NASA, bir sonraki Artemis fırlatma girişiminin tarihini erteledi

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Memurlar NASA, Artemis I Mega Moon roketinin bir sonraki fırlatma girişimini dört gün sonra 27 Eylül’e erteliyor. Şirket Pazartesi günü açıkladı.

Artemis görev ekibi daha önce 23 Eylül hedefi. 2 Ekim, NASA’ya göre “değerlendirilmekte olan” olası bir yedekleme tarihidir.

Uzay Şirket hala Uzay Fırlatma Sistemi veya SLS adı verilen roketle ilgili bir sorun üzerinde çalışıyor. Yakıt doldururken sızıntı meydana geldi 3 Eylül Cumartesi günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde son fırlatma girişimi sırasında aşırı soğutulmuş sıvı hidrojen ile. NASA, hidrojen sızıntısının onarımının hafta sonu gerçekleştiğini söyledi.

Uzay Ajans, sıvı hidrojen yakıtlı sistemi 17 Eylül’de test etmek için çalışıyordu, ancak bu kriyojenik testin tarihi şimdi 21 Eylül’e ertelendi, NASA Artemis blogunda belirtti.

“Güncellenen tarihler, kriyojenik bir demonstrasyon testine hazırlanmak için daha fazla zamana ve ardından fırlatma için hazırlanmak için daha fazla zamana sahip olmanın katma değeri de dahil olmak üzere, çeşitli lojistik konuların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini temsil ediyor. Bu tarihler, yöneticilerin ekiplerin yeterli dinlenmeye sahip olmasını ve malzemeleri yenilemelerini sağlıyor. kriyojenik itici gazlar,” NASA bir blog yazısında paylaştı.

Ajans, 21 Eylül’deki testin bir motor kanama testi içereceğini söyledi. Görev ekibi, 29 Ağustos’taki ilk Artemis I fırlatma girişimini, çoğunlukla, yetkililerin bir sensör arızasından kaynaklandığına inandığı, fırlatma için motorları soğutan bir motor kanaması nedeniyle temizledi.

27 Eylül sürüm aralığı 70 dakika daha uzundur – 23 Eylül’de mevcut olan 120 dakikalık süreden daha kısadır.

Memurlar NASA, uzay ajansının Doğu Sahili’ne roketin fırlatma rampasında kalmasına izin vermek için bir muafiyet vermesi gerektiğini bildirmeye devam ettiğini söyledi.

Ayrıca okuyun: Artemis I’i anıtsal bir başarı yapan büyük sayılar

“NASA, Doğu Konferansı’nın, ajansın uçak sonlandırma sistemi için mevcut test gereksinimini genişletme ve gerektiğinde ek bilgi ve veri sağlama talebini gözden geçirme sürecini onurlandırmaya devam ediyor. Buna paralel olarak ajans, kriyojenik gösteri testleri ve olası fırlatma fırsatları için hazırlanmaya devam ediyor. , istek onaylanırsa,” dedi blog.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.