Militanlar Mali’deki kilit askeri üsse saldırdı, durum ‘kontrol altında’

KATI, MALI, 22 Temmuz (Reuters) – İslamcı militanlar Cuma günü başkent Bamako dışında Mali’nin ana askeri üssüne bomba yüklü araçlarla düzenlenen karmaşık bir saldırıyla saldırdı. .

El Kaide ve İslam Devleti bağlantılı savaşçılar, kuzeyde ve merkezde yoğunlaşan, ancak hiçbir zaman güneydeki Bamako’ya yakın olmayan on yıllık bir isyan sırasında Mali’deki üslere defalarca baskın düzenlediler.

Bamako’nun yaklaşık 15 km (10 mil) kuzeybatısındaki Kati kampında Cuma sabahı erken saatlerde yaklaşık bir saat şiddetli silah sesleri yükseldi. Bir Reuters muhabiri, Mali’nin genelkurmay başkanı Albay Azimi Koita’yı taşıyan bir konvoyun ardından Kadi’deki evinden hızla Bamako yönüne doğru yola çıktığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Ordudan yapılan açıklamada, saldırının iki araca bomba yüklü araçla düzenlendiği ve en çok Mali’nin merkezinde faaliyet gösteren El Kaide’nin yerel bir kolu olan Katiba Masina tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Saldırıda bir asker öldü, altı asker yaralandı, yedi saldırgan öldü ve sekiz kişi tutuklandı.

Ordu, “Ordu personeli, insanlara durumun kontrol altında olduğuna ve operasyonlarını gerçekleştirebileceğine dair güvence vermek istiyor.” Dedi.

Görgü tanıkları Reuters’e verdiği demeçte, saldırının ardından askerlerin, aracının durma emirlerine uymaması üzerine kampın dışında bir adamı vurarak öldürdüğünü söyledi. Araçta bulunan diğer kişinin ise kaçtığı belirtildi.

Ordu, Perşembe günü Mali’nin merkezindeki üslere yönelik bir askerin öldürüldüğünü ve 15 kişinin de yaralandığını söylediği birkaç saldırı başlatmakla Katiba Masina’yı suçladı.

Kamp sakinleri Reuters’e verdiği demeçte, Kati’nin 2012 ve 2020’de başarılı darbelere yol açan ayaklanmaların yeri olduğunu, ancak bu sefer savaşçıların kendi aralarında savaşıyormuş gibi görünmediğini söyledi.

Mali’nin iktidardaki cuntası, Ağustos 2020’de bir darbeyle iktidara geldi. 2021’de Kueda’ya karşı bir sivil geçici başkanı devirmek için ikinci bir darbe gerçekleştirdi.

Kaida’nın geçici hükümeti, komşuları ve uluslararası güçleri, seçimleri geciktirmek, askeri suistimaller ve İslamcı ayaklanmaya karşı mücadelede Rus paralı askerleriyle işbirliği yapmakla defalarca suçladı.

Askeri cunta isyanı bastırma sözü vererek iktidara gelmesine rağmen isyancıların operasyonlarını güneye doğru genişletmesini engelleyemedi.

Geçen hafta, kimliği belirsiz silahlı kişiler Bamako’nun 70 km doğusundaki bir kontrol noktasında altı kişiyi öldürdü. devamını oku

Bamako’yu vuran tek büyük saldırı, El Kaide bağlantılı militanların lüks bir otelde 20 kişiyi öldürdüğü 2015 yılında gerçekleşti.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Fadimata Kontao tarafından rapor edildi; Aaron Rose tarafından ek raporlama ve yazma; Editör Edmund Blair, John Stonestreet ve Nick MacPhee

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.