MH17 düşürme davasında tüm sanıklar mahkum edildi

Yorum

AMSTERDAM – Perşembe günü bir Hollanda mahkemesi, iki Rus ve bir Ukraynalıyı, 2014 yılında Ukrayna’nın doğusunda Malezya Havayolları’na ait bir uçağın düşürülmesi ve uçaktaki 298 yolcu ve mürettebatın tamamının ölümüyle sonuçlanan kazada adam öldürmekten suçlu buldu.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki Rus yanlısı ayrılıkçılara komuta etmekle suçlanan iki eski Rus güvenlik servisi görevlisi ve Ukrayna uyruklu kişinin mahkumiyetleri Rus hükümetini de ilgilendiriyor. Moskova uzun süredir jet uçağının imha edilmesiyle ilgili sorumluluğu reddediyor ve sanıkları iade etmeyi veya müfettişlerle işbirliği yapmayı reddediyor. Üçüncü bir Rus sanık beraat etti.

Sanıklar duruşmaya gelmedi ve tutuklu değiller. Mahkum olanlar, daha sonra kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin savunma bakanı olarak görev yapan Rusya güvenlik servisi FSB’nin eski albaylarından Igor Girkin; Rusya askeri istihbarat teşkilatı GRU’nun eski subayı Sergei Dubinsky; ve Donbass’taki ayrılıkçı güçlerin Ukraynalı komutanı Leonid Garchenko.

Hiç yakalanmamalarına rağmen hapis cezasına çarptırıldılar.

GRU’nun özel biriminde görev yapan dördüncü sanık Oleg Pulatov, delil yetersizliğinden beraat etti. Duruşma sırasında kendisini savunması için avukat gönderen tek sanık olan Bulatov, daha önce olayda hiçbir rolü olmadığını söyleyerek mahkemeden beraat etmesini istemişti.

Karar, 17 Temmuz 2014’te Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçan bir Boeing 777’yi kimin düşürdüğü ve Ukrayna’nın doğusundaki tarlalara dağılmış cesetler ve enkaz bıraktığı konusunda yıllarca süren bir soruşturma sonrasında verildi.

Olay, Malezya Havayolları Flight 17’nin düşürülmesinden önceki haftalarda çok sayıda Ukrayna askeri jetinin düşürüldüğü bölgede Rus destekli ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasındaki çatışma sırasında meydana geldi.

Rusya, 2014 yılında Donbas’ta patlak veren çatışmada taraf olmadığını ve dört sanığın ayrılıkçı milislerin bir parçası olarak yüksek mevkilerde bulunduğu Donetsk’teki Rus yanlısı milisleri kontrol etmediğini uzun süredir savunuyor.

Ancak mahkeme, Moskova’nın Donetsk’teki ayrılıkçı güçleri finanse ettiğine ve silahlandırdığına ve genel olarak ayrılıkçı bölgeyi ve bölge yetkililerini kontrol ettiğine karar verdi.

Mahkeme ayrıca disk fırlatmanın kasıtlı olduğuna karar verdi, ancak sanıklar büyük olasılıkla askeri bir uçağa ateş ettiklerini düşündüler.

Mahkeme başkanı Hendrik Steenhuis, “Yargı ölüleri geri getiremez” dedi. “Ancak kimin suçlanacağı konusunda netlik sağlandı.”

İşte MH17 uçağını düşürmekle suçlanan dört şüpheli hakkında bildiklerimiz

Kararın açıklanmasının ardından maktullerin aileleri birbirlerine sarılarak gözyaşı döktü.

Kardeşi, kayınbiraderi ve yeğenini kaybeden Pete Blok, “Üç kişinin en yüksek cezayı aldığı ve Rusya’nın rolünün onaylandığı iyi ve dengeli bir karardı” dedi. “Adalet yerini bulduğu için rahatlamış hissediyorum.”

19 yaşındaki oğlu Quinn’in uçakta olduğu Thomas Schansman, “Alkışlıyorduk ve sekiz yıl sonra nihayet gerçeği duyabildiğimiz için mutluyduk” dedi. Bunun için çok daha fazla insan hapiste olabilir, ancak şimdi istediğim şey Putin ve Rus hükümetinin sorumluluklarını kabul etmesi.”

Kremlin olaya karıştığını reddetmekle kalmadı, soruşturmayı siyasi taraflı olmakla karalamaya çalıştı. Ukrayna hükümetini suçlamaktan davadaki delilleri uydurma olarak reddetmeye kadar, uçağın nasıl düşürüldüğüne dair çeşitli açıklamaları destekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı karara ilişkin yaptığı ilk resmi açıklamada, kararı “siyasi bir emir” olarak niteledi.

Hollandalı müfettişler, Moskova’nın iddialarını çürütmek için çok uğraştı ve ayrıntılı bir iddia yayınladı. Kronoloji Grev ve karakter ayarı Sanıklar, füze sisteminin Bervomaisky’deki füze sahasına teslim edilmesinde ve uçağın düşürülmesinde rol oynadılar.

Müfettişler, Ukrayna üzerinde jet düşürme olayında Rus istihbaratını ve Moskova yanlısı milislerle bağlantılı 4 zanlıyı suçluyor

Flight 17 kurbanlarının birkaç aile üyesi, uluslararası toplum uçağın düşürülmesinden bu yana geçen yıllarda Moskova’ya karşı daha fazla geri adım atmış olsaydı, Rusya’nın bu yıl Ukrayna’yı tam ölçekli işgalinden kaçınılabileceğini öne sürdü.

Bellingcat’in kurucusu Eliot Higgins, “Aksine kanıtlara rağmen, Batı, Ukrayna’daki ayrılıkçı grupların yalnızca Rusya Federasyonu’nun temsilcileri olmadığı, aynı zamanda Rus saldırganlığına göz yumabilecekleri fikrini kabul etmekten mutlu oldu” dedi. . Pak füze sistemini Rusya’nın 53. Uçaksavar Füze Filosuna bağlayan ve bulgularını Hollandalı müfettişlerle paylaşan.

Higgins, “Batı, 2014’te Rusya’nın saldırganlığına karşı dursaydı, bugün içinde bulunduğumuz durumdan kaçınabilirdik” dedi.

Karardan iki gün önce, Polonya’nın Ukrayna sınırına yakın bir köyüne bir füze düştü ve iki kişi öldü. Varşova, bunun hatalı bir Ukrayna hava savunma füzesi olabileceğini söyledi, ancak olay, Rusya’nın masum seyirciler için tehlikeli sonuçları olan saldırganlığının başka bir örneğiydi.

Donetsk’te Kremlin destekli ayrılıkçı güçlerin komutanı olarak görev yapan Kirkin, bir keresinde Ukrayna’da “savaşın tetiğini çekmekle” övünmüştü. Yıllarca Rusya’da güvenle yaşadı, ancak kısa süre önce Moskova’dan ayrıldı ve geçen ay Ukrayna’da cephe hattına döndü.

Khirkin’in, uçak düşürüldüğünde Moskova ile doğrudan temas halinde olan en üst düzey askeri yetkili olduğuna inanılıyor ve Pak füze sisteminin taşınmasına yardım ettiği söyleniyor. Daha önce yolcuların toplu ölümü için “manevi bir sorumluluk” hissettiğini söylemiş, ancak doğrudan katkıda bulunduğunu reddetmişti.

Ekim ortasında Kirkin, popüler Telegram blogunda “aktif orduya” yeniden katıldığını yazdı. Kirkin, blogu sık sık Rusya’nın Ukrayna’daki askeri stratejisini sert bir şekilde eleştirmek için bir platform olarak kullanıyor. Eşi Miroslava Reginska, askeri üniforma giyen ve aynı zamanda Igor Strelkov adıyla anılan Kirkin’in bir fotoğrafını paylaştı.

Kirkin’in savaş alanına döndüğüne dair raporların ardından Ukraynalılar, yakalanması için 100.000 dolarlık bir ödül toplamak üzere bir kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.