Meclis Başkanı, Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Göstericiler evini kuşattı

Kolombo, Sri Lanka – Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa önümüzdeki günlerde istifa etmeyi kabul etti, Sri Lanka parlamentosu sözcüsü değişken bir Cumartesi günü yaptığı açıklamada, başbakanın istifa çağrısında bulunduğunu ve protestocuların ülkenin korkunç davasına kızdığını ve her iki liderin evlerini kuşattığını söyledi. Ekonomik kriz.

Sözcü Mahinda Yappa Abeywardena, Rajapaksa’nın Parlamento liderlerinin Rajapaksa ile görüştüğünü ve istifasını talep etmeye karar verdiğini ve Başkan’ın bunu kabul ettiğini söyledi. Ancak Abeywardena, Rajapaksa’nın sorunsuz bir iktidar geçişi sağlamak için Çarşamba gününe kadar kalacağını da sözlerine ekledi.

Abeywardhana, “Benden, iktidarı barışçıl bir şekilde devretmeye ihtiyaç olduğu için 13’ü Çarşamba günü istifa edeceğini ülkeye duyurmamı istedi.” Dedi.

Sri Lanka
Protestocular 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü Sri Lanka, Colombo’daki Sri Lanka Devlet Başkanı’nın resmi konutuna girdiler. Protestocular, kötüleşen bir ekonomik krizin ortasında yeni bir hükümet kurulduğunda istifasını açıklayan Sri Lanka başbakanının özel konutuna girdi ve ateşe verdi. Kalabalığın Cumhurbaşkanının evini ve ofisini kuşattığını gören en büyük gösteri günüydü.

Adres Jayawardena / A.P


Sözcü, “Bu nedenle ülkede daha fazla kaosa gerek yok ve sorunsuz bir geçiş için barışın korunması için ülke adına herkese çağrıda bulunuyorum” dedi.

Muhalefet Milletvekili Raoob Hakeem, Parlamento Başkanı’nın geçici cumhurbaşkanı olarak görevi devralması ve geçici bir hükümet kurması konusunda uzlaşmaya varıldığını söyledi.

Göstericiler, cumhurbaşkanının istifasını açıklamasından saatler sonra Colombo’daki müstahkem konutuna akın etti. Video görüntüleri, bir bahçe havuzunda mutlu bir şekilde yüzen insanları gösteriyor. Bazıları evde yataklara uzandı, diğerleri çay içti ve konferans odasından hem Rajapaksa hem de Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin gitmesini talep eden açıklamalar yaptı.

Rajapakse’nin o sırada orada olup olmadığı belli değildi ve hükümet sözcüsü Mohan Samaranayake, cumhurbaşkanının hareketleri hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

Wickremesinghe’nin ofisi, protestocuların Başbakan’ın özel konutuna da girip ateşe verdiğini söyledi. Soygun gerçekleştiğinde orada olup olmadığı hemen belli değildi.

Birkaç saat önce Wickramasinghe istifasını açıkladı. Ancak yeni bir hükümet kurulana kadar istifa etmeyeceğini söyleyerek, derhal ayrılmasını talep eden protestocuları kızdırdı.

Sri Lanka
Sri Lanka, Colombo’da polis protestocuları dağıtmak için 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü ateş açtıktan sonra bir adam bir göz yaşartıcı gaz kapsülü alıyor ve fırlatıyor. Sri Lanka başbakanı, her iki parti liderinin de parlamentoda istifa etmesinin istenmesinin ardından Cumartesi günü istifa etmeyi kabul etti. Ve zor durumdaki başkan, protestocuların kötüleşen ekonomik kriz üzerine öfkeyle başkanın konutunu ve ofisini bastığı bir gün istifa etti.

Amita Thennakone / A.P


Wickramasinghe, “Bugün bu ülkede bir yakıt krizi var, gıda kıtlığı, Dünya Gıda Programı başkanı buraya geldi, birçok konunun Uluslararası Para Fonu ile görüşülmesi gerekiyor.” Dedi.

Wickremesinghe, Başkan’a tüm partilerden oluşan bir hükümet kurmasını önerdiğini, ancak Rajapaksa’nın nerede olduğu hakkında hiçbir şey söylemediğini söyledi. Muhalefet partileri Meclis’te yeni hükümetin kurulmasını tartışıyorlardı.

Rajapakse, kariyer politikacısının diplomasisini ve bağlantılarını çöken ekonomiyi canlandırmak için kullanacağını umarak Mayıs ayında Wickremesinghe’yi başbakan olarak atadı. Ancak artan yakıt, ilaç ve pişirme gazı kıtlığı ile insanların sabrı tükendi. Petrol rezervleri kurudu.

Liderler Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma anlaşması müzakere etmeye çalışırken, ülke Hindistan ve diğer ülkelerden gelen yardıma güveniyor.

Aylarca süren protestolar, iktidardaki Rajapaksa siyasi hanedanını neredeyse paramparça etti Sri Lanka Ancak son yirmi yılın çoğunda, muhalifler tarafından kötü yönetim ve yolsuzluk iddialarıyla ülkeyi kaosa sürüklemekle suçlandı. Başkanın ağabeyi, şiddetli protestoların bir deniz üssünde güvenlik aradığını gördükten sonra Mayıs ayında başbakanlıktan istifa etti.

Polisin, avukatlar ve muhalif politikacılar tarafından yasadışı olarak kınanan bir gecede sokağa çıkma yasağını kaldırmasının ardından Cumartesi günü binlerce protestocu banliyölerden başkente akın etti. Yakıt kıtlığı nedeniyle, birçoğu otobüslere ve trenlere yığıldı, diğerleri ise bisikletle ve yürüyerek seyahat etti.

Başkanın sahildeki ofisinde, güvenlik personeli, çitlerin arasından geçerek sömürge döneminden kalma binaya girmek için çitleri iten protestocuları durdurmak için boşuna çabaladı.

Sri Lanka
Sri Lanka, Colombo’da protestocuları dağıtmak için polis tarafından vurulan bir adam 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü göz yaşartıcı gaz atıyor. Sri Lankalı protestocular Cumartesi günü Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa’nın istifasını talep ederek resmi konutunu bastı.

Amita Thennakone / A.P


Çatışmada ikisi polis memuru olmak üzere en az 34 kişi yaralandı. Colombo Ulusal Hastanesi’nden bir yetkili, yaralılardan ikisinin durumunun kritik olduğunu, diğerlerinin hafif yaralandığını söyledi.

Özel sektöre ait Sirasa TV, dördü muhabir olmak üzere en az altı personel üyesinin, Başbakan’ın evindeki protestoyu izlerken polis tarafından saldırıya uğradıktan sonra hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Ülkenin en üst düzey meslek kuruluşu olan Sri Lanka Tıp Konseyi, hastanelerin asgari kaynaklarla faaliyet gösterdiği ve huzursuzluğun neden olduğu toplu kayıpları kaldıramayacağı konusunda uyardı.

Protestocular ve dini liderler Rajapaksa’nın görevini kaybettiğini ve gitme zamanının geldiğini söylüyorlar.

Rev., “Sinhalese Budistleri tarafından oylandığı iddiası artık geçersiz” dedi. Omalbe Sobitha, önde gelen bir Budist lider. Parlamentoyu geçici bir cumhurbaşkanı seçmek için derhal toplanmaya çağırdı.

Geçen ay Wickramasinghe, ülke ekonomisinin çöktüğünü ve Uluslararası Para Fonu ile müzakerelerin karmaşık olduğunu söylemişti. Sri Lanka artık iflas etmiş bir ülkeydi.

Sri Lanka, Nisan ayında döviz sıkıntısı nedeniyle dış borç ödemelerini askıya aldığını duyurdu. Toplam dış borcu 51 milyar dolar olup, bunun 28 milyar doları 2027 yılı sonuna kadar geri ödenecektir.

ABD’nin Sri Lanka Büyükelçisi Julie Chung Cuma günü insanları barışçıl protesto etmeye çağırdı ve ordu ile polisi “barışçıl protestocular için alan ve güvenlik sağlamaya” çağırdı.

Chung, “Kafa karışıklığı ve güç, ekonomiyi düzeltmeyecek veya Sri Lankalılara şu anda ihtiyaç duydukları siyasi istikrarı getirmeyecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.