Mastoton fildişi, Kuzey Amerika göç modellerini ortaya koyuyor

Mastotan’ın fosil kayıtları ilk olarak 1998’de mülkleri için kömür çıkaran Kent ve John Bushing tarafından bir çiftlikte keşfedildi. Arkeologlar Bushing Mastodon’un kalıntılarını ortaya çıkardılar. 9 fit (2,7 metre) yüksekliğinde ve 25 fit (7,6 metre) uzunluğundaki iskeleti 2006’dan beri inceleniyor.

Mastotan’ın kafatasına bir bakış, başka bir erkek Mastotan’ın fildişi kafatasının sağ tarafını deldiğinde öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Ulusal Bilimler Akademisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, kendi topraklarından yaklaşık 100 mil (160 kilometre) uzakta öldü.

Paleontolog ve jeolojik araştırmalarda yardımcı doçent olan Joshua Miller, “Bu çalışmanın benzersiz sonucu, ilk kez, bir kişinin soyu tükenmiş türlerden yıllık karasal göçünü belgeleyebilmemizdir” dedi. Cincinnati Üniversitesi’nden bir açıklamada.

Kuzeydoğu Indiana, mastodonlar için bir yaz çiftleşme alanı olarak hizmet etti ve çalışma, bu yalnız yaratığın, yaşamının son üç yılında kış aylarında her yıl evinden kuzeye göç ettiğini buldu. Araştırmacılar, antik hayvanın öldüğünde yaklaşık 34 yaşında olduğunu tahmin ediyor.

Miller, “Yeni modelleme teknikleri ve güçlü bir jeokimyasal araç kullanarak, burç gibi büyük erkek mastodonların her yıl çiftleşme alanına göç ettiğini gösterebildik” dedi.

Çalışmanın eş başkanı Daniel Fisher, 24 yıl önce mastoidin kazılmasına yardım etti. Michigan Üniversitesi’nde Arkeoloji Profesörü ve Michigan Üniversitesi’nde Arkeoloji Müzesi Direktörüdür.

Fisher, sağ fildişi merkezinden 9,5 fit (3 m uzunluğunda) uzun ince bir bölüm kesti. Mastodon’un fildişi analizi, tahta halkaları incelemek gibi, gençliği ve yaşamının son yıllarında peyzajıyla nasıl etkileşime girdiğini ortaya çıkardı.

Michigan Üniversitesi'nde arkeolog olan Daniel Fisher, Bushing Mastoton'un iskeletiyle karşı karşıya.  Eric Bronson, Michigan'lı fotoğrafçı.

“Önünüzde o fildişinin içine yayılmış koca bir hayat var. Hayvanın büyüme ve gelişme tarihi, arazi kullanımı ve davranışlarındaki değişiklikler – tüm bu tarih yapının içinde yakalanır ve kaydedilir. fildişi bileşimi,” dedi Fisher.

Mastoton gençken, orta Indiana’daki evinin yakınında dişi sürüsüyle sıkışıp kaldı – modern filler gibi ayrıldı. Tek başına gezici olan Mastodon, her ay yaklaşık 32 km tırmanır.

fildişi analiz ediliyor

Sert, soğuk iklimlerde yaşarken, mastodonlara göç, üreyebilecekleri yerler bulmak için önemlidir. Ancak araştırmacıların coğrafi sınırlarını belirlemeleri zordur.

Çalışma, mastodonların iklim değişikliği nedeniyle aşırı mesafelere göç ettiğini söylüyor.

Mastoid fildişi içindeki oksijen ve stronsiyum izotoplarının araştırılması, bu zekanın bir kısmını ortaya koyuyor.

Mastoid fildişi, fildişi gibi, yaşamları boyunca merkeze yakın gelişen yeni büyüme katmanlarına sahiptir. Fildişinin ucunda ne zaman doğdukları, ölümleri ise fildişi tabanındaki katmanda saklanır.

Mastodonlar çalıları ve ağaçları yiyip suyu içtikçe, yiyeceklerindeki kimyasal elementler de fildişi içinde depolanırdı.

Buesching mastodonun sağ fildişinin sol yarısı, belirli katmanları gösteren sayılara sahiptir.  Fotoğraf Jeremy Marble, Michigan Üniversitesi Haberleri

Bushing mastodonun farklı fildişi katmanlarından alınan küçük numunelerin kimyasal analizi, elementler topografyaya ve mevsimsel dalgalanmalara göre değiştiği için coğrafi konumlarla ilişkilendirilmiştir. Bu veriler, araştırmacılar tarafından ne zaman, nerede ve ne kadar yol kat ettiğini takip etmek için geliştirilen bir hareket modeline yerleştirildi.

Miller, “Sıcak mevsime her geldiğinizde, burç direği aynı yere ileri geri gidiyordu – bam, bam, bam – bu sinyalin netliği beklenmedik ve çok heyecan vericiydi” dedi.

Daha sonra, araştırmacılar benzer keşifler yapıp yapamayacaklarını görmek için diğer mastodonların fildişi üzerinde çalışmak istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.