‘Laverne & Shirley’ yıldızı Cindy Williams 75 yaşında öldü

LOS ANGELES (AP) — Sevilen durum komedisi “Laverne & Shirley”de Benny Marshall’ın Laverne’in karşısında oynadığı Shirley rolüyle 1970’lerin ve 1980’lerin Amerika’nın en popüler yıldızlarından biri olan Cindy Williams öldü. 75 yaşında.

Aile sözcüsü Lisa Granis Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Williams’ın çocukları Jack ve Emily Hudson’ın kısa bir hastalıktan sonra Çarşamba günü Los Angeles’ta öldüğünü söyledi.

Açıklamada, “Nazik, güler yüzlü annemiz Cindy Williams’ın vefatı bizde tarif edilemeyen aşılmaz bir üzüntü bıraktı” denildi. “Onu tanımak ve sevmek bizim için bir zevk ve ayrıcalıktı. Kibardı, güzeldi, cömertti ve harika bir mizah anlayışı ve herkesin sevdiği ışıltılı bir ruhu vardı.

Williams, film kariyeri boyunca Hollywood’un en seçkin yönetmenlerinden bazılarıyla çalıştı ve tam zamanlı olarak televizyona geçmeden önce George Cukor’un 1972 yapımı “Travels with My Aunt”, George Lucas’ın 1973 “American Graffiti” ve Francis Ford Coppola’nın “The Conversation” filmlerinde rol aldı. ” 1974’ten beri.

Ama en çok 1976’dan 1983’e kadar ABC’de yayınlanan ve onu televizyondaki en popüler programlardan biri yapan “Happy Days” yan ürünü “Laverne & Shirley” ile tanınır.

Williams, 1950’lerde ve 1960’larda bir Milwaukee bira fabrikasının montaj hattında Marshall’ın daha özgür ruhlu Laverne DeFazio’sunun karşısında çalışan bir çift mavi yakalı oda arkadaşını konu alan dizide Shirley Feeney’i canlandırdı.

Williams, 2002’de Associated Press’e “Onlar sevilen karakterler” dedi.

DeFazio çabuk sinirlenir ve savunmacıdır; Feeney saf ve güveniyordu. Oyuncular olay örgüsünden ilham almak için kendi hayatlarından yararlandılar.

Marshall 2002’de AP’ye “Her sezonun başında sahip olduğumuz yeteneklerin envanterini çıkarırız” dedi. “Cindy dilini burnuna değdirebilirdi ve bunu şovda kullandık. Step dansı yaptım.

Williams, 2013’te Associated Press’e kendisinin ve Marshall’ın “çok farklı kişilikleri” olduğunu, ancak şovu yaparken ikisinin çatıştığı hikayelerin “biraz fazla” olduğunu söyledi.

Dizi, kendi kendini güçlendiren açılış temasıyla, işçi sınıfı karakterleri hakkında ender rastlanan bir ağ hitidir: “Bize herhangi bir fırsat verin, değerlendireceğiz; bize herhangi bir kuralı öğretin, biz de onu çiğneyelim.”

Bu açılış, gösterinin kendisi kadar popüler olacaktı. Williams ve Marshall’ın bir araya geldiklerinde “Schlimiel, Schlimazel” ilahileri kültürel bir fenomen haline geldi ve çoğu zaman nostalji uyandırdı.

Serinin ortak yaratıcısı olan kardeşi Garry Marshall’ın 2018’de hayatını kaybettiği Marshall.

aktör Rosario Dawson Salı günü Twitter’da açılış temasının bir videosunu paylaştı.

Dawson, “Bu şarkıyı her iki kıza da büyük bir minnettarlıkla söylüyorum” diye tweet attı. “Tam taşlar. Yeniden Birleştik… Cennette Uyu Cindy Williams.”

Şovda Michael McKean ve David Lander, Laverne ve Shirley’nin Lenny ve Squeaky’deki garip askıları olarak rol aldı. Lander 2020’de öldü.

McKean, prodüksiyonun şerefine Twitter’da Williams’a saygılarını sundu.

“Sahne Arkası, 1. Sezon: Sahne arkasında bir işaret bekliyorum. Senaryo zor, bu yüzden ona %110 veriyoruz ve seyirci mutlu,” diye tweet attı McKean. “Cindy Scoots içeri girerken muhteşem bir kahkahayla ‘Bana yemek pişirmeyi göster’ diyor!’ Amin.Teşekkürler Cindy.

Altıncı sezonda düşen reytingler nedeniyle, karakterler Milwaukee’den Burbank, California’ya taşındı ve bir mağazada bir barmenlik işiyle ticaret yaptı.

1982’de Williams hamile kaldı ve çalışma saatlerini azaltmak istedi. Talepleri yerine getirilmeyince setten ayrıldı ve yapım şirketine dava açtı. Ara sıra son sezonda yer aldı.

Williams, 1947’de Los Angeles’ın Van Nuys bölgesinde iki kız kardeşten biri olarak dünyaya geldi. Ailesi, doğumundan kısa bir süre sonra Dallas’a taşındı, ancak Los Angeles’a döndü ve burada Birmingham Lisesi’nde okurken oyunculuğa başladı. LA City College’da Tiyatro Sanatları.

Oyunculuk kariyeri 1969’da “Room 222”, “The Dadı ve Profesör” ve “Aşk, Amerikan Tarzı” dizilerinde oynadığı küçük rollerle başladı.

Rolü, Lucas’ın “American Graffiti”sinde belirleyici bir rol olacaktı. Film, 1950’lerde ve 1960’ların başında bir nostalji patlamasına öncülük etti. “American Graffiti”de rol arkadaşı Ron Howard’ın oynadığı “Happy Days” gelecek yıl prömiyer yapacak. Laverne ve Shirley karakterleri, kendi şovlarını yapmadan önce Henry Winkler’ın Fonzie’nin randevuları olarak ilk televizyon görünümlerini yaptılar.

Lucas onu, Carrie Fisher’a giden “Yıldız Savaşları”ndaki Prenses Leia rolü için düşündü.

Williams, son otuz yılda aralarında “7th Heaven”, “8 Simple Rules” ve “Law & Order: Special Victims Unit”in de bulunduğu düzinelerce televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2013’te o ve Marshall, Nickelodeon dizisi “Sam and Kate”in “Laverne & Shirley” anma bölümünde yer aldı.

Geçen yıl Williams, kariyerinden hikayelerle dolu tek kişilik bir sahne şovunda yer aldı, ” Ben, Ben ve ShirleyCalifornia, Palm Springs’teki bir tiyatroda, Desert Hot Springs’teki evinin yakınında.

Williams, 1982’den 2000’e kadar Hudson Brothers grubunun solisti Bill Hudson ile evlendi. Hudson iki çocuğunun babasıydı. Daha önce Goldie Hawn ile evliydi ve aktör Kate Hudson’ın babası.

___

AP Entertainment Yazarı Andrew Dalton’u Twitter’da takip edin: https://twitter.com/andyjamesdalton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.