NH’de tanımlanan ilk olası maymun gribi vakası

Sağlık yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, New Hampshire’da ilk olası maymun gribi vakasının tespit edildiğini söyledi. Hasta Rockingham County’de ikamet ediyor ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, mahremiyet endişeleri nedeniyle hasta hakkında daha fazla bilgi olmayacağını söyledi. Yayınlanan. New Hampshire Halk Sağlığı Laboratuvarları ilk olarak vakayı belirledi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bunu doğrulamak için testler yürütüyor. Ballard, New Hampshire Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı baş sağlık görevlisi. “Hızlı bir dönüşleri var. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde istikrar durumunu biliyoruz. Ancak genel olarak devlet düzeyinde olumlu olan bu durumlarda, genellikle istikrar aşamasında olumlular.” DHHS görevlileri istihdam edilmektedir. Maruz kalmış olabilecek diğerlerini belirlemek için. Maymun maymunu, çiçek hastalığı gibi virüsler grubuna ait olan maymun kutusu virüsünün neden olduğu nadir bir hastalıktır. Maymun çiçeği, semptomu olan kişiyle yakın temas gerektirir. DHHS, kısa reaksiyonların aşırı tehlikeli görünmediğini ve yakın fiziksel veya yakın temas veya sağlık testlerinin yaygınlığının uygun güvenlik ekipmanı kullanılmadan gerçekleştirildiğini söyledi. Maymun kutusu 1970’lerden beri insanlarla birlikte. Ballard, “Bu yıl dünya çapında 4.000’den fazla vaka gördük” dedi. Maymun çiçeği vakası ülke genelinde artıyor. 27 Haziran’daki CDC, 26 eyalette 224 maymun çiçeği vakası teşhis etti. Erken belirtiler genellikle ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, boğaz ağrısı, öksürük ve şişmiş lenf düğümlerini içerir. Bu semptomların başlamasından birkaç gün sonra zamanla değişen bir kızarıklık veya deri döküntüsü ortaya çıkabilir. Sağlık yetkilileri, maymun gribi olan kişilerin tüm cilt lezyonları bir kişinin cildinden düşene kadar enfekte olabileceğini söyledi. Hastalık genellikle iki ila dört hafta sürer. Semptomlar genellikle hafiftir, ancak nadir durumlarda hastaneye yatmayı gerektirebilecek daha ciddi bir hastalık ortaya çıkabilir. Maymun çiçeği ile ilgili herhangi bir yeni deri döküntüsü veya cilt lezyonu olan herkes, özellikle diğer maymun çiçeği semptomları olanlar, sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır. Deri döküntüsü ve diğer semptomlar kontrol edilmelidir: Maymun gribinden etkilenen başka bir ülkeye taşındıktan sonraki birkaç hafta içinde. Monoton deri döküntüsü veya maymun kutusu olduğundan şüphelenilen veya onaylanan biriyle yakın temastan sonra. Bir partnerle yakın fiziksel veya cinsel temastan sonra, özellikle seyahat sırasında yakın veya cinsel temastan sonra.

Sağlık yetkilileri Çarşamba günü, New Hampshire’da ilk olası maymun gribi vakasının tespit edildiğini söyledi.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı, hastanın Rockingham County’de ikamet ettiğini ve mahremiyet endişeleri nedeniyle hasta hakkında daha fazla bilgi verilmeyeceğini söyledi.

New Hampshire Halk Sağlığı Laboratuvarları ilk olarak vakayı belirledi ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri bunu doğrulamak için testler yürütüyor.

New Hampshire Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’nın baş tıbbi görevlisi Dr. Jonathan Ballard, “Devlet halk sağlığı laboratuvarlarında yapılan testler pozitif çıktı,” dedi. “Hızlı bir dönüşleri var. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde istikrar durumu hakkında bilgi sahibi olacağız. Ancak, genel olarak devlet düzeyinde olumlu olan bu durumlarda, genellikle istikrar aşamasında olumlular.”

DHHS görevlileri, maruz kalan diğer kişileri belirlemek için çalışıyor.

Maymun maymunu, çiçek hastalığı gibi virüsler grubuna ait olan maymun kutusu virüsünün neden olduğu nadir bir hastalıktır. Maymun çiçeği, semptomu olan kişiyle yakın temas gerektirir. DHHS, kısa reaksiyonların yüksek riskli görünmediğini ve yayılmanın genellikle yakın fiziksel veya yakın temas veya sağlık testleri ile uygun güvenlik ekipmanı kullanılmadan gerçekleştirildiğini söyledi.

İnsanlar 1970’lerden beri maymun hastalığına sahiptir.

Ballard, “Bu yıl dünya çapında 4.000’den fazla vaka gördük.” Dedi.

Maymun çiçeği vakası ülke genelinde artıyor. CDC, 27 Haziran itibariyle 26 eyalette 224 maymun çiçeği vakası teşhis etti.

Erken belirtiler genellikle ateş, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, boğaz ağrısı, öksürük ve şişmiş lenf düğümlerini içerir. Bu semptomların başlamasından birkaç gün sonra zamanla değişen bir kızarıklık veya deri döküntüsü ortaya çıkabilir.

Sağlık yetkilileri, maymun gribi olan kişilerin tüm cilt lezyonları bir kişinin cildinden düşene kadar enfekte olabileceğini söyledi. Hastalık genellikle iki ila dört hafta sürer. Semptomlar genellikle hafiftir, ancak nadir durumlarda hastaneye yatmayı gerektirebilecek daha ciddi bir hastalık ortaya çıkabilir.

Maymun çiçeği ile ilgili herhangi bir yeni deri döküntüsü veya cilt lezyonu olan herkes, özellikle diğer maymun çiçeği semptomları olanlar, sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır. Deri döküntüsü ve diğer semptomlar durumunda muayene düşünülmelidir:

  • Son birkaç hafta içinde maymun gribi olan başka bir ülkeye gittim.
  • Monoton deri döküntüsü veya maymun kutusu olduğundan şüphelenilen veya onaylanan biriyle yakın temastan sonra.
  • Bir partnerle yakın fiziksel veya cinsel temastan sonra, özellikle seyahat sırasında yakın veya cinsel temastan sonra.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.