Müslüman topluluk, Albuquerque’de erkeklerin öldürülmesinden sonra korkuyu ifade ediyor

Muhammed Imtiaz Hussain, bitkilerini sulamak için Albuquerque’deki evinin dışına çıkmaya korkuyor. Ya da arabasından kitapları alın. Hatta onun balkonuna bile çıkın.

Çocuklarım dairemden çıkmama izin vermiyor” dedi. 41 yaşındaki Hüseyin, bir hafta önce Pazartesi günü, birkaç blok ötede 27 yaşındaki küçük kardeşi Muhammed Afzal Hüseyin tarafından vurularak öldürüldü. O biriydi Dört Müslüman erkek Şehirdeki cinayetler yakın zamanda gerçekleşti – son iki hafta içinde üçü – ve yetkililer ölümlerin Müslüman topluluğun hedef alınmasıyla bağlantılı olduğuna inanıyor.

Adı polis tarafından açıklanmayan son kurban, 20’li yaşlarının ortalarında, Güney Asya’dan gelen Müslüman bir adam, Cuma günü gece yarısından kısa bir süre önce öldürüldü. Başka bir kişi, 41 yaşındaki Aftab Hüseyin 26 Temmuz’da vurularak öldürüldü. Yetkililer, üç cinayetin Kasım 2021’de 62 yaşındaki Muhammed Ahmedi ile kardeşinin işlettiği bir işyerinin dışında öldürülmesiyle ilgili olabileceğini söylüyorlar.

borç…

Albuquerque polisi, FBI ve eyalet polisi, Müslümanları geride bırakan saldırılarda Pazar günü yetkililerin ilgi çekici araç olarak nitelendirdiği koyu renkli, dört kapılı bir Volkswagen sedan olan katil veya katillerin bulunması için halktan yardım istiyor. Korkunç bir durum.

New Mexico İslam Merkezi’ne katılan bir üye, dört kurbanın aynı camide “yakalanacağından” korktuğunu belirterek asla geri dönmeyeceğini söyledi.

Diğer üyeler, yargılanmayı beklemek üzere ülkenin diğer bölgelerindeki aile üyeleriyle birlikte kalmak üzere geçici olarak eyaletten ayrıldı. Iraklı bir göçmen, 1980’lerde ülkeye ilk geldiğinde kendini güvende hissettiğini söyledi. Diğer bir üye olan Salem Ansari, camiye gidip gece vardiyasında çalışan bazı kişilerin işlerini bıraktığını söyledi.

“Bu durum daha da kötüye gidiyor,” dedi Mr. dedi Ansari.

Caminin lideri Ahmed Azed, Albuquerque’deki İslam Merkezi’ne katılarak büyüdüğünü, ancak şehirde bir Müslüman olarak hiçbir zaman izole hissetmediğini söyledi. Ancak şimdi, toplumun “yönetimli bir panik” yaşadığını söyledi.

Yaşlı Bay Hüseyin, eşi ve çocuklarıyla Amerika’ya taşındığını ve sekiz yıl boyunca mahallesinde güven içinde yaşadığını söyledi. Kardeşi Muhammed 2017’de geldi ve ikisi gece yarısı kütüphaneye gidiyor ya da New Mexico Üniversitesi’nde uluslararası öğrenciler olarak okurken akşam geç saatlere kadar kahve alıyorlardı.

“Şimdi pencereden dışarı baktım ve ‘Ah, burası kardeşimin öldürüldüğü yer. Taşınalım mı?’ dedim.”

Bay. Hussain, başlangıçta kardeşinin cesedini ailesiyle birlikte Pakistan’a gömülmek üzere göndermeyi umduğunu, ancak çok sayıda kurşun yarasının kardeşini tanınmaz hale getirdiğini söyledi. Hüseyin de ailesinin onu görmek istemediğini söyledi. Katil “onun işini bitirmek istedi – tüm dokuz yard” dedi.

Genel olarak ABD’de Müslümanlara yönelik nefret suçları düşüş eğiliminde. San Bernardino’daki California Eyalet Üniversitesi’nde ceza adaleti profesörü ve okulun Nefret ve Aşırılık Araştırmaları Merkezi direktörü Brian Levin, 2020’de Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının son 9 yılın en düşük seviyesi olduğunu söyledi. /11, ancak bu rakamlar pandemi kısıtlamaları nedeniyle çarpık olabilir, dedi.

Ancak nefret suçlarının endişe verici olduğunu söyledi: Merkeze göre 2021’de yüzde 20’den fazla ve 2022’nin ilk yarısında yüzde 4,7 daha arttı. Ve Profesör Levine’in araştırmasına göre, “Müslüman karşıtı duyguların temeli” yaygındır ve ulusal sıkıntı zamanlarında yeniden su yüzüne çıkar.

Yetkililer, bir güdü ortaya çıkana kadar suçları etiketlemede “nefret” kelimesini kullanmaktan kaçındıklarını söylediler.

Geçen yıl İslam merkezi, polisin caminin oyun alanında üç ve caminin ana girişinde bir yangın çıkardığını söylediği bir kadının kundaklama girişimiyle karşı karşıya kaldı. Kimse yaralanmadı ve kadın tutuklandı ve kundakçılıkla suçlandı. Dava devam ediyor.

İslam Merkezi, yaklaşık 2.500 üyesine mümkün olduğunca evde kalmalarını, dışarı çıkarken “arkadaşlık sistemini” kullanmalarını ve kimseyle “ilişki kurmaktan veya kışkırtmaktan” kaçınmalarını tavsiye etti. Varlık dedi.

Hala diğer topluluklar tarafından desteklendiğini hissettiğini, ancak bu sefer bile bir “umutsuzluk ve umutsuzluk” hissettiğini söyledi.

“Arkamı kollayıp arabaya biniyorum. Bütün çevremi izliyorum. Camiden sizi mi takip ediyorlar, gerçekten camiye girip çıkıyorlar mı bilmiyorsunuz. cami ve onları başka bir yerde takip etmek. Öyle değil.”

Bazı topluluk üyeleri, polis soruşturmasındaki ayrıntıların eksikliğinden duydukları hayal kırıklığını dile getirdi, ancak Mr. Azed, yetkililerle temas halinde olduğunu ve herhangi bir gelişmeyi neden gizlediklerini anladığını söyledi. Yetkililer, cinayetlerin neden bağlantılı olduğuna veya herhangi bir tanık varsa işaret edildiğine inandıkları konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Merkezi ve eyalet hükümetlerinin katili yakalamak için mümkün olduğunca fazla kaynak sağlamasını istediğini söyledi. dedi Hüseyin.

Ancak biri yakalanana kadar hiçbir şey onun korkusunu ya da kederini hafifletemez.

“5 yaşındaki oğlum ‘Hey, amcam nerede?’ Sormaya devam ediyor. “Ağladığımı gördü ve ‘Ağlıyor musun? Neden ağlıyorsun?’ dedi. Ama ona söyleyemem. Henüz değil.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.