Michigan Yüksek Mahkemesi, Flint su kriziyle ilgili olarak eski hükümet yetkililerine yönelik suçlamaları reddetti.

Michigan Yüksek Mahkemesi yargıçlarından oluşan bir panel, Başsavcı Dana Nessel’in ofisindeki avukatların, bir Cenevre Bölge Mahkemesi yargıcının tek kişilik büyük jüri olarak görev yapması ve geçen yıl eski Vali Rick de dahil olmak üzere dokuz eski devlet yetkilisini suçlaması üzerine usul hatası yaptıklarına karar verdi. . Snyder. Yargıçlar eylemi “korkusuz” olarak nitelendirdi.

Michigan eyalet yasaları, bir hakime, Yüksek Mahkemenin bu davada yapılmadığına karar verdiği ön inceleme olmaksızın büyük jüri suçlama belgesi düzenleme yetkisi vermiyor.

Cenevre Bölge Yargıcı iddianameyi yayınladığında, savcılar eski hükümet yetkilileri için yapılan ön incelemeden çekilme seçeneğine sahip olduklarını savundular.

Michigan’da ön inceleme, avukatlar ve savunma avukatları tarafından iddianame öncesi kanıt ve ifade sunmak için kullanılıyor.

Üç eski devlet yetkilisi konuyu temyize götürdü ve sonunda konuyu Eyalet Yüksek Mahkemesine taşıdı.

Snyder onlardan biri değil. Snyder Hukuk Komitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, eski Vali Hukuk Komitesi, Vali aleyhindeki iddiaların görüş temelinde reddedilmesini önermektedir.

CNN yorum için Snyder’ın ofisine başvurdu. Snyder’ın Hukuk Danışmanı Daha önce CNN’e anlattı Müvekkili, politik güdümlü özel bir danışman tarafından kurban edilir.

Michigan Başsavcısı Fatwa Hammood, savcılığın suçlamaları takip etmeye devam edeceğini söyledi.

Hammood yaptığı açıklamada, “Bizim okumamız, mahkemenin mütalaasının, iddianamenin bölge mahkemesine sunulması ve ön inceleme dahil olmak üzere tek kişilik jüri sürecini açıkladığı yönündedir. Ekibimiz bu süreçte ilerlemeye hazır.” Dedi. Yargı.

Sanıklara yönelik suçlamaları mahkemede kanıtlamaya hazır ve kararlıyız ve bu süreci sona erdirme konusunda kararlıyız” dedi.

Suçlamaların reddine rağmen, Yüksek Mahkeme Flint su kriziyle ilgili iddiaların ciddiyetini kabul etti.

“İddialar kanıtlanırsa, devlet aktörlerinin masum bir insana, hizmet etmekle görevlendirildikleri bir ekibe verdiği zararın boyutu tam olarak ölçülemez. Flint su krizi de bunlardan biri. Onların hükümeti. milletin vatandaşlarına yaptığı en büyük ihanettir.”

“Ancak, Flint sakinlerine verilen zararın boyutu göz önüne alındığında, bu sanıkların kovuşturulmasının resmi usul gerekliliklerine uyması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.