Kremlin’in Ukrayna’dan güvenlik garantisi talebi, Rus saldırganlığının başarısız olduğunu gösteriyor

Ukraynalı yetkililer, ordunun Kherson’da önemli bir hedefi vurduğunu ve Rus yanlısı yetkililerin sivillere güney bölgesini terk etmeleri için baskı yaptığını söyledi.

Kherson bölge konseyi üyesi Serhii Khlan, Ukrayna kuvvetlerinin Kherson kentindeki stadyum yakınında Rus hava savunma sistemlerine saldırdığını söyledi. Bu sistemler Mykolaiv’i bombalamak için kullanıldı, bazen feci etkilerle.

Klan, “ekipmanın kalıntılarını” gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Klan, Antonievsky Köprüsü bölgesinde yeni saldırılar olduğunu ve Rus kuvvetlerinin ve Rus yanlısı yönetimin binlerce Rus askerinin konuşlandığı Batı Şeria’ya ikmal yapmak için tekneler ve duba köprüler işlettiğini söyledi.

Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki Kagovka şehrinde, nehir kenarındaki üç caddenin zorla boşaltıldığını söyledi. Rusların “şehri kazdığını ve beton hendekler inşa ettiğini” söyledi.

Klahn, “Ruslar doğu yakasını kazıyor, kendilerini savunmaya hazırlanıyor, bunun saldırımızı imkansız kıldığını düşünüyor. Ancak direniş hareketi ve Ukrayna silahlı kuvvetleri savaşmaya devam ediyor” dedi.

Klan, diğer Ukraynalı yetkililerin ısrar ettiğini yineledi: Rus destekli yetkililer Batı Şeria’nın Kherson kentinden ayrılmış ve Kırım’a en yakın olan Skadovsk şehrinde bir ofis kurmuştu.

“Rusların acil ve zorunlu tahliyesine gelince, işgalin kaldırıldığı yere yerel halkın gitme şansı olmadıkça halkımız hiçbir yere gitmeyecektir. [Ukrainian-held] Klan, “Bölgede veya evde kalmaya karar verirlerse kesinlikle Rusya’ya gitmek istemiyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.