Ölüm Vadisi benzeri görülmemiş sel baskınlarıyla sırılsıklam oldu ve binlerce kişi mahsur kaldı

Yorum

Death Valley Ulusal Parkı, Cuma günü olağanüstü miktarda yağmurun parkı ıslatması ve 1000 ziyaretçiyi ve park personelini mahsur bırakan ani selleri tetiklemesinin ardından Cumartesi günü kapatıldı.

Park, Furnace Creek bölgesinde 1,46 inç yağmur aldı – 15 Nisan 1988’de belirlenen önceki günlük 1,47 inçlik rekordan sadece utangaç. Bu genellikle bölgenin aldığı yıllık yağışın yaklaşık dörtte üçü kadardır. Ağustos ayında kaydedilen en büyük miktar,Associated Press’e göre.

Dünya üzerinde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık rekorunu elinde tutan Ölüm Vadisi, yıllık ortalama 1,9 inç yağış ve Ağustos ayında ortalama 0,1 inç yağışla son derece kuru bir iklime sahiptir. AccuWeather’a göre.

Arizona fırtına avcısı John Chirlin’in Cuma günü parktan tweetlediği bir videoya göre, yağmur parkı sular altında bıraktı ve araçları enkazda mahsur bıraktı. Düşen kayalar ve palmiye ağaçlarının yolları kapattığını ve ziyaretçilerin 6 saat parktan ayrılmak için uğraştığını yazdı.

Ulusal Park Servisi Cuma günü yaptığı açıklamada, “Sel, çöp konteynerlerini park halindeki arabaların içine iterek arabaların birbirine çarpmasına neden oldu.” Dedi. “Ayrıca otel odaları ve iş ofisleri de dahil olmak üzere birçok tesisi su bastı.

NPS, Washington Post’un Cumartesi sabahı güncelleme talebine hemen yanıt vermedi.

Bu haftanın başlarında, ani sel batı Nevada’nın bazı bölgelerini vurdu ve Las Vegas’tan parka giden bazı yolların kapanmasına neden oldu. Kuzey Arizona’nın bazı bölgelerinde de ani sel meydana geldi.

Ani sel, Death Valley Ulusal Parkı’na giden yolları kapattı

Chirlin, Associated Press’e yağmurun Cuma günü saat 2 civarında başladığını ve “orada gördüğüm her şeyden daha yoğun” olduğunu söyledi.

“En az iki düzine araba ezildi ve içine sıkıştı” dedi. Kimse yaralanmazken, NPS birkaç metre derinlikte yıkandığını ve Cuma günü itibariyle herhangi bir yaralanma bildirilmediğini söyledi.

Geçen Temmuz, Nadir bir yaz yağmuru Parkın en yüksek günlük ortalama sıcaklık için dünya rekorunu kırmasından yaklaşık iki hafta sonra, 118.1 Fahrenheit derece ile Furnace Creek, Death Valley’i bir günde 0.74 inç ile ıslattı.

Çöl yağmuru: Nadir bir yaz yağmuru Pazartesi günü Ölüm Vadisi’ni ve Kaliforniya’nın bazı bölgelerini ıslattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.