Michigan kürtaj oylama önlemi Kasım ayında seçmenlere gidecek

Michigan Yüksek Mahkemesi Perşembe sipariş edildi Kasım seçimlerine eyalet anayasasına kürtaj hakkının dahil edilmesine yönelik bir öneri eklenerek, geçen hafta bir eyalet kurulunun soruyu onaylamayı reddetmesi üzerine beklenmedik bir şekilde patlak veren partizan kavgası sona erdi.

Bunu Danıştay’ın kararı takip etti. Michigan’ın dört üyeli Seçim Kurulu, girişimi onaylayıp onaylamama konusunda çıkmaza girdi. State Board of Canvassers’ın iki Cumhuriyetçi üyesi, boşluk ve okunabilirliğe itiraz ederek üç oy gerektiren soruyu onaylamayı reddetti. Teklif metni.

Çoğunluk görüşüne göre, Michigan Yüksek Mahkemesi Baş Yargıcı Bridget M. McCormack, muhalefet üyelerinin grup toplantısındaki eylemlerini “zamanın üzücü bir işareti” olarak nitelendirdi.

Milyonlarca Michiganlı’yı haklarından mahrum edecekler. yazdı.

Oy pusulasının arkasındaki imza hamlesine öncülük eden Herkes için Üreme Özgürlüğü kampanyası, çabalarının şimdi Kasım ayında seçmenleri dönüştürmeye doğru kayacağını söyledi.

“Şimdiye kadar her zamankinden daha fazla enerji ve sürüşle kaybedilen savunmaları geri kazanıyoruz. RoGrubun sözcüsü Darcy McConnell yaptığı açıklamada.

İki kuşak kadın tarafından işletilen bir kadın kliniği, Roe sonrası bir dönem yaratıyor

Seçim Kurulu’nun geçen ay çıkmaza girmesinin ardından, RFFA kampanyası yargıçlardan, Kasım seçimleri için anayasa değişiklikleri ve yasama referandumlarını sonuçlandırmak için 9 Eylül tarihine kadar bir kararı hızlandırmalarını istedi. Nihai oy pusulaları, 24 Eylül’den itibaren denizaşırı ve askeri seçmenlere postalanacak.

Üreme Hakları Kampanyası dilekçesinde, kurulun gerekli yasal şartları sağlamasına rağmen tedbiri sandığa koymayı reddederek “açık yasal görevinden ayrıldığını” savundu.

Kürtaj karşıtı grup Vatandaşlar MI Kadınları ve Çocukları Destekleyecek İlk olarak Ağustos ayında plana itiraz ettiler. Grup, tipografik ve boşluk hatalarının eyalet anayasasına dahil edilmeye uygun olmaması gerektiğini savunarak “alay dizeleri” yarattığını savunarak devlete itirazda bulundu.

Komite, teklifte boşluk bırakma konularının “sonuçla ilgili hamilelik” ve “ölü doğum” dahil olmak üzere yazım hataları oluşturduğu üç paragrafı işaretledi, ancak yasama uzmanları bu argümanı çeşitli mahkeme dosyalarında ve amicus özetlerinde reddetti.

Grubun sözcüsü Kristen Polo, Michigan seçmenlerinin oy pusulasında Önerme 3 olarak görünecek olan referandum sorusunu reddetmesini umduğunu söyledi.

“Bunun sonuçları [amendment] Pollo Perşembe günü Washington Post’a bunun geniş kapsamlı olduğunu söyledi. “Seçmenler, bu kafa karıştırıcı ve ciddi karışıklığı eyalet anayasamızdan uzak tutmak için 3. Önergeye hayır demelidir.”

itibaren Karaca – Wade Haziran ayında yürürlükten kaldırılan kürtaja erişim mücadelesi, özellikle güvenilir mor eyalette yoğun olmuştur. ABD Yüksek Mahkemesi kararını vermeden önce, Michigan Valisi Gretchen Whitmer (D) ve Planlı Ebeveynlik, eyaletin neredeyse asırlık kürtaj yasasını engellemek için ayrı davalar açtı. Yasanın uygulanması halinde, annenin hayatını kurtarmak için yapılanlar dışındaki tüm kürtajlar, dört yıla kadar hapisle cezalandırılan bir suç olarak yargılanacak.

Michigan seçmenleri kürtaj haklarını korumaya karar verirse, eyalet Illinois ve Minnesota’da kürtajın yasal olduğu veya olabileceği tek eyalet olarak Yukarı Midwest’e katılacak. O devletler zaten var Kadınlar için bir sığınak ol ülkenin o bölümünde.

Yüksek düzeyde oylama faaliyetinin koridorun her iki tarafındaki anketörlere hitap etmesi bekleniyor – bu da valinin yarışı üzerinde etkileri olabilir. Son araştırmalar Whitmer’ın önünde olduğunu gösteriyor Cumhuriyetçi rakip Tudor Dixon. Kilit bir oylama bloğu olan ılımlı Cumhuriyetçiler, kürtaj konusunda bir yöne, valilik veya oy pusulası yarışlarında başka bir şekilde oy kullanabilirler.

Bir GOP siyasi stratejisti ve Michigan Cumhuriyetçi Parti’nin eski genel müdürü Jason Roe, “Hala bir kırmızı gelgitimiz olduğunu varsayarsak, bariz, en büyük hız artışı, seçim yanlısı, zayıf muhafazakar seçmenlerdir” dedi. “Girişim oy pusulasındaysa, onlara Michigan’da kürtaj politikasının ne olduğuna karar verme ve aynı zamanda Cumhuriyetçi adaylara oy verme şansı veriyor.”

Diğer dört eyalet – California, Kentucky, Montana ve Vermont – bu sonbaharda seçmenlerin önüne oy pusulası koyacak. California ve Vermont’un önerileri, seçmenlerin kürtaj haklarını eyalet yasalarına dahil etmek isteyip istemediklerini sorarken, Kentucky ve Montana’nın soruları, seçmenlerin kürtajı yasaklayan yasaları geçirmek isteyip istemediğini soruyor.

Ağustos ayında, Kansas seçmenleri oy pusulasını ezici bir çoğunlukla reddetti Devlet yasalarından kürtaj korumalarını kaldıracaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.