NASA’nın Ay’a yaptığı Artemis görevi bir su sıçramasıyla sona erdi

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel buluşlar ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

NASA’nın Orion uzay aracı Pazar günü başarılı bir şekilde iniş yaptığında, Artemis I görevi – gelecekteki uzay görevlerinin önünü açacak olan, ayın etrafında 25½ günlük mürettebatsız bir test uçuşu – önemli bir sonuca vardı.

Uzay aracı, Dünya atmosferinin yoğun iç katmanını kaplayarak Ay ile Dünya arasındaki 239.000 mili (385.000 kilometre) geçerek yolculuğunun son ayağını tamamladı. Pazar günü saat 12:40’ta Meksika’nın Baja California kentinde Pasifik Okyanusu’na düştü.

Bu son adım, görevin en önemli ve tehlikeli ayaklarından biridir.

Ancak Pazar günkü yayını yöneten NASA yorumcusu Rob Navias, yere sıçradıktan sonra, yeniden giriş sürecini “ders kitabı” olarak adlandırdı.

NASA Yöneticisi Bill Nelson Pazar günü “Çok şok oldum. Olağanüstü bir gündü” dedi.

Kapsül daha sonra, NASA’nın daha fazla veri topladığı ve kurtarma ekibi onu taşımadan önce bazı testlerden geçtiği Pasifik Okyanusu’nda altı saat geçirdi. Bu süreç, görevin geri kalanı gibi, Orion uzay aracının astronotları uçurmaya hazır olmasını sağlamayı amaçlıyor.

Misyonun kurtarma direktörü Melissa Jones’a göre, mürettebatın görev sırasında suda çok az, belki de iki saatten az zaman geçirmesi bekleniyor.

Tekneler, bir helikopter ve bir ABD Donanması gemisi olan USS Portland’dan oluşan bir kurtarma aracı ekibi yakınlarda bekledi.

NASA Twitter hesabı, kapsülün USS Portland’da 18:40 ET’de olduğunu doğruladı.

NASA’nın Artemis I görev yöneticisi Mike Sarafin Pazar öğleden sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bu zorlu bir görev” dedi. “Görev başarısı bununla ilgili.”

Uzay aracı, ses hızının 32 katı hızla (saatte 24.850 mil veya saatte 40.000 kilometre) havaya çarptı – o kadar hızlı ki, sıkıştırma dalgaları aracın dışını yaklaşık 5.000 Fahrenheit dereceye (2.760 derece) kadar ısıttı. Santigrat).

Nelson, Perşembe günü CNN’e yaptığı bir telefon görüşmesinde, Orion kapsülünü fiziğin Dünya atmosferine yeniden girmesini önlemek için tasarlanmış bariyere atıfta bulunarak, “Bir sonraki büyük test ısı kalkanı,” dedi.

Aşırı ısı, hava moleküllerini iyonize ederek bir yapı oluşturdu. Plazma 5½ dakikalık bir iletişim kesintisine neden oldu. Göre Artemis I’den Uçuş Direktörü Judd Fryling’e.

Etkileşimli: Artemis’in Ay’ın etrafındaki ve geri dönüş yolunu İzliyorum

Kapsül, Dünya yüzeyinden yaklaşık 200.000 fit (61.000 metre) yüksekliğe ulaştığında, bir gölün yüzeyindeki bir kayadan kaçınmaya benzer şekilde, kapsülü kısaca yukarı gönderen bir yuvarlanma manevrası gerçekleştirdi.

Atlama manevrasını kullanmanın iki nedeni vardır.

Lockheed Martin’in Orion havacılık bilimleri aerotermal lideri Joe Bomba, “Giriş atlama bize astronot güvenliğini destekleyen sabit bir iniş pisti sağlıyor çünkü yerdeki ekiplerin kurtarma çabalarını daha iyi ve daha hızlı koordine etmesine izin veriyor” dedi. Bildiri. Lockheed, NASA’nın Orion uzay aracı için ana yüklenicisidir.

Lockheed, “Yeniden girişin ısısını ve gücünü iki olaya ayırarak, atlama girişi aynı zamanda astronotların deneyimlediği G kuvvetlerini azaltma avantajı da sağlıyor” dedi ve insanların uzay uçuşu sırasında yaşadığı ezici güçlere atıfta bulundu.

Atlama manevrasını, üç dakika süren başka bir iletişim kesintisi izledi.

Son inişine başladığında, kapsül keskin bir şekilde yavaşladı ve paraşütleri açılana kadar saatte binlerce mil hızla uzaklaştı. Aşağıya sıçradığında, Orion saatte 20 mil (saatte 32 kilometre) hareket ediyor olmalıdır. Ancak NASA yetkilileri, 15:30 ET basın toplantısında henüz kesin bir sıçrama hızına sahip değildi.

NASA’nın Orion program yöneticisi Howard Hu, Orion mürettebat kabinindeki sıcaklığın, verilere dayanarak 60 derece ila 71 Fahrenheit derece arasında rahat bir sıcaklık tuttuğunu gözlemledi.

Bu test görevinde hiç astronot olmamasına rağmen – bir bazı mankenler Veri toplayın ve Bir Snoopy oyuncağı – NASA başkanı Nelson vurguladı Önem Kapsülün güvenli bir şekilde iade edilebileceğini gösterir.

Uzay ajansının planları, Artemis ay görevlerini, astronotları Mars’a göndermek için çok daha hızlı ve daha cesur bir yeniden giriş sürecini içerecek bir programa dönüştürmektir.

Bu görev sırasında Orion, kapsülü taşıyarak ay yörüngesine yaklaşık 1,3 milyon mil (2 milyon kilometre) seyahat etti. İnsanları taşımak için tasarlanmış herhangi bir uzay aracından daha uzağa Bir ara seyahat etti.

Misyonun ikincil hedefi, uzay aracının tabanında 10 küçük uydu yerleştirmek için silindirik bir bağlantı olan Orion Servis Modülü idi. Ancak bu uydulardan en az dördü, geliştirilen minyatür bir Ay iniş aracı da dahil olmak üzere yörüngeye fırlatıldıktan sonra başarısız oldu. Japonya Ve bir NASA’nın kendi yükü Gezegenler arası uzayı keşfeden ilk küçük uydulardan biri olması gerekiyordu.

Uzay aracı yolculuğu sırasında yakalandı Şok edici resimler Dünya’nın ve ikisi birbirine yaklaştığında, ay yüzeyinin görüntüleri ve büyüleyici bir “Dünya karışıklığı.”

Nelson, şimdiye kadar Artemis I görevi için bir harf notu vermesi gerekseydi, bunun A olacağını söyledi.

Nelson, “A artı değil çünkü işlerin ters gitmesini bekliyoruz. Ve iyi haber şu ki, işler ters gittiğinde, NASA bunları nasıl düzelteceğini biliyor,” dedi Nelson. Okul öğretmeni, A artı veriyorum.

Artemis I görevinin başarısıyla birlikte NASA, şimdi bu uçuşta toplanan verileri inceleyecek ve 2024’te kalkabilecek Artemis II görevi için bir ekip seçecek. NASA yetkilileri Pazar öğleden sonra 2023’ün başlarında bir ekip duyurusunun beklendiğini söyledi.

Artemis II, astronotları Artemis I ile aynı yörüngeye göndermeyi, ayın etrafında uçmayı ancak yüzeyine inmeyi hedefliyor.

Artemis III Misyonu, Şu anda 2025 sürümü için planlandıbeklenen NASA yetkilileri, bunun aya tekrar ayak basan ilk kadın ve ilk beyaz olmayan insanı içereceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.