Nasdaq, Wall Street’in Fed kaynaklı durgunluk korkuları arasında toparlanma teklifiyle düşüyor

ABD hisse senetleri, yatırımcıların ABD ekonomisine dair bulanık bir tablo çizen bir dizi ekonomik raporu değerlendirmeleriyle Perşembe günü ticarette düşüş yaşadı.

Nasdaq Bileşik %0,5 düşerken, S&P 500 %0,3 düştü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, 48 puan veya %0,2’den az ekleyerek daha iyi performans gösterdi.

Adobe’nin hisseleri Nasdaq ve S&P 500 üzerinde ağırlık kazandı. Şirketin açıklamasının ardından yazılım hisseleri %15 düştü. Figma’yı satın almak için 20 milyar dolarlık anlaşma.

Goldman Sachs ve JP Morgan’ın her biri %2’den fazla yükselen finansal hisse senetleri en iyi performansı gösterenler oldu. Enerji hisseleri baskı altındaydı ve Chevron %1,5 düştü.

Perşembe, İlk işsizlik başvuruları Beklenenden daha iyi geldi, ancak ithalat fiyatları önerilenden daha küçük bir düşüş gördü. Perakende satışlar Beklentileri yendi, ancak otomobiller dışında olumsuz. İmalat verileri de ekonominin durgun olduğunu gösterdi. Bu raporlar, ABD tüketici sektörünün şu anda yerini koruduğunu öne sürse de, kalıcı enflasyonla ilgili endişeleri yatıştırmak için çok az şey yapıyor.

Wall Street, ana ortalamaların mütevazı kazançlar kaydettiği çalkantılı bir seanstan çıkıyor, ancak Salı günkü büyük satışla çok az şey dengelendi. Wall Street, Ağustos ayındaki sürpriz bir yükselişin ardından hala temellerini bulmaya çalışıyor Tüketici Fiyat Endeksi Raporu Bu Salı günü Dow için 1.200 puandan fazla bir düşüşü tetikledi.

İnatçı bir şekilde yüksek enflasyon, yatırımcıların Federal Rezerv’in faiz artırımlarıyla daha agresif olacağından korkmasına neden oldu ve ABD’de resesyon olasılığını yükseltti.

“Merkez bankası zehrini seçmeli. Durgunluk riski altında, artan işsizlik riski altında agresif bir şekilde enflasyonu mu takip ediyorsunuz? Bu gerçekten bir ikilem ama bence merkezden duyduklarımıza odaklanmamız gerekiyor. Morgan Stanley’nin model portföy oluşturma başkanı Mike Lowengard, “Enflasyon üzerinde” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.