Kuzey Michigan’da kasırga bir kişiyi öldürdü ve evlere ve işyerlerine zarar verdi

Yetkililer, Cuma günü Michigan’ın kuzeyinde bir kasırganın birkaç ev ve işyerine zarar verdiğini, arabaları devirdiğini ve ağaçları devirdiğini, en az bir kişinin öldüğünü ve yaklaşık iki düzine kişinin de yaralandığını söyledi.

Eyalet Acil Durum Yönetimi ve İç Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Bailey Wilkins, ölü ve 23 yaralı olduğunu doğruladı. Yaralıların durumu hemen mevcut değildi.

Michigan Eyalet Polisi Teğmen Derrick Carroll, fırtınanın Michigan’ın altındaki yarımadada yaklaşık 4.000 kişilik bir şehir olan Gaylard kasabasından bir mobil ev parkını ve iş alanını parçaladığını ve elektriğin kesildiğini söyledi.

74 yaşındaki Gaylord belediye meclis üyesi Vic Ouellette, bir telefon görüşmesinde doğduğu evin bodrum katındayken üç yatak odalı yapının kendisi ve eşinin üzerine çöktüğünü söyledi.

“Çünkü limon büyüklüğünde bir ördek yumurtası kafamın çatısına çarptı” dedi Mr. Yakındaki bir acil serviste Ouellette, şort ve tişört giyiyordu ve onu görmeyi bekliyordu. Ve bir ayakkabı. “Hayatta olduğum için şanslıyım.”

Çocukluk evi yıkılsa bile, onları çöpten çıkarmaya yardım eden insanlar sayesinde o ve karısı iyi olacak. Oradan yardım almadan çıkamazdık” dedi.

Emekli polis memuru Sn. Ollet ve karısı, telefonuna bir kasırga uyarısı aldıktan sonra bodruma koştu. Orada, pencereden dışarı baktı ve yandaki evde alüminyumun paramparça olduğunu gördü. İşte o zaman kasırga evine çarparak onu şok etti.

“Bir buz küresinin içinde olmak gibi” dedi. “Toz uçuyor. Su uçuyor. Hiçbir şey görmeyeceksin. Sanki bir bulutun içindesin.

Video Twitter’da yayınlandı Lansing’in yaklaşık 175 mil kuzeyindeki Kaylard’daki bir ticari alanda yıkım yolunu gösterdi.

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Gaylord’daki ofisinde bir tahminci olan Andy Sullivan, bir kasırganın vurduğuna “şüphesiz” ve “çok güçlü” olduğunu söyledi. Ofisin toplumda değerlendirme komiteleri olduğunu söyledi. Ayrıca bir kasırganın kuzey Michigan’ı vurmasının olağandışı olduğunu söyledi.

Saat 15:45’te vuran kasırganın iş bölgesinde “büyük hasara” yol açtığını söyledi.

Michigan Eyalet Polisi Twitter’da söyledi Ağaçların ve elektrik hatlarının yolları kapattığı ve “birçok ev ve işyerine” zarar verdiği bildirildi.

Teğmen Carroll, yetkililerin insanları uzak durmaya çağırdığını ve bölgeden çok sayıda ambulans ekibinin müdahale ettiğini söyledi. “Çok kötü” olarak nitelendirdiği mobil ev parkı da dahil olmak üzere tüm topluluğun vurulmuş gibi göründüğünü söyledi.

Michael Ryan, meslektaşı Mr. Ollet Caddesi’nin karşısında yaşayan bir konsey üyesi, kasırganın bekarları çatısından kopardığını ve pencerelerini paramparça ettiğini söyledi. Cuma akşamı mahallesinin yanındaki arabasına oturdu ve enkazı inceledi. Ağaçları yarı kırılmış veya yırtılmış ve dağılmış elektrik hatları gördü.

“Yandaki ev çöktü” dedi. “Vick’in evi temelden atılmış. Yanındaki ev hala duruyor ama çatısız kaldı.

Belediye Başkanı Todd Sharrad Cuma akşamı, Gaylard’ın elektrik kaybettiğini ve yaralı sakinlerin bir kısmının yakındaki diğer hastanelere nakledildiğini söyledi.

“Kasırga iki mil boyunca yerde kaldı” dedi. “Şehrimizin kalbinden.”

Kuzey Michigan genelinden acil durum ekipleri kurtarma ve temizleme çabalarına yardım ediyor. Dedi Shird. Şehir yetkililerinin sokağa çıkma yasağını uygulamak için çalıştıklarını çünkü “giderek daha fazla insan geliyoruz” dedi.

Gaylord’daki E-Free Kilisesi’nin kıdemli papazı Scott Dessler, şehrin batı kesiminde çok fazla hasar olduğunu söyledi. “Dengeli alanlar var” dedi. “Kilisemizdeki en az iki ailenin evlerini kaybettiğini biliyoruz.”

E-ücretsiz kilise bir topluluk sığınağı olarak faaliyet gösteriyor ve birçoğu kiliseye sığındı.

Gaylord’da 11 yıl yaşadığında hiç böyle bir kasırga görmediğini söyledi.

“Burası kuzey Michigan ve biz kar fırtınalarına alışkınız” dedi. dedi Dissler. “Bir kasırga değil.”

Twitter’da yaptığı açıklamadaGretchen Whitmer şunları söyledi: “Tüm Gallard topluluğu için – Michigan sizinle. Yeniden inşa etmek için ne gerekiyorsa yapacağız.

Isabella Krulen Patron Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.