Mars’taki büyük kaya etkisi kraterleri ve yüzey özelliklerini ortaya koyuyor

Yorum

Mars’ın birçok krateri var. Şimdi iki yenisi var – geçen yılın sonlarında gezegene düşen kayalar tarafından kesilmiş.

Mars iyi olacak. Doğal bir afet değildir. Dünyanın yeni olduğuna dair bir işaret yok Asteroitlerden etkilenir. Güneş sistemi çöplerle dolu. Mars’ın zayıf bir atmosferi vardır ve bir göktaşı uzayda uçtuğunda, yüzeye çarpmadan önce yanması pek olası değildir.

Ancak bilim adamlarının uğultuları – NASA, iki bölümde açıklanan keşfi vurgulamak için Perşembe günü bir basın toplantısı planladı. Kağıtlar Yayınlanan Krater oluşturan etkiler, Science dergisinde iki NASA uzay aracı, bir yörünge ve bir iniş aracı tarafından belgelenmiştir. Biri etki fenomenlerine göz kulak olurken diğeri kulak veren bilimsel kaynakları birleştirmenin şık bir gösterimiydi.

Sonuç, 4 milyar yıl önce sıcak ve nemli olan bu kayalık dünyanın neden görünürde hiçbir yaşam belirtisi olmayan soğuk bir çöle dönüştüğünü anlamak isteyen gezegen bilimcilerinin büyük ilgisini çeken Mars’ın iç yapısı hakkında olağanüstü bir veri dizisidir.

Bu aynı zamanda rekorlar kitabına giren bir olaydı: Yeni yayınlanan makalelerden birinin baş yazarı Philippe Loughnonet’e göre, Güneş Sistemi’nin kayalık iç gezegenlerinden biri üzerinde devasa bir krater oluşturan etki gerçek zamanlı olarak belgelendi.

Mall’s Space Science Systems kıdemli bilim adamı Lilia Poziolova’ya göre, yeni kraterlerin en büyüğü yaklaşık 150 yard genişliğinde ve 21 yard derinliğinde ve o kadar şiddetli bir şekilde oluştu ki çarpışmadan 40 kilometre (yaklaşık 25 mil) kayalar fırlattı. NASA’da iki kamera çalıştıran Mars Keşif Orbiter.

Orbiter genellikle daha küçük darbelerin sonuçlarını görür ve birkaç yarda çapında bir özellik bırakır. Ancak Şubat ayında, Posiolova’nın ekibindeki bilim adamları, yörünge aracı tarafından tespit edilen en büyük krateri gördüler. Aslında, o kadar büyüktü ki neredeyse fark edilmedi.

Posiolova, “Bu büyük, büyük bir özellik. Küçük özellikleri görmek için eğitildin. Gözünle kusur arıyorsun,” dedi.

Krater 11 Şubat’ta keşfedildi, ancak bilim adamları Mars yüzeyinin başka günlük görüntülerine sahip olduklarını biliyorlardı ve kraterin ne zaman ortaya çıktığını bulmak için zamanda geriye gittiler.

Posiolova, NASA’nın Mars’ta başka bir uzay aracı olduğunu hatırlattı Lander’ın İçindeSismik aktiviteyi izlemek için dört yıl boyunca yüzeyde konuşlanmış, Noel arifesinde büyük bir şok tespit etti. Birden her şey üst üste geldi. Yörüngeden alınan görüntülerde kraterin ilk görünümü, bir yüzey aleti tarafından kaydedilen sismik bir sinyalle çakıştı.

Sismik veriler daha sonra çarpma mesafesi bağlamında analiz edilebilir. Lognonné, bunun Mars iç mekanının mevcut modellerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Posiolova, iki kraterden daha büyük olanın çapı 5 ila 12 yarda olan bir nesneden kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Dünya atmosferindeki böyle bir cismin gezegenimize çarpması halinde yanacağını söyledi.

Göktaşlarının kökeni bilinmiyor, ancak muhtemelen Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağından geldiklerini söyledi.

“Bu etkiler çok büyük. Ama Dünya’da iyi uyumaya devam edebiliriz,” dedi Lognonné. “Atmosferimiz bizi korur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.