Parkland Shooting Trial Canlı Güncellemeler: Son Haberler

Nikolas Cruz geçen yıl 17 adet birinci derece cinayet ve diğer suçlamaları kabul ettikten sonra, savcıların artık Fla Parkland’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde ölümcül kitlesel çekim gerçekleştirdiğini mahkemede kanıtlamak zorunda değiller. Yerleşti.

Onun cezası dilekçeyi kapatmak değildi. Florida’da birinci derece cinayet, ölümle veya şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapisle cezalandırılan, ağır bir suçtur. Ve Eyalet hukuku gerekli Bunun ne olması gerektiğine jüri karar verir.

Sanık yargılamada mahkum edilmiş olsaydı, kararı veren aynı jüri ayrı bir ceza yargılaması için tutulacaktı. Ama Bay Sanık, Cruz’un yaptığı gibi, duruşmadan önce suçunu kabul ederse, mahkeme ceza için bir jüri oluşturmalıdır.

Hükümet ne yapıyor?

Savcılığın şimdiki görevi, jüriyi bu davada ölüm cezasını gerektiren ağırlaştırıcı faktörlerin bulunduğuna ikna etmektir. Kanunda listelenen potansiyel ağırlaştırıcı faktörler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Cinayetler “özellikle iğrenç, gaddarca veya gaddarca” idi;

  • Davalı “bilerek birkaç kişi için ölüm riski yarattı”;

  • Sanık, “herhangi bir ahlaki veya yasal gerekçe göstermeksizin soğuk, hesaplı ve planlı bir şekilde” öldürüldü.

Savcıların, yüzlerce ürkütücü fotoğraf ve video da dahil olmak üzere lisedeki 17 cinayet ve 17 cinayete teşebbüsün ayrıntılı ayrıntılarını sunması bekleniyor. Jüri ayrıca okul binasını da ziyaret edebilir. Bir çekim vardı.

David S. “Bu jüri üyeleri kurbanların başına gelenleri kurtarmaya çalışacaklar” dedi. Eski bir savcı olan Weinstein, şimdi bir savunma avukatı. “Duygusal bir roller coaster olacak.”

Güvenlik ne yapar?

Savunma, jüriyi hoşgörü gerektiren hafifletici nedenler olduğuna ikna etmeye çalışacak. Tüzük uyarınca, bu koşullarda davalı, diğer faktörlerin yanı sıra, “aşırı zihinsel veya duygusal rahatsızlığın etkisi altındaydı” veya eylemlerinin suç olup olmadığını anlama kapasitesi azalmıştı.

Bay, vurulma sırasında 19 yaşındaydı. Savunma avukatları, Cruz’un zor bir yetiştirilme süreci geçirdiğini ve zorluklarla mücadele ettiğini göstermek istiyor. Psikiyatrik sorunlar ve tedavi almaya çalıştı. Jüri üyelerine beyninin bir haritasını göstermek için izin istediler, ancak yargıç buna izin verip vermeyeceğine henüz karar vermedi.

Tahkim

Delilleri dinledikten sonra, jüri öncelikle Devletin her bir ağırlaştırıcı faktörü makul bir şüphenin ötesinde kanıtlayıp kanıtlamadığını belirlemelidir. Sanığın ölüm cezasına çarptırılabilmesi için jürinin oybirliğiyle ağırlaştırıcı faktörlerden en az birinin kanıtlanması gerekir.

Daha sonra jüri, kanıtlanmış ağırlaştırıcı koşulların ölüm cezasını haklı çıkarmak için yeterli olup olmadığını ve mevcut hafifletici faktörlerden daha fazla olup olmadığını ve eğer öyleyse, ölüm cezasını mahkemeye tavsiye edip etmeyeceğini değerlendirecektir. Bunun için jürinin tekrar oybirliği ile olması gerekir; Aksi halde ceza tavsiyesi şartlı tahliyesiz müebbet hapis olmalıdır.

Jüri müebbet hapis cezası önermişse mahkeme ölüm cezası veremez, ancak jürinin ölüm tavsiyesini bir kenara bırakıp onun yerine müebbet hapis cezası verebilir.

Garip bir vaka

Özel bir ceza jürisine duyulan ihtiyaç, Parkland davasının oldukça sıra dışı olmasının birkaç yolundan biridir. Bay. Cruz (şimdi 23) kadar genç birinin ölüm cezasına çarptırılması nadirdir ve böylesine acımasız bir atış yapan birinin adaletle yüzleşmek için hala hayatta olması nadirdir.

Robert M. “Bir bakıma, tamamen keşfedilmemiş sulardayız” dedi. Fla., Davie’deki Nova Southeastern Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Jarvis, toplu katliamların izini sürüyor. “Silahlı kişi her zaman ölü olduğu için bu şekilde yargılanamazsınız.”

Patricia Massey Katkıda bulunan rapor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.