Neden Düşen Gaz Fiyatları Enflasyonu Geçmedi: NPR

19 Temmuz’da Lynnfield’deki Gulf Benzin İstasyonunda bir sürücü benzin pompalıyor. Petrol fiyatlarının düşmesi enflasyonu düşürmeye yardımcı oluyor. Ancak diğer birçok emtia fiyatları artıyor.

Getty Images aracılığıyla Joseph Brazioso/AFP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Getty Images aracılığıyla Joseph Brazioso/AFP


19 Temmuz’da Lynnfield’deki Gulf Benzin İstasyonunda bir sürücü benzin pompalıyor. Petrol fiyatlarının düşmesi enflasyonu düşürmeye yardımcı oluyor. Ancak diğer birçok emtia fiyatları artıyor.

Getty Images aracılığıyla Joseph Brazioso/AFP

Enflasyon açısından, iyi haber şu ki, gaz fiyatları düşüyor. Kötü haber şu ki, diğer harcamalar ücretlerden daha hızlı artmaya devam ediyor ve bu da ülke genelindeki birçok aile bütçesini zorluyor.

Çalışma Bakanlığı Çarşamba günü söyledi Yıllık enflasyon Temmuz’da yüzde 8,5’e geriledi, önceki ay %9.1’den. Düşük benzin fiyatları, diğer emtiaların yüksek fiyatlarını dengelerken, tüketici fiyat endeksi Haziran ve Temmuz arasında değişmedi.

Haziran ayında galon başına 5,01 dolarlık rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra, benzinin ortalama fiyatı keskin bir şekilde düştü. AAA’ya göreÇarşamba günü bir galon 4.01 dolara ulaştı.

Newport, Pa’dan Spencer Sutton, “Elbette, 5 dolardan daha iyi” diyor. Ancak Ukrayna’da savaş başlamadan önce ödediğimiz parayla karşılaştırıldığında hala çok pahalı” dedi.

Sutton ayrıca özellikle yiyecek ve barınma maliyetlerinin yüksek olmasından da endişe duyuyor. Karısı hemşirelik okulunu bitirirken masraflardan tasarruf etmek için çift, annesinin yanına taşındı.

Sutton, “30 yaşında bir Y kuşağı olarak hala annem, erkek kardeşim ve karımla yaşayacağımı düşünmemiştim” diyor. “Kesinlikle en iyi düzenleme değil, ancak bugün ve çağda olup bitenlerle, yapmanız gerekeni yapmak zorundasınız.”

Çekirdek Enflasyona Neden Dikkat Etmelisiniz?

Hanehalkı harcamaları – bir yıl öncesine göre % 5,7 arttı – enflasyonun arkasında büyüyen bir faktör. Artan kiralar ve konut fiyatları, işgücü departmanı verilerine yalnızca kademeli olarak yansıyor ve bu maliyetler, değişken gıda ve enerji fiyatlarını geride bırakmaya devam ediyor.

KPMG baş ekonomisti Diane Swank, “Bu, Federal Rezerv’in yanlış yönde hareket etmesidir” dedi. “Bazı şeylerin fiyatlarının düştüğünü görüyoruz, bu iyi. Ancak kesilmesi gereken diğer ayakkabı çekirdek enflasyon rakamı.”

Dalgalı gıda ve enerji fiyatları hariç yıllık çekirdek enflasyon Temmuz’da %5,9 oldu. Çekirdek fiyatlar Haziran ve Temmuz arasında sadece %0,3 arttı – on aydaki en küçük artış.

Yatırımcılar, enflasyonun düşebileceğine dair işaretleri memnuniyetle karşıladı. Dow Jones Sanayi Ortalaması, ticaretin ilk saatinde 450 puandan fazla yükseldi. Ancak fiyatlar hala ücretlerden daha hızlı yükseliyor ve bu da işçilerin satın alma gücünü azaltıyor.

Penelope Valdespino bu yıl bir perakende işinden San Antonio, Teksas’taki bir okul bölgesinde daha yüksek maaşlı bir pozisyona geçti. Büyük maaşı yükselen fiyatlar yüzünden hızla kesiliyor.

“Sonunda başka bir işe gittim ve evet, saatte 3 veya 4 dolar daha kazanacaktım” diyor. “Bu harika, ama yine de bu iklimde her şeyi organize etmek ve yakalamak için bir meydan okuma.”

Valdespino, benzin fiyatlarındaki düşüşü memnuniyetle karşılıyor, ancak gereksiz araba yolculuklarını kısıtlama konusunda hala temkinli olduğunu söylüyor. Bir yıl öncesine göre fiyatların %13,1 arttığı bakkalda kuruşlarını izliyor.

“Ne kadar et aldığımız konusunda çok dikkatliyiz” diyor.

Ücretler enflasyona ayak uyduramıyor

Bir diş sigortası şirketinde çalışan Sutton da bu yıl zam aldı, ancak paranın eskisi gibi esnetmediğini söylüyor.

“Enflasyonla ve artan gıda fiyatlarıyla mücadele etmek yeterli değil” diyor. “Ödeme almadan önce haftanın sonunu atlatmak zor, yemeğiniz yok ve bir şeyler bulmak için dondurucuyu kazıyorsunuz.”

Temmuz ayında ortalama ücretler bir önceki yıla göre %5,2 arttı – enflasyon oranının oldukça altında.

4 Ağustos’ta Los Angeles’ta yeni daireler inşa ediliyor. Temmuz ayındaki bir Redfin raporuna göre, San Francisco ve Los Angeles, yüksek ev fiyatları ve yaşam maliyeti nedeniyle net dış göçte ABD’de birinci ve ikinci sırada yer aldı.

Mario Tama/Getty Images


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

Mario Tama/Getty Images


4 Ağustos’ta Los Angeles’ta yeni daireler inşa ediliyor. Temmuz ayındaki bir Redfin raporuna göre, San Francisco ve Los Angeles, yüksek ev fiyatları ve yaşam maliyeti nedeniyle net dış göçte ABD’de birinci ve ikinci sırada yer aldı.

Mario Tama/Getty Images

Daha yüksek ücretler, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele çabalarını da zorlaştırıyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell geçen ay yaptığı açıklamada, “Özellikle maaştan maaşa yaşayanlar için enflasyonun ne kadar acı verici olabileceğini biliyoruz.” Dedi.

Merkez bankası, talebi azaltmak için faiz oranlarını keskin bir şekilde yükselterek yükselen fiyatları kontrol etmeye çalışır.

Ancak geçen haftadan sonra merkez bankasının işi daha zor İşgücü piyasası hakkında beklenenden daha iyi bir raporİşverenler geçen ay 528.000 iş ekledi.

KPMG’den Swank, “Bu rakamlara inanılırsa, Temmuz ayında yarım milyondan fazla yeni çek ürettik, bu da ek gelir anlamına geliyor” diyor. “Bireyler enflasyona göre zemin kaybettiklerini hissetseler bile, bu ekstra gelir talebi destekliyor”, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı devam ediyor.

Çarşamba günkü enflasyon raporundan önce, birçok gözlemci merkez bankasının Eylül ayında yapacağı bir sonraki toplantısında 0,75 puanlık bir artışı onaylamasını bekliyordu. Haziran Ve Temmuz. Rapordan sonra, Bahisçiler küçük bir oran artışına yöneliyor 0,5 yüzde puanı.

Düşük gaz fiyatlarının başka bir faydası daha var

Petrol fiyatlarındaki keskin düşüş, enflasyonu başka bir şekilde frenlemeye yardımcı olacaktır.

Pompa fiyatlarındaki düşüş sadece Temmuz ayı enflasyon oranını düşürmekle kalmadı, aynı zamanda kamuoyundaki endişeleri de hafifletti. gelecek iltihap

Bu önemlidir, çünkü insanlar fiyatların kontrolden çıkacağına inanırlarsa, bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşür.

Yeni bir anket New York Federal Rezerv Bankası Haziran ve Temmuz ayları arasında, gaz fiyatlarının düşmesiyle birlikte, insanların bir ve üç yıl sonraki enflasyon beklentileri keskin bir şekilde düştü.

Swank, yemek ve kira gibi diğer harcamaların tipik hane bütçesinin büyük bir bölümünü oluştururken, gaz fiyatlarının insanların ekonomi hakkındaki tutumları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söylüyor.

Swank, “Araba kullanmasanız bile, bir benzin istasyonunun yanından yürür veya araba kullanırsınız” diyor. “Hepimizin her gün öne ve merkeze dikkat ettiği bir şey.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.