Mar-a-Lago aramasından haftalar önce, eski bir Trump DOD yetkilisi, Ulusal Arşivlerden gizli belgeleri yayınlayacağına söz verdi.

Bu yılın Haziran ayında FBI, eski Başkan Donald Trump’ın Mar-a-Lago malikanesine baskın düzenledi. çeşitli mallarEski Savunma Bakanlığı tarafından atanan ve açık sözlü Trump sadık yardımcısı Kash Patel, Ulusal Arşivlerden gizli belgeleri alıp web sitesinde yayınlamaya söz verdi.

Trump, Ulusal Arşivleri Patel ve muhafazakar gazeteci John Solomon’un idari olmayan kamu kayıtlarına erişmeye yönlendiren bir mektup yayınladı. Rapora göre O zaman.

Trump döneminde savunma sekreterinin genelkurmay başkanı olarak görev yapan Patel, bir dizi röportajda Trump’ın yönetiminin son günlerinde “Russiagate belgelerini” sınıflandırdığını söyledi. Ancak Patel, Trump’ın Beyaz Saray avukatının bu belgelerin yayınlanmasını engellediğini ve bunun yerine Ulusal Arşivlere teslim ettiğini söyledi.

22 Haziran’da Trump yanlısı bir podcast’e verdiği röportajda Patel, “Bunu kimseye söylemedim çünkü oldu” dedi. “Ulusal Arşivlerde sınıflandırılmasını engelledikleri her bir belgeyi belirleyeceğim. Bu bilgiyi önümüzdeki hafta yayınlamaya başlayacağız.”

Patel, belgelerin yasal veya pratik olarak nasıl elde edileceğine dair net bir açıklama yapmadı.

Patel, 23 Haziran’daki ayrı bir röportajda, “Beyaz Saray danışmanı ve ajansı başkanın emirlerine karşı geldi ve önbelleği şu anda bulunduğu Ulusal Arşivlere gönderen bir federal bürokrasi uyguladı.” Dedi. – Trump Web Şovu.

Trump ve müttefikleri, FBI’ın Trump’ın 2016 başkanlık kampanyası ile Rusya arasındaki bağlara ilişkin “Çapraz Ateş Kasırgası” soruşturmasıyla ilgili materyalleri ve ardından bir soruşturmayı gizli tutmak için yıllarca agresif bir şekilde zorladı. kontrol altında tutuldu Robert Mueller’in özel danışman olarak atanmasının ardından. Daha önce o zaman-Rep altında görev yapan Patel. Devin Nunes (R-Calif.), Nunes’un Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi başkanı olarak görev yaptığı dönemde, Kongre’ye verilen halka açık olmayan bilgilerin Rusya soruşturmasının altını oyduğunu ve Trump’ın soruşturmanın haktan yoksun olduğu iddiasını desteklediğini söyledi.

Kash Patel, 5 Ağustos 2022’de Dallas’taki CPAC Texas 2022 konferansında panelde olacak.

AP aracılığıyla Lev Radin/Ciba ABD

Görevden ayrılmadan bir gün önce Trump, Rusya soruşturmasıyla ilgili bir belge hazinesinin gizliliğinin kaldırılmasına izin verdi. bu muhtıraOcak 2021’de yayınlanan bildiri, “cilt dosyasındaki belgelerin bir kısmının sınıflandırıldığını ve Kongre’ye veya halka açıklanmadığını” kabul etti.

Bu yüzden Patel’e göre, Trump ondan Ulusal Arşivlerden gizli belgeleri almak için çalışmasını ve ardından onları halka yayınlamasını istedi. “Başkan Trump, ‘Bu belgeleri herkesten daha iyi kim bilir?’ dedi. Ben de ‘Gitmek istersen giderim’ dedim” dedi Patel.

Arşivde ne olduğunu biliyorum, dedi Patel. Henüz onlar hakkında konuşamam, ancak tüm süreç şöyle olacak: Rusya Geçidi, Hunter Biden, görevden alma, 6 Ocak – belgeleri tanımlayın, oraya koyun.”

Patel’in sözcüsü Erica Knight, ABC News’e Patel’in “Ulusal Arşivler ile çalışmak için Başkan Trump’ın temsilcisi olarak hareket ettiğini” söyledi.

Ulusal Arşivlere bağlı federal Genel Hizmetler İdaresi’nden Knight, “GSA’nın, Patel’in tam olarak işbirliği yaptığı, başkanlık kayıtlarının nasıl ele alınması gerektiği konusunda kendi politikaları ve prosedürleri var.” Dedi.

Patel’in Trump’ın kendisine gizli belgeleri almasını emrettiği yönündeki yorumları, eski başkanın Ulusal Arşiv yetkilileriyle artan anlaşmazlığının ortasında geldi. Haziran ayına kadar, Ulusal Arşiv yetkilileri Adalet Bakanlığı’ndan eski başkanın Ocak ayında Beyaz Saray kayıtlarını nasıl ele aldığını soruşturmasını istemişti. 15 kutu kayıt ele geçirildi Başkanlık Kayıtları Yasasını ihlal ederek uygunsuz bir şekilde Trump’ın evine nakledildi.

Patel, eski cumhurbaşkanının “bir belge dağını” sınıflandırmasını kaldırdığını söylerken, uzmanlar diyor Etik yerinde Başkan tarafından bile – bilgi sınıflandırılırken ulusal güvenliğin tehlikeye atılmamasını sağlamak için.

“[Patel] ABC News’e katkıda bulunan eski İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi John Cohen, bürokrasiye saldırmakla birlikte, ulusal güvenlik bilgilerinin uygunsuz şekilde ifşa edilmesi yoluyla ulusal güvenliğimize zarar vermemizi önleyecek olan bu bürokrasi ve ahlaktır” dedi.

Cohen, “Bu etiğin ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamam” dedi. “Girişi olan herkes için, çok gizli bilgilerin istemeden ifşa edilmesinin bile ulusal güvenlik üzerinde büyük bir etkisi olabileceği, beyninize yerleşmiştir.”

Patel’e göre, Haziran ayında belgeler Ulusal Arşivlerden alınacak ve web sitesinde “ücretsiz” yayınlanacak ve ardından yeni bir belge yayınlandığında “her seferinde büyük bir duyuru yapacaktı”.

Fotoğraf: Eski Başkan Donald Trump'ın 10 Ağustos 2022'de Palm Beach, Fla.'daki Mar-a-Lago malikanesi.

Eski Başkan Donald Trump’ın 10 Ağustos 2022’de Palm Beach, Fla’daki Mar-a-Lago mülkü.

Steve Yardımcısı/AP

Meclis komitesi, Pentagon’a katılmadan önce Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görev yapan eski bir GOP kongre yardımcısı olan Patel’in, Capitol Hill’deki 6 Ocak seçim oy sayımı için güvenlik düzenlemelerinde yer aldığını söyledi. 6 Ocak saldırısıSavunma Bakanlığı’ndan alınan kayıtlardan alıntı.

Geçen Eylül, 6 Ocak’ta komite, Patel de dahil olmak üzere dört eski Trump yönetim görevlisine mahkeme celbi yayınladı. Komisyonun huzuruna çıktı Aralık ayında birkaç saat.

Geçen Nisan ayında Patel, eski başkanın medya şirketi olan Trump Media’nın yönetim kuruluna atandı. & Technology Group, Şubat ayında “Gerçek Sosyal” platformunu başlattı. Patel ayrıca “Krala Karşı Komplo” başlıklı bir Trump yanlısı çocuk kitabı yayınladı.

Geçen ay itibariyle Patel, artık Ulusal Arşivlerde bulunan belgeleri yayınlama planlarını sürdürüyordu.

Bettel, 4 Temmuz’da verdiği bir röportajda muhafazakar yorumcu Benny Johnson’a “Artık bu kavganın içindeyiz” dedi. “Üzerinde çalışıyorum. Bürokrasi elbette bir engel ama bu bizi durdurmayacak.”

“Önümüzdeki haftalarda Ulusal Arşivlere gideceğim ve bu belgeleri tespit edeceğim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.