Ocak 6 Komite, imha edilen metinler için Gizli Servis celbi: NPR

Başkan Bennie Thompson, D-Miss., ABD Meclis Binası’na 6 Ocak saldırısını araştıran Meclis Seçim Komitesi Salı günü Meclis Binası’nda bir oturum düzenlerken konuşuyor.

J. Scott Applewhite/AP


Başlığı gizle

Başlığı değiştir

J. Scott Applewhite/AP


Başkan Bennie Thompson, D-Miss., ABD Meclis Binası’na 6 Ocak saldırısını araştıran Meclis Seçim Komitesi Salı günü Meclis Binası’nda bir oturum düzenlerken konuşuyor.

J. Scott Applewhite/AP

Gizli Servis vardı avukat 6 Ocak 2021 ABD Capitol isyanlarıyla ilgili bir soruşturmada, Eski bir federal savcının saldırgan ve önemli dediği bir hareket.

Soruşturmayı yürüten Meclis Seçim Komitesi’nin federal ajanstan yeni bir görev değişikliği talep ettiği bildiriliyor. Silinen kısa mesajlar Saldırıyı çevreleyen günler ve ilgili eylem raporları. Gizli Servis’in, ajanların telefon kayıtlarını yayınlamak için Salı gününe kadar süresi var ve bazılarına göre Başkan Donald Trump’ın ayaklanmalar sırasındaki eylemlerine ışık tutabilir.

Gizli Servis, kısa süre önce Beyaz Saray’ın eski yardımcısı Cassidy Hutchinson’ın 6 Ocak’taki panelde ifade vermesinin ardından dikkatleri üzerine çekti. Hutchinson’a göre Trump, ısıtılmış bir değişim İsyan gününde Capitol’e nakledilmeyi talep ettikten sonra Gizli Servis detayıyla.

Gizli Servis sözcüsü Anthony Guglielmi, NPR’ye, ajansının grubun mahkeme celbine “hızlı bir şekilde” yanıt vermeyi planladığını, ancak hangi kayıtların alınacağı belirsiz olduğunu söyledi.

Gizli Servis, 6 Ocak soruşturmasının “tam ve sarsılmaz işbirliğini” aldığında ısrar ediyor.

Yok edilen telefon verileri, bu hafta başlarında Gizli Servis’i denetleyen İç Güvenlik Departmanı Müfettişi General Joseph Gaffari tarafından gün ışığına çıkarıldı. İçinde Kongreye MektupCuffari, Gizli Servis’i, ofisi bu tür kayıtları talep ettikten sonra ilgili metin mesajlarını yok etmek ve genel olarak ofisinin soruşturmasını karıştırıp geciktirmekle suçladı.

Kuglielmi’nin sahip olduğu defalarca reddetti Ajans, kısa mesajları “kötü niyetli” bir şekilde sildi ve ajansının işbirliği yapmadığını reddetti.

Guglielmi, NPR’ye yaptığı açıklamada, “6 Ocak seçim komitesi, Mart 2021’deki lansmanından bu yana tam ve sarsılmaz bir işbirliğine sahipti ve bu değişmeyecek.” Dedi.

Guglielmi’ye göre, departmanın bazı telefon verileri, acentelerin cep telefonlarını sıfırlamasını gerektiren “önceden planlanmış, üç aylık bir sistem geçişi” nedeniyle kayboldu. 2021’in başlarında.

Gizli Servis’in, Kongre soruşturması sırasında bazı metin mesajları kaybolmasına rağmen, ABD Capitol başkanından bir metin mesajı alan eski Üniformalı Hizmetler şefi Tom Sullivan da dahil olmak üzere 20 ajanın telefon kayıtlarını teslim edebildiğini söyledi. Ocak 6, 2021 Polis acil yardım talep ediyor.

Guglielmi, son 18 ay içinde Gizli Servis’in özel ajanlardan saatlerce resmi ifade aldığını da sözlerine ekledi. 790.000’den fazla Düzeltilmemiş e-postalar, radyo yayınları ve operasyonel ve planlama kayıtları.

Gizli Servis uymazsa ne olur?

Eski federal savcı Ankush Kartori, Gizli Servis’in silinen mesajları değiştirememesi durumunda, bir sonraki kilit sorunun kasıtlı olarak yapılıp yapılmadığı olduğunu söylüyor.

Cartori, NPR’ye verdiği demeçte, “İstemeden yapılan iletişim ile bu iletişimi ortadan kaldırmak için kasıtlı bir girişim arasında büyük bir gerçek fark var.” “Gerçekten bilmek istediğiniz şey, Gizli Servis’in kayıt tutma kuralları, düzenlemeleri ve protokolleri nelerdir, birisi bunları ihlal mi etti ve en kötü senaryoda, birisi bu iletişimleri kasten yok etmeye çalıştı mı?”

Olanların özüne inmek için, Kongre’nin Gizli Servis’in kayıt tutma sistemi hakkında bir soruşturma başlatabileceğini veya Gizli Servis üyelerini ifade vermeye çağırabileceğini söyledi.

Kartthori, bunu söylemek için çok erken olduğunu, ancak 6 Ocak’taki komite duruşmasının bir yürütme organı ajansı hakkında olduğunu söyledi.

“Kongre’nin mahkeme celbi de dahil olmak üzere yürütme organından bilgi alması alışılmadık bir durum değil, ancak bu farklı çünkü daha halka açık, daha iddialı, daha agresif ve Gizli Servis’in yönetim kurulunun bazı üyeleri arasında endişe olduğunu gösteriyor. Verdikleri yanıtlar öyle değil. şeffaf oldu” dedi.

Önümüzdeki Ocak Perşembe günü saat 20.00’de 6 kişilik bir komisyon duruşması yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.