NASA, Artemis ay roketinin fırlatılmasını 5 gün içinde ikinci kez iptal etti

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

CAPE CANAVERAL, Fla., 3 Eylül (Reuters) – NASA, beş gün içinde ikinci kez Cumartesi günü devam eden geri sayımı durdurdu ve dev, yeni nesil roketinin ilk test uçuşunu başlatmak için planlanan bir girişimi erteledi. Ajansın Ay-Mars Artemis programının misyonu.

32 katlı Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini ve Orion kapsül aracını fırlatmaya yönelik en son girişim, teknisyenler tarafından aracın ana aşamadaki yakıt depolarına enjekte edilen süper soğutulmuş sıvı hidrojen itici gaz sızıntısını onarmaya yönelik birkaç girişimin ardından rafa kaldırılmıştı. . .

Sızıntıyı düzeltmek için mücadele etmenin yanı sıra, zorluk görev yöneticilerini geri sayımda geride bıraktı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Uçuş öncesi faaliyetler, Artemis I fırlatma direktörü Charlie Blackwell Thompson tarafından, hedeflenen iki saatlik fırlatma penceresinin EDT (1817 GMT) saat 14:17’de açılmasından üç saat önce resmen iptal edildi.

Artemis I olarak bilinen göreve devam etmek için bir zaman çizelgesi hakkında hemen bir kelime yoktu. Ancak NASA, Pazartesi veya Salı için başka bir girişim planlayabilir.

NASA yaptığı açıklamada, “Mühendisler ek veri toplamaya devam ediyor” dedi.

Pazartesi günkü ilk fırlatma girişimi, geri sayım sırasında ortaya çıkan, farklı bir yakıt hattı, hatalı bir sıcaklık sensörü ve yalıtım köpüğündeki bazı çatlaklar da dahil olmak üzere 11. saatte ortaya çıkan teknik sorunlar nedeniyle başarısız oldu. NASA yetkilileri, bu sorunların daha önce kendilerini tatmin edecek şekilde çözüldüğünü söyledi.

Fırlatma günü gecikmeleri ve teknik aksaklıklar, henüz mühendisler tarafından tam olarak test edilmemiş ve prova edilmemiş karmaşık bir roket öncesi kaldırma prosedürleri seti olan NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi gibi yeni roketler için nadir değildir.

SLS-Orion’un ilk yolculuğu, 1960’ların ve 70’lerin Apollo ay görevlerinin halefi olan NASA’nın Moon-Mars Artemis programının en iddialı projesi olacak.

Görev, NASA’nın 2024 için hedeflenen bir takip uçuşunda astronotları taşımak için yeterince güvenilir olduğuna karar verene kadar tasarım sınırlarını zorlamayı amaçlayan 5,75 milyon poundluk aracı titiz bir gösteri uçuşunda hızlandıracak.

Dünyanın en güçlü, karmaşık roketi olarak faturalandırılan SLS, ABD-Sovyet Soğuk Savaş uzay yarışından doğan Apollo sırasında Satürn V roketinin uçmasından bu yana ABD uzay ajansı tarafından geliştirilen en büyük yeni dikey fırlatma sistemini temsil ediyor. Çağ.

İlk iki Artemis görevi başarılı olursa, NASA, 2025 gibi erken bir tarihte ayın yüzeyine ayak basan ilk kadın da dahil olmak üzere astronotları aya geri göndermeyi hedefliyor. Ancak birçok uzman, son teslim tarihinin kayabileceğine inanıyor. Birkaç sene.

1969’da Apollo 11 ile başlayan önceki beş görev sırasında diğer 10 astronotun ayak izlerini takip ederek, Apollo 17’nin iki insan soyundan gelen son kez 1972’de ayda yürüdü.

Artemis programı, NASA yetkililerinin en azından 2030’ların sonlarına kadar süreceğini söylediği Mars’a daha da iddialı uzay misyonları için bir basamak taşı olarak uzun vadeli bir ay üssü kurmayı amaçlıyor.

Proje, eski Yunan mitolojisinde Apollon’un ikiz kız kardeşi olan tanrıçanın adını almıştır.

SLS, yıllarca süren gecikmeler ve maliyet aşımları ile on yıldan fazla bir süredir geliştirilmektedir. Ancak Artemis programı, ana yüklenici Boeing Co. altında on binlerce iş ve milyarlarca dolarlık iş yarattı. (B.N) SLS ve Lockheed Martin Corp (LMT.N) Orion için.

Gemide hiçbir insan olmayacak olsa da, Orion, radyasyon seviyelerini ve gerçek hayattaki astronotların yaşadığı diğer stresleri ölçmek için sensörlerle donatılmış üç simüle edilmiş mürettebat üyesi (bir erkek ve iki kadın manken) taşıyor.

Uzay aracı ayrıca, Ay’ın güney kutbundaki bol buz birikintilerini haritalamak için tasarlanmış bir tanesi de dahil olmak üzere, CubeSats adı verilen 10 minyatürleştirilmiş bilim uydusundan oluşan bir yük fırlatacak.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Joey Rowlett Cape Canaveral, Fla’da rapor veriyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.