Meksika’da Roslyn Kasırgası’nın yol açtığı şiddetli yağış ve sel felaketinde iki kişi hayatını kaybetti.

MEKSİKA ŞEHRİ, 23 Ekim (Reuters) – Yetkililer, Roslin Kasırgası’nın Meksika’nın Pasifik kıyısı yakınlarında hasara yol açması nedeniyle Pazar günü iki kişinin hayatını kaybettiğini ve şiddetli yağmur ve ani sel, fırtınanın iç kesimlere doğru hareket ederken zayıflamasıyla devam ettiğini söyledi.

Nayarit eyaletinin Savunma ve Sivil Koruma Bakanlığı Reuters’e verdiği demeçte, Mexcaltitan de Santiago Ixcuintla kasabasında 74 yaşındaki bir adam kafasına bir ışın düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Eyaletin Rosamorada semtinde bir çitin çökmesi sonucu 39 yaşındaki bir kadın da hayatını kaybetti.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi (NHC), Mita’nın yaptığı açıklamada, Roslin’in yerel saatle 5:20’de (1120 GMT) kuzey Nayarit’teki Santa Cruz yakınlarında güçlü bir Kategori 3 kasırgası olarak karaya indiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ancak öğlen saatlerinde Roslyn, maksimum sürekli rüzgarların 70 mil / saat (110 km / s) kadar düşük, kuvvetli rüzgarlarla birlikte tropik bir fırtınaya düşürüldü. NHC, fırtınanın batı-orta Meksika’da ilerledikçe daha da hızlı zayıflamasının beklendiğini söyledi.

Roslyn’in Pazar akşamına kadar tropik bir depresyona dönüşeceği ve bir gecede ya da Pazartesi sabahı erken saatlerde dağılacağı tahmin ediliyordu.

Rosslyn’deki toprak kaymasından sonra Nayarit’ten alınan görüntüler, çatıları ve dış kaplamaları büyük ölçüde hasar gören sular altında kalan arabaları ve evleri gösterdi. Eyaletin sivil savunma ajansı Twitter’da acil durum görevlilerinin en kötü etkilenen bölgelere gönderildiğini söyledi.

Eyalet valisi, komşu Jalisco’da sadece küçük bir hasar bildirildiğini söyledi. Yoğun Puerto Vallarta Uluslararası Havalimanı tüm operasyonlarına yeniden başladı.

Tahliye edilenlerden bazıları eve döndü. Yetkililer, elektrik kesintilerinden etkilenen bölgelerde elektriği yeniden sağlamak için çalışıyor.

Sahildeki plajlar kapatıldı. NHC, “hayatı tehdit eden türbülansa neden olabilecek ve mevcut koşulları bozabilecek” bir şişme konusunda uyardı.

NHC, şiddetli yağışların ve selin fırtına yolunun bazı bölümlerinde devam edeceğini söyledi. Jalisco ve Nayarit’in üst kıyılarında 25 cm’ye kadar yağmur bekleniyor. Güneydoğu Sinaloa’da ve güney Durango’da güneybatı Zacatecas’a kadar 8 inç yağmur yağabilir.

devamını oku:

Açıklayıcı-Kasırgalar tehlikeli, yıkıcı fırtına dalgalanmalarına nasıl neden olur?

Açıklayıcı-İklim değişikliği kasırgaları nasıl tetikliyor?

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Cassandra Garrison tarafından Raporlama; Düzenleme Daniel Wallis, Lisa Shumaker ve Diane Croft

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.