, bazılarının dondurucu soğuklarda elektriksiz kaldığını söyledi. Bunun nedeni kaynak yetersizliği değil, Kamu hizmeti şirketlerinin karşılaştığı hareketlilik ve erişilebilirlik sorunu.

25 Aralık 2022'de Buffalo, New York'ta bir mahalleyi kar kaplıyor.

Hochul, Pazar akşamı itibariyle Erie County sakinlerinin %94,5’inin ve Buffalo sakinlerinin %87’sinin güçlerinin geri geldiğini söyledi.

Bollencarz, Pazar akşamı Erie County’de 12.000 ev ve işyerinin hala elektriksiz olduğunu ve daha birçoğunun Salı gününe kadar ışığı ve ısıtması olmayacağını söyledi.

Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre, Buffalo Pazartesi günü kar ve şiddetli soğuklar görmeye devam edecek ve en yüksek değerlerin gündüzleri 23 dereceye ve geceleri 18 dereceye ulaşması bekleniyor.

Geçen hafta boyunca, devam eden bir kış fırtınası, Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir bölümünü tehlikeli derecede düşük sıcaklıklar ve soğuk rüzgarlarla kaplayarak yaygın elektrik kesintilerini ve binlerce uçuşun iptal edilmesini beraberinde getirdi.

Orlando, Jacksonville, Tallahassee, Mobile, Montgomery ve Birmingham sakinleri de dahil olmak üzere Güney Pazartesi boyunca 10 milyondan fazla insan elektrik kesintisi uyarıları altındaydı.

Etkilenen bölgelerde donma sıcaklıklarının 10’ların ortalarında ve 20’lerin altında olacağı, ekinleri öldürebileceği ve su tesisatına zarar verebileceği bekleniyor. Sıcaklıklar nihayet kutup rüzgarlarından toparlanmaya başladığında, bu uyarıların çoğu Pazartesi sabahı sona erecek.

Pazartesi sabahı erken saatlerde ülke çapında yaklaşık 90.000 müşteri elektriksiz kaldı PowerOutage.US. Fırtına başladığından beri, kesinti sayısı zaman zaman bir milyonu aştı.

Fırtına, yoğun tatil hafta sonu boyunca ABD’de seyahat etmeyi de ekledi 5.000 uçuş Cuma günü 3.400’den fazla uçuş iptal edildi ve Noel Günü için 3.100’den fazla uçuş iptal edildi. İzleme sitesine göre, Pazartesi sabah 4: 00’e kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne giren, giren ve çıkan en az 1.200 uçuş iptal edildi. FlightAware.

Acımasız havanın gelişinden sonra, birkaç eyalet fırtınayla ilgili birkaç ölüm bildirdi. New York’taki ölümlere ek olarak, ölümler şunları içerir:

Kolorado: Colorado Springs, Colorado polisi, Perşembe gününden bu yana, biri muhtemelen bir binanın trafosunun yakınında ısınmak isterken, diğeri de bir ara sokakta kamp yaparken bulunan, soğuktan kaynaklanan iki ölüm bildirdi.

KansasKansas Otoyol Devriyesi Cuma günü yaptığı açıklamada, hava durumuna bağlı trafik kazalarında üç kişinin öldüğünü söyledi.

Kentucky: Yetkililer, eyalette biri Montgomery County’de meydana gelen bir araç kazasında olmak üzere üç kişinin öldüğünü söyledi.

Missouri: Kansas City polisi, bir kervanın karlı bir yoldan donmuş bir dereye yuvarlanması sonucu bir kişinin öldüğünü söyledi.

Ohio: Yetkililer, Cumartesi sabahı Interstate 75’te bir yarı traktör-römorkun refüjü geçip bir SUV ve bir kamyonetle çarpışması sonucu meydana gelen dördü de dahil olmak üzere, hava durumuna bağlı otomobil kazalarında dokuz kişinin öldüğünü söyledi.

Tennessee: Tennessee Sağlık Bakanlığı Cuma günü fırtınayla ilgili bir ölümü doğruladı.

Wisconsin: Perşembe günü Wisconsin Eyalet Devriyesi, kış havası nedeniyle ölümcül bir kaza olduğunu bildirdi.

25 Aralık 2022 Pazar günü Buffalo'da şiddetli rüzgar ve kar sokakları ve araçları kapattı.

Kar fırtınası ve kış hava durumu uyarıları getiren güçlü bir sistem, birçok kasaba ve şehir yoğun karla kaplı olmasına rağmen kuzeydoğudan ilerlemeye devam ediyor. 24 saatlik bir süre içinde Baraka, Michigan 42,8 inç kar aldı ve Watertown, New York 34,2 inç kar aldı.

Grand Rapids, Michigan rekor 10,5 inç ile şimdiye kadarki en karlı Noel Arifesini aldı. Ulusal Hava Servisi.

Kış fırtınası uyarıları Buffalo, Jamestown ve Watertown, New York için yürürlükte ve önümüzdeki iki gün içinde sona erecek. Tahminler, Jamestown’ın 8 inç daha, Buffalo’nun 14 inç daha ve Watertown’ın 3 fit daha kar görebileceğini gösteriyor. 40 mil / saate kadar rüzgar rüzgarları mümkündür.

Göl etkisi kar uyarıları, Jamestown’un kuzeyinde, Salı günü 10:00 EST’ye kadar yürürlükte kalacak 18 inç’e kadar mümkündür.

Büyük Göller’den rüzgar yönüne doğru esen kalıcı göl etkisindeki kar kademeli olarak yoğunlaşacak, ancak ülkenin doğu yarısının çoğunu saran arktik rüzgarlar yavaş yavaş hafifleyecek. Ulusal Hava Servisi.

Göl etkili kar, önümüzdeki iki gün boyunca tehlikeli seyahat koşulları oluşturacak ve koşulların hafta boyunca yavaş yavaş iyileşmesi bekleniyor.

Alçak basınçlı bir sistemin Kanada’nın daha içlerine doğru ilerleyeceği tahmin edilirken, başka bir sistemin kuzey ABD’den Pazartesi gününe kadar hızla ilerleyerek Kuzey Ovalarından Orta Batı’ya kar getirmesi bekleniyor.

Tahminciler, Salı günü gevşemeden önce ülkenin doğu kesiminin çoğunun Pazartesi gününe kadar derin dondurucuda kalacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.