Lula’ya karşı seçim yenilgisinin ardından, kilit müttefikler kararı kabul ederken Bolsonaro sakinliğini koruyor | Brezilya

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, onun ardından sakinleşti. Ciddi bir seçim yenilgisi rakibi solcu Luiz Inacio Lula da Silva’ya.

Dünya liderleri akışı ilerledi ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Komünist Partisi lideri Xi Jinping, Lula’nın olağanüstü siyasi geri dönüşünü tanıyanlar arasında.

Ancak defalarca yenilgiyi kabul etmeyeceğini ima eden otoriter bir aşırılık yanlısı Bolsonaro, henüz taviz vermedi.

İncil’in Efesliler kitabından bir alıntı olan Twitter’daki son mesajı, 2 milyondan fazla oyla kaybettiği bir seçimin arifesinde gece yarısından iki dakika önce geldi.

Oyların %100’ünün sayılmasıyla Lula, Bolsonaro’nun %49,10’una karşı %50,9 kazandı. Lula, sağ görüş için 60,3 milyon oy ve 58,2 milyon oy aldı.

‘Ağlayacağım’: Lula kazanırken Brezilya sokaklarında coşku – video

Yenilgi, Bolsonaro’yu Brezilya tarihinde görevden alınan ilk başkan yapıyor. Lula, 1 Ocak 2023’te görevi devralacak.

Bolsonaro sessiz kalırken, kilit müttefikler kararı benimsedi; bu, dört çalkantılı görev yılının ardından popülizmin gücünün hızla azaldığının bir işareti.

Bolsonaro’nun en sesli amigolarından biri olan ünlü bir televizyon yazarı Silas Malafaya, “Halkın egemen iradesi kendini gösterdi” tweetini attı.

Malafaya, adaylığının yenilgisinden sarsılırken İngiliz yazar CS Lewis’ten bir alıntıyı tweetledi: “Kazanmak sizin işiniz değil, doğru olanı yapmak. Bunu yaptıktan sonra gerisi Allah’a kalmış.

Sao Paulo’nun yeni seçilen Bolsonaro yanlısı valisi Darcio de Freitas, Lula’nın zaferini tanıdı ve gazetecilere şunları söyledi: “Seçim sonucu egemendir.”

Bir diğer önemli müttefik, Alt Meclis lideri Arthur Lira, “Referandumda ifade edilen çoğunluğun iradesine asla meydan okunmamalı” dedi.

2018 seçimleri öncesinde Lula’yı tartışmalı bir şekilde hapse atan Bolsonaro yanlısı yargıç Sergio Moro bile Bolsonaro’nun kabinesinde bir işe girmeden önceSolun zaferini tanıdı.

Morrow, “Bu demokrasidir” diye tweet attı.

Bolsonaro’nun eski çevre bakanı Ricardo Salles, tweet attı: “Brezilya tarihindeki en kutuplaşmış seçimin sonucu, birçok düşünceyi ve ikiye bölünmüş bir ülkeyi uzlaştırmanın yollarını bulma ihtiyacını doğuruyor. Şimdi barış zamanı.”

Ancak Bolsonaro ve üç politikacı oğlu Pazartesi sabahı sıkı sıkıya bağlı kaldılar. UOL haber sitesi, kendisinin Brezilya’daki başkanlık konutuna “sürüldüğünü” söyledi.

Bolsonaro’nun yenilgiyi kabul etmeye hazır olabileceğine dair tek ipucu, en yakın müttefiklerinden biri olan Evanjelik papaz Tamarez Alves’in Pazartesi öğle yemeği vaktinde yazdığı ve “Seçimi kaybettik ama aşkımızı kaybetmedik. Ülke… Bolsonaro başını dik tutacak ve Ocak’ta cumhurbaşkanlığını üstlenecek.” Ayrılacak” dedi.

Sessizliğini bozan ilk Bolsonaro, Instagram’da Mezmur 117’den bir alıntı yapan First Lady Michelle Bolsonaro oldu. “Rab’bi övün, bütün milletler, ey halklar, O’nu övün. Çünkü bize karşı merhameti büyüktür: Rab’bin gerçeği sonsuza dek sürer” diyor.

Bolsonaro’nun senatör oğlu Flávio Bolsonaro o öğleden sonra tweet attı: “Vatanseverliği geri kazanmamıza yardım eden her birinize teşekkür ederiz… Başımızı dik tutacağız ve Brezilya’mızdan vazgeçmeyeceğiz.”

Lula’nın kampanyasını Minas Gerais’in kilit durumundaki kampanyasını yürüten İşçi Partisi kongre üyesi Reginaldo Lopes, Bolsonaro’nun sessizliğinin demokrasiye karşı duyduğu hoşnutsuzluğu ifade ettiğini söyledi. Bu, onun demokrasiden hoşlanmadığının altını çiziyor. Herhangi bir ciddi Demokrat aday, seçilen Cumhurbaşkanını derhal arayıp tebrik etmeli ve yenilgilerini ve rakiplerinin zaferini kabul etmelidir.

Bazı gözlemciler, Bolsonaro’nun ABD’li müttefiki Donald Trump’ın izinden gidebileceği endişesini dile getirdiler. Siyasi hareketini canlı tutmak için yenilgiyi kabul etmeyi reddediyor..

UOL haber sitesi için siyasi köşe yazarı olan José Roberto de Toledo, Bolsonaro’nun yenilgiyi kabul edip etmemesinin önemli olmadığını düşündü.

“Senato kabul etti [the result]. Alt Meclis bunu kabul etti. Seçim Mahkemesi bunu kabul etti. Tüm kurumlar bunu kabul etti – ve ordu sessiz” dedi ve cumhurbaşkanının gazabından nadir görülen bir soluklanmanın tadını çıkardığını da sözlerine ekledi. Toledo, “Bolsonaro susarsa şairdir” dedi.

Bir darbe veya isyan planlamak yerine, Toledo Bolsonaro’nun başkanlık sarayında bir duvarı tekmeleyeceğini, first lady’ye küfür edeceğini veya sakin kalmak için yoga nefes teknikleri uygulayacağını şaka yaptı. “Bence kazanacağına gerçekten inanıyordu. Kendi yalanına inanıyordu. Bu yüzden muhtemelen yas tutacak ve yenilginin pençesinde olacak.

Siyasi yorumcu Bernardo Mello Franco tweet attı: “Bolsoneristalar birer birer Lula’nın zaferini tanıdı. Bu, cumhurbaşkanını herhangi bir darbe tarzı maceraya girişmek için siyasi destekten mahrum eder.

López ayrıca, Bolsonaro’nun kararı bozmaya çalışması riskini de reddetti ve Lula’nın zaferinin siyasi yelpazede ve siyaset kurumu içinde yaygın olarak kabul edildiğine işaret etti. “Brezilya ve tüm kurumları, Başkan Lula’nın zaferini hemen tanıdı. Önemliydi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.