Malezya Anwar Works, Kapsayıcı Hükümet | Seçim haberleri

Kuala Lumpur, Malezya – Enver İbrahim, çok etnikli, çok dinli Güneydoğu Asya ülkesinde kapsayıcı bir hükümete liderlik etme sözü verdikten sonra Malezya’nın başbakanı olarak çalışmaya başladı.

Anwar, Cuma günü ülkenin idari başkenti Putrajaya’daki Başbakanlık Ofisinde sabah 9’da (01:00 GMT) kral tarafından yemin etti.

75 yaşındaki yaşlı devlet adamı, Perşembe gecesi düzenlediği ilk basın toplantısında ülkeyle ilgili planlarını özetledi.

Maaş almayacağını ve hükümetinin “ırk veya din ne olursa olsun tüm Malezyalıların, özellikle marjinalleştirilmiş ve yoksulların haklarını garanti edeceğini ve koruyacağını” söyledi.

O da reformun önemini vurguladı.

İyi yönetişim, yolsuzlukla mücadele, yargı bağımsızlığı ve sıradan Malezyalıların refahından asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

Enver, partisi Pakatan Harapan (PH) koalisyonuna daha fazla sandalye veren ancak hükümeti kurmak için gereken çoğunluğu sağlayamayan sonuçsuz bir seçimin ardından geçen Cumartesi kral tarafından başbakan olarak atandı. PH, Malezya’nın Borneo eyaletindeki Sarawak eyaletindeki ana parti olan Kapungan Partisi Sarawak (GPS) ile 2018 yılına kadar Malezya siyasetine hakim olan Barisan Nasional (PN) koalisyonunda ülkeyi ilk kez yönetecek. 1MDB devlet fonunda multi milyar dolarlık bir dolandırıcılık gerçekleşti.

Perşembe gecesi düzenlediği basın toplantısının erken saatlerinde Enver, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile yaptığı görüşmenin videosunu sosyal medyada paylaştıktan sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir tebrik telefonu aldı. Enver, Endonezya’yı Malezya’nın “gerçek dostu” olarak nitelendirdi ve iki ülke arasındaki ilişkiyi güçlendirmeye odaklandığını söyledi.

Anwar, perşembe günü gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, yönetimiyle ilgili planlarını özetlediği sorular yöneltti. [Vincent Thian//Pool via Reuters]

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de seçmen katılımına dikkat çekerek Enver’i ve Malezya halkını tebrik etti.

Blinken, “Ortak demokratik ilkeler ve insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı temelindeki dostluğumuzu ve işbirliğimizi derinleştirmeyi dört gözle bekliyoruz.” dedi. “Özgür ve açık, bağlantılı, müreffeh, güvenli ve dirençli bir Hint-Pasifik bölgesini ilerletmek için Malezya ile birlikte çalışmaya kararlıyız.”

‘Çoğunluk Onayı’

Anwar’ın başbakan olarak atanması, kuzeydeki Penang eyaletinde 1947 doğumlular için önemli bir siyasi yolculuğu sona erdirir. Ateşli bir öğrenci aktivisti olarak damgasını vurduktan sonra, genç Anwar Birleşik Malaylar Ulusal Örgütü’ne (UMNO) çekildi. Hızla yükseldiği o zamanın iktidardaki koalisyon partisi BN.

1998’de şok edici bir şekilde görevden alınması ve ardından gelen hapis ve yolsuzluk suçlamaları, Malezya’daki siyasi muhalefeti körükleyerek – ‘reformasyon’ olarak bilinen – reform çağrılarına yol açtı ve ülke siyasetinin kademeli olarak yeniden düzenlenmesine katkıda bulundu. Anwar, 2018’de affedilip hapishaneden serbest bırakılmadan önce ikinci bir sodomi davası ve mahkumiyetine hizmet etti.

Singapur’daki ISEAS-Yusof Ishak Enstitüsü’ndeki Malezya Çalışmaları Programını ziyaret eden James Tsai, “Sadece Anwar gibi bir adam Malezya’nın çelişkilerini kontrol altına alabilir ve ülkeyi tarihte yeni bir sayfaya çevirebilir. “Birçok kişi onun tam olarak ulusun ihtiyacı olan şey olduğunu iddia edecek. Yıllarca süren hüsrandan sonra, reformist nesil rahat bir nefes alabilir.”

Enver’in PH hükümeti, son yönetiminde 22 ay geçirdikten sonra reformist bir koalisyon için ikinci dönem olan Malay muhafazakarlarının baskısıyla çöktü. Yıllar içinde iki başbakanın göreve başlamasından bu yana ülke istikrarsızlık içinde.

Enver, siyasi manevralara bir sınır çizmeye hevesli görünüyor ve parlamentonun 19 Aralık’ta ilk kez toplanmasının ardından gündemin ilk maddesinin yeni koalisyonun gücünü gösterecek bir güvenoyu olacağını söylüyor.

Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, parlamentodaki 222 sandalyenin üçte ikisini temsil eden “Gerçekten sağlam bir çoğunluğa sahibiz.” Bu büyüklüğün çoğunluğu, koalisyona anayasayı değiştirme yetkisi verecek.

Asılı parlamentonun ardından hükümeti kurma arayışındaki Perikatan Ulusal (BN) koalisyonuna liderlik eden eski Başbakan Muhyiddin Yasin, Cuma günü Enver’i atanmasından dolayı tebrik etti.

PN yaptığı açıklamada, parlamentoda “kontrol ve denge rolü” oynayacağını söyledi.

Muhafazakar koalisyon, üyeleri arasında daha fazla sandalye kazanan ve parlamentodaki en büyük tek parti olarak ortaya çıkan Malezya’nın İslamcı partisi PAS ile birlikte seçimde en yüksek ikinci oyu aldı.

Muhyid'in ciddi görünümünün yanı sıra, Baz'dan Abdul Hadi Awang da dahil olmak üzere koalisyonundaki diğer partilerin liderleriyle çevrilidir.
PN lideri Muhyiddin Yasin (ortada), Anwar’ın göreve başlamasından kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında, Anwar’a çoğunluğunu kanıtlaması için meydan okuyor. Anwar daha sonra, Parlamento gelecek ay toplandığında gündemin ilk maddesinin güvenoyu olacağını söyledi. [Arif Kartono/AFP]

PN lideri Perşembe günü Anwar’ı çoğunluğunu “kanıtlamaya” çağırdı.

Ancak Muhyiddin, PH koalisyonu içindeki güç mücadelelerinin koalisyonun çökmesine yol açtığı 2020’de kral tarafından başbakan olarak atandıktan sonra meclis oylaması yapmadı.

Muhyiddin, PH hükümetinin bir parçasıydı, ancak diğer politikacılarla birlikte gemiden atladı. O da siyaset tarafından devrilmeden önce sadece 17 ay görevde kaldı – yerine Umno’dan İsmail Sabri Yacob geldi.

İsmail Sabri, bu Kasım ayında seçim çağrısı yapmadan önce bir yıldan fazla bir süre partisindeki grupların baskısı altında çalıştı.

güven inşa etmek

Analistler, Anwar’ın ilk PH hükümetinden ders almasının ve yönetiminin uzun ömürlü olmasını sağlamak için güven inşa etmesinin önemli olduğunu söylediler.

Bridget Welsh, “Birçok şey kabinesine kimi atadığına ve birlikte çalışıp çalışamayacaklarına bağlı olacak.” dedi. “Güven inşa etme, beklentileri yönetme ve iletişim açısından Pakatan Harapan’ın ilk hükümetinden öğrenilecek çok ders var. Bunlar ileriye dönük zorluklar olacak.

Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, son yıllarda yaklaşık 70 bakan ve bakan yardımcısına ulaşan Kabine’nin boyutunu küçültmek konusunda bir kez daha ısrar etti. Welsh, Malezya’nın karşı karşıya olduğu zorluklar göz önüne alındığında, atananların nitelikli ve deneyimli olmasının ve bunun Malezya’nın sosyo-ekonomik gerçeklerini ve genç nüfusunu yansıtmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Ülke ağırlıklı olarak Malay Müslümanıdır ve İslam resmi dindir ancak Çinliler ve Hintliler ve yerli halklar gibi önemli etnik azınlıklar vardır.

Irk ve din uzun zamandır ülkede hassas konular olmuştur. İki haftalık seçim kampanyası sırasında gerilim yükseldi ve polis bu hafta Malezyalıları “kışkırtıcı” içerik yayınlamamaları konusunda uyardı.

Bu yılın başlarına kadar Malezya’nın insan hakları komiseri ve uzun süredir demokrasi için kampanya yürüten Gerald Joseph, Malezya’nın yeni bir fasıl açma potansiyelini memnuniyetle karşıladığını söyledi ve oy verme yaşının düşürülmesi ve otomatikleştirilmesi gibi son zamanlarda yapılan birkaç reforma atıfta bulundu. Seçmen Kaydı, 2018 PH altında başlatıldı.

Yeni başbakan, tarafsız bir sözcünün atanmasını sağlamak ve özel komiteleri yetkilendirmek de dahil olmak üzere parlamentodaki reformlara odaklanmalı.

Joseph, El Cezire’ye şunları söyledi: “Enver, diğer herhangi bir başbakan gibi kendini kanıtlamak zorunda. “İslahat çalışması yapmalı. Yönetim işini kendisi yapmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.