Kuzey Kore, Güney Kore Devlet Başkanı’na yardım sağladıktan sonra ‘susmasını’ söyledi

SEUL, 19 Ağustos (Reuters) – Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un güçlü kız kardeşi Kim Yo Jong, Cuma günü Güney Kore liderinin çenesini kapalı tutması gerektiğini söyledi. Nükleer silahsızlanma.

Onun yorumları, üst düzey bir Kuzey Koreli yetkilinin Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un “cesur” bir plan olarak adlandırdığı -ilk olarak Mayıs ayında önerilen ve Çarşamba günkü bir basın toplantısında yinelediği- plan hakkında doğrudan yorum yaptığı ilk seferdi. Ofiste ilk 100 gün.

Kim Yo Jong, devlet haber ajansı KCNA tarafından yayınlanan bir açıklamada, “Saçmalıktan konuşmaktansa imajının çenesini kapalı tutmasının daha uygun olacağını çünkü söyleyecek daha iyi bir şeyi olmadığını” söyledi, Yun’un “çok basit ve Hatta çocukça.” Silah karşılığında ekonomik işbirliği yapabileceğini düşünmek.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

“Kimse mısır ekmeği için kaderini değiştirmiyor” diye ekledi.

Kuzey Kore ile ilişkileri yürüten Güney Kore’nin birleşme bakanı, Kim’in yorumlarının “çok saygısız ve uygunsuz” olduğunu söyledi.

Yoon, nükleer silah geliştirmeyi bırakıp nükleer silahlardan arındırmaya başlarsa Kuzey Kore’ye kademeli olarak ekonomik yardım sağlamaya istekli olduğunu söylerken, Güney Kore’yi Kuzey Kore’ye karşı askeri caydırıcılığını artırmaya çağırdı. Güney Kore, önümüzdeki hafta başlayacak büyük saha tatbikatları da dahil olmak üzere ABD ile uzun süredir askıya alınan ortak tatbikatlara yeniden başladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Çarşamba günü Washington’un Yun’un politikalarını desteklediğini söyledi, ancak Kim ortak tatbikatların müttefiklerin diplomasi konuşmasının samimiyetsiz olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yoon hakkında “Onunla yüz yüze oturmayacağımızı açıkça belirtiyoruz” dedi.

Kim Yo Jong, son yıllarda Güney Kore’yi sert bir şekilde eleştirdi ve bazı uzmanlar, onu ağabeyinin daha hafif ifadelerine karşı “zavallı polis” rolünde görüyordu.

Cuma günkü açıklama Yoon’a bugüne kadarki en sert kişisel saldırısıydı, ancak bu ay Kuzey’de COVID-19’un patlak vermesi için Güney’i suçladı ve daha fazla vaka olması durumunda “ölümcül misilleme” tehdidinde bulundu.

Uzmanlar, Güney’in son ekonomik planının, o zamanki ABD Başkanı Donald Trump ve Kim Jong Un arasındaki zirve sırasında önceki liderlerin tekliflerine benzer olduğunu söylüyor.

Konseyin kıdemli üyelerinden Scott Snyder, “Yun’un girişimi, Güney Kore’nin Kuzey Kore’ye ekonomik fayda vaatlerini içeren uzun bir başarısız tavizler listesine ekleniyor… İlişkiler, Perşembe günü bir blog yazısında söyledi. .

Kuzey Kore, Çarşamba günü denizde iki seyir füzesi denemesi yaptı, bu tür iki aydaki ilk test. Bu, ülkenin geçen hafta COVID-19’a karşı zafer ilan etmesinden sonra geldi. devamını oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Jüri Satırının Açıklaması; Josh Smith ve Su-Hyang Choi’nin ek raporları; Kurgu Richard Pullin ve Edwina Gibbs

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.