LeBron James, Robert Sarver davasından sonra NBA’in ‘kesinlikle yanlış anladığını’ ısrar ediyor

Lebron James Phoenix Suns’ın sahibi, NBA’de Robert Sarver’a verilen cezadan duyduğu hayal kırıklığını, Çarşamba günü bir dizi sosyal medya gönderisinde “Ligimiz kesinlikle yanlış anladı” diye yazdı.

Sarver, Suns’ın yönetici ortağı olarak yaklaşık yirmi yıllık görev süresi boyunca işyerinde suistimal iddialarına ilişkin 10 aylık bağımsız bir soruşturmanın Salı günü ligin bulgularını açıklamasının ardından bir yıl boyunca NBA’den men edildi ve 10 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Çarşamba günü erken saatlerde NBA komiseri Adam Silver, ligin valiler toplantısının ardından New York’ta bir basın toplantısı düzenledi ve yaklaşık %75’lik siyah kalabalığın oluşturduğu endişeleri ele aldı.

İlk olarak geçen Kasım ayında ESPN tarafından bildirilen iddialar, diğerleri arasında hukuk firması Wachtell, Lipton, Rosen & Katz tarafından yapılan bir soruşturmayla doğrulandı.

Cuma, Çarşamba günü “Bazı oyuncularla konuştum” dedi. “Bunlar kişisel konuşmalar. Nasıl hissettiklerini doğrudan konuşmayı oyunculara bırakıyorum.”

Silver, oyuncularla yaptığı konuşmaları “sinir bozucu” olarak nitelendirdi, çünkü “Bence bu oyuncuların bu sorunlarla uğraşmaya devam ettiğini görmek istiyoruz.”

Çarşamba günü geç saatlerde, Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği İcra Direktörü Tamika Tremaglio, “Sunucunun bildirilen eylemleri ve davranışları korkunçtu ve bu konuda oyunumuzda veya herhangi bir işyerinde yeri yok” diyen bir bildiri yayınladı.

Tremaglio, “Cezanın boyutuyla ilgili düşüncelerimi Adam Silver’a bildirdim ve Bay Sarver’ın bir daha asla ligimizde idari bir pozisyonda olmaması gerektiğine kuvvetle inanıyorum,” diye ekledi.

James’in ifadesi, ligin LA Clippers’ın sahibi Donald Sterling’in ırkçı görevi kötüye kullandığı iddialarını soruşturduğu 2014’teki tutumunu yansıtıyor.

Miami Heat’in Charlotte’a karşı oynadığı playoff maçından önce James, “Donald Sterling’in NBA’de yeri yok – onun için yeri yok” dedi. “… Bir tavır almaları gerekiyor. Bu konuda çok agresif olmaları gerekiyor. Bunun ne olacağını bilmiyorum ama bizim ligimizde buna sahip olamayız.”

James, bu sonbaharda 20. sezonuna girerken NBA kariyerinin son yarısını sosyal değişimin halk savunucusu olarak geçirecek.

Silver, kişisel bir bakış açısıyla, sunucu ihlalleri söz konusu olduğunda “umutlu” olduğunu söyledi, ancak ligdeki birçok oyuncu ve koçun duruma aşina olduğunu tespit etti.

Silver, “Bakın, bunun oyuncularımızın yaklaşık yüzde 80’inin siyah olduğu bir lig olduğu bir sır değil. Antrenörlerimizin yarısından fazlası siyah” dedi. “Hiçbiri benim kadar şokta değil, hayatlarını yaşıyorlar. Bunu okuduklarını sanmıyorum. Aman Tanrım, bunun olduğuna inanamıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.