Nobel Ekonomi Ödülü, Bernanke’nin de aralarında bulunduğu Amerikalı ekonomistlere verildi.

ABD Merkez Bankası eski başkanı Ben Bernanke, 4, 2019, Amerikan Ekonomi Derneği ve ona bağlı Sosyal Bilimler Derneği’nin yıllık toplantısında konuşan. Bernanke, 2022 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan üç kişiden biri.

Bloomberg | Bloomberg | İyi resimler

Amerikalı ekonomistler Ben Bernanke, Douglas Diamond ve Philip Dybwick, bankalar ve finansal krizler konusundaki araştırmaları nedeniyle 2022 Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

Bernanke, 2006’dan 2014’e kadar Federal Rezerv’in başkanıydı ve şu anda Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde, Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu’nda DC Elmas Profesörü ve Washington Üniversitesi’ndeki Olin İşletme Okulu’nda Dybwick Profesörü. Aziz Louis.

Nobel ekibi, 1980’lerin başındaki çalışmalarının “özellikle finansal krizler sırasında bankaların ekonomideki rolüne ilişkin anlayışımızı önemli ölçüde geliştirdiğini” ve bankaların çöküşünden kaçınmanın neden hayati olduğunu gösterdiğini söyledi. 2008-09 mali krizi ve koronavirüs pandemisi sırasında “değersiz” olduğunu söylediler.

Bernanke’nin 1930’ların Büyük Bunalımına ilişkin analizi, krizin bu kadar uzun ve şiddetli olmasının temel nedeninin banka kaçakçılığının nasıl ve neden olduğunu gösteriyor. Bu arada Diamond ve Dybvig’in çalışması, bankaların paralarına erişmek isteyen tasarruf sahipleri ile yatırıma yatırım yapması gereken tasarruf sahipleri arasındaki potansiyel çatışmayı yumuşatmada oynadığı sosyal açıdan önemli role baktı; ve hükümetlerin mevduat sigortası sağlayarak ve son çare olarak borç veren olarak hareket ederek banka kaçakçılığını önlemeye nasıl yardımcı olabileceği.

Resmi olarak Alfred Nobel onuruna Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü olarak bilinen ödülün kazananları, her biri 10 milyon İsveç kronu (883.000 $) alıyor.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, kazananları Ekonomik Bilimler Ödül Komitesi tarafından aday gösterilen bir aday listesinden seçer. Yaklaşık 3.000 profesör, önceki kazananlar ve Akademi üyelerinden davetle gönderilen isimler arasından seçildi. İnsanlar kendilerini tayin edemezler.

Açıklamanın ardından düzenlenen basın toplantısında Diamond’a, mevcut artan faiz oranları ve başka bir finansal kriz tahminleri göz önüne alındığında bankalar, şirketler ve hükümetler için herhangi bir uyarı olup olmadığı soruldu.

Diamond şunları söyledi: “Finansal krizler, Phil Dybwick ve benim onlar hakkında düşünme şeklimiz, insanlar sistemin istikrarına olan inancını kaybetmeye başladığında daha da kötüleşiyor. Ve bunların hepsi bankacılık sektörünün ne kadar karlı olduğunu düşündüklerine bağlı. Ve istikrarlı.”

“Bence insanlar, olayların beklenmedik bir şekilde gerçekleştiği zamanlarda dünya çapında nominal faiz oranlarının ne kadar hızlı arttığına şaşırıyorlar ve bu sistemde biraz korku yaratan bir şey olabilir. Bunun bir kısmını Birleşik Krallık’ta gördük. Sigorta piyasasının kendi sorumluluk sektörü.”

“Bu yüzden, bankacılık sektörünün size düşen kısmının sağlıklı ve aklı başında olması ve para politikasındaki değişikliklere ölçülü ve şeffaf bir şekilde yanıt vermeye hazır olması gerektiğini düşünüyorum.”

Başka bir finansal kriz tahmin edip etmediği sorulduğunda, dünyanın 2008’e göre “çok daha iyi hazırlanmış” olduğunu ve düzenleyici gelişmelerin sistemi daha az savunmasız hale getirdiğini söyledi.

“Bankacılık sektörünün kendisi çok sağlam bir konumda, iyi net değerde, iyi risk yönetiminde” dedi. “Sorun şu ki, akışların, yer değiştirmelerin ve kriz korkusunun bu etkileri sadece ticari bankalarda değil, her yerde ortaya çıkabilir.”

O ve Dybvig’in sağlamaya çalıştığı içgörü, dayanak varlıklardan daha likit olan mevduatlar veya hisse senetleri gibi kısa vadeli, likit yükümlülükler sunmakla ilgiliydi. Sigorta şirketlerinden ek teminat çağrılarının “uyumsuz” geldiğini söylediğinde yine İngiltere’nin sigorta endüstrisine atıfta bulundu. İngiltere Bankası var Piyasa oynaklığını azaltmak için zorunlu müdahale Tartışmalı bir hükümet bütçesinin ardından emeklilik fonlarını koruyun.

Geçen yıl, Ekonomik ödül üç kategoriye ayrılmıştır. Çalışma ekonomisi üzerine çalışmaları nedeniyle David Card’a gitti; ve Joshua D. Angrist ve Guido W. Nedensel ilişkilerin analizine katkılarından dolayı Impens.

1901’den beri İsveçli mucit, kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in emriyle verilen diğer beş Nobel Ödülü’nün aksine, Ekonomi Ödülü 1969’da İsveç merkez bankası tarafından onuruna verildi. Sonuncusu her yıl duyurulacaktır.

Tanınmış Nobel Barış Ödülü Cuma günü verildi Belarus insan hakları aktivisti Ales Byaliatsky, Rus insan hakları örgütü Memorial ve Ukrayna Sivil Haklar Sivil Toplum Kuruluşu Merkezi.

Bu yılki fizik ödülü, kuantum mekaniğindeki keşiflerinden dolayı Alain Aspect, John Francis Glaser ve Anton Zeilinger’e verildi. Nobel ekibi, kuantum teknolojisinde yeni bir çağı başlatmak için kapana kısılmış durumdaki parçacıkları araştıran “artımlı deneyler” kullandıklarını söyledi.

Caroline R. Kimya ödülü, hücreleri haritalamak ve daha hedefe yönelik kanser tedavileri geliştirmek için tıklama ve biyokimyayı kullanan çalışması için Bertozzi arasında paylaştırıldı; ve Morton Meldal ve ark. Ekip, Barry Sharpless, biyouyumlu moleküllerin birleştirilmesini içeren “tıklama kimyasının temellerini attığını” söyledi.

Svante Pabo, “soyu tükenmiş homininlerin genleri ve insan evrimi ile ilgili keşiflerinden dolayı” tıp ödülüne layık görüldü.

Edebiyat ödülü Fransız yazar Anne Ernaux’a gitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.