National Archives, Trump’ın avukatlarını Kuzey Kore lideriyle Mayıs 2021 yazışmalarını kaçırdığı konusunda uyardıCNN

Ulusal Arşivler, Mayıs 2021’de eski Başkan Donald Trump’ın avukatlarını, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yazışmalarının ve iki düzine kutu kaydın kayıp olduğu konusunda uyardı. Yeni Yazışma Arşivler Pazartesi günü yayınlandı.

Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi genel danışmanı Gary Stern, 6 Mayıs 2021’de eski Trump Beyaz Saray avukatları Patrick Philbin, Mike Purpura ve Scott Kast’a bir Bilgi Edinme Özgürlüğü belgesinde, Trump’ın Kim ile yaptığı alışverişlerin ve aldığı mektubun kayıp olduğunu yazdı. selefi Başkan Barack Obama Pazartesi günü yayınlanan mektup, yasanın onlarca talebine yanıt olarak geldi.

E-postada Stern, arşivlerin yasa uyarınca gerekli tüm başkanlık kayıtlarını almasını sağlamak için avukatlardan yardım istedi.

“Başkan Trump’ın göreve başlamasının son yılında Beyaz Saray konutunda yaklaşık iki düzine orijinal cumhurbaşkanlığı kaydının tutulduğunu ve Pat Cipollone’nin yönetimin son günlerinde olmaları gerektiğine dair kararlılığına rağmen NARA’ya transfer edilmediğini anlıyoruz. “Stern yazdı. “Son haftalarda Scott’a bu endişemi dile getirdim.”

CNN daha önce rapor edildi Arşivler, 2021 boyunca Trump’tan başkanlık kayıtları almak için çalışıyor.

Pazartesi günü yayınlanan mektup, Ocak ayında Trump’ın Mar-a-Lago beldesinde depolanan 15 kutudan fazla eşyayı teslim etmeden önce arşivlerin Trump’ın ekibiyle aylarca nasıl ilişki kurduğunu gösteren daha fazla ayrıntı sağlıyor.

Mayıs 2021’de Trump’ın temsilcilerine Pazartesi günü açıklanan bir mektupta Stern, Trump’ın Kim ve Obama’dan yazdığı mektuplara atıfta bulunarak “bazı kağıt/metin kayıtlarını açıklayamayız” diye yazdı.

“Örneğin, Başkan Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki orijinal yazışma bize teslim edilmedi; anladığımıza göre, Ocak 2021’de, yönetimin sona ermesinden kısa bir süre önce, orijinaller için bir klasöre konuldu. Başkan, ancak NARA’ya transfer edilmek üzere hiçbir zaman Kayıt Yönetimi Ofisine iade edilmedi” diye yazdı. .

Stern, Obama mektubunun da kayıp olduğunu ve diğer başkanlık arşivlerinin başkanlık kütüphanelerinde benzer mektupların kopyalarının bulunduğunu da sözlerine ekledi. “Bunun bize de verilmesi gerekiyor” diye yazdı.

Arşivler, Trump yönetiminden elektronik kayıtlar da elde etmeye çalıştıklarını belirtti. Cuma günü, Arşivler Meclis Gözetim Komitesi’ne yazdığı bir mektupta, yetkililerin resmi hükümet işlerini yürütmek için özel e-postaları kullanmaları ve yasalara göre gerekli olanları devretmemeleri nedeniyle Trump yönetiminden gerekli tüm kayıtların hala eksik olduğunu söyledi.

Trump tarafından bu yılın başlarında verilen belgelerde çok sayıda gizli belge yer aldı ve arşivcinin bunları Adalet Bakanlığı’na göndermesini istedi.

Ancak arşivler, devam eden adli soruşturmalar ve arşivlerin Trump’ın temsilcileriyle kendi tartışmaları da dahil olmak üzere, FOIA istisnalarını öne sürerek, kamuya açıklanmayan yazışmaların çoğunun 1000 sayfa değerinden fazlasını alıkoydu.

Arşivlerden kayıt arayan gruplardan biri olan American Oversight’a gönderilen bir mektupta, arşivler, 31 Mart 2022’ye kadar Trump temsilcileriyle yazışmalarla ilgili 309 sayfa kayıtlarının bulunduğunu söyleyerek 11 sayfa yayınladı ve 298 sayfa sakladı. Ajans, kolluk kuvvetlerine olası müdahale nedeniyle 295 sayfanın askıya alındığını söyledi.

Arşivler, arşivciler ve kongre ofisleri gibi diğer kurumlar arasında 1.303 sayfalık e-posta tespit etti. Ajans, 1.249 sayfayı alıkoyarken, Meclis Gözetim Komitesi ile yazışmalar da dahil olmak üzere bu önbellekten 54 sayfa yayınladı.

Ulusal Arşivler vardı Daha önce söyledi Ocak ayında Trump’ın Mar-a-Lago beldesinden en az 15 kutu Beyaz Saray kaydı – bazıları gizli dahil – ele geçirildi. 8 Ağustos’ta yapılan aramada FBI, en yüksek sınıflandırma düzeylerinden biri olan “Çok Gizli/SCI” olarak adlandırılan bazı materyaller de dahil olmak üzere 11 grup gizli belgeyi ele geçirdi.

bu Washington Post bildirdi Pazartesi günü, belgeler toplu halde bulunduktan sonra, Trump avukatlarından Alex Cannon’dan arşive Şubat ayında talep edilen tüm materyalleri iade ettiğini söylemesini istedi.

top Konuya aşina olan kişilerin The Post’a verdiği demeçte, talep edilen diğer belgelerin hala diğer Trump danışmanları tarafından desteklenen bir pozisyon olan Mar-a-Lago’da olabileceğine dair şüpheler nedeniyle bunu yapmayı reddetti.

Post’un haberine göre Trump, ekibinden, arşivlerin talep ettiği “her şeyi” iade ettiğini söyleyerek, sipariş ettiği ifadenin aynısını yayınlamasını istedi, ancak benzer endişeler nedeniyle serbest bırakılmadı.

Trump ekibinden bir açıklama sonunda 10 Şubat’ta yayınlandı. CNN o zaman bildirdi Tüm belgelerin iade edildiğini değil, kutuların “çok dostane bir şekilde” teslim edildiğini söyledi.

Bu hikaye ek ayrıntılarla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.