Pele: Cenaze alayı 24 saatlik nöbetin ardından başlıyorCNN

Cenaze salı günü bir futbol çılgınlığında gerçekleşti ve binlerce kişi sokaklarda sıralandı. deri son dinlenme yerine.

başladı Urbano Kaldera StadyumuPele’nin eski kulübü Santos’un evi ve tabutu, Pele’nin 100 yaşındaki annesi Celeste Arantes’in yaşadığı cadde de dahil olmak üzere Santos City sokaklarında taşındı.

Aile üyeleri için özel bir cenaze töreninin yapılacağı Memorial Necropole Ecumenica Mezarlığı’na devam edildi.

Üç kez Dünya Kupası galibi Perşembe günü 82 yaşında kolon kanserinin ilerlemesine bağlı çoklu organ yetmezliğinden öldü.

Her yaştan insan, Pazartesi günü başlayan 24 saatlik halk nöbeti için halk arasında “Vila Belmiro” olarak bilinen Santos’un 16.000 kişilik arenasına akın ederken dünyanın dört bir yanından haraç yağdı.

Santos’a göre, çoğu Brezilya’nın ikonik sarı formasını giyen 230.000’den fazla kişi ayaklanmaya katıldı.

Stadyumdaki bir CNN ekibine göre, binlerce yas tutan hala sırada olduğu için stadyumun kapıları kapatıldı ve insanlar geri çevrildi.

Brezilyalı’nın tabutu yanından geçerken büyük kalabalık sokaklarda bayraklar sallayarak ve alkışlayarak dizildi.

Pele’nin kız kardeşi Lucia, annesinin evinin önünde toplanan kalabalığı balkondan gözyaşları içinde izledi. Sonra tabut mezara geldi.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva Santos, CNN’e verdiği demeçte, Salı sabahı başkanın varlığını karşılamak için “ağır” polis güvenliğini güçlendirmek için uyandı.

Salı günü Reuters’e konuşan Lula, “Pele bir futbolcu ve bir erkek olarak kıyaslanamaz.”

FIFA başkanı Gianni Infantino da saygılarını sunmak için Pazartesi günü Brezilya’yı ziyaret etti.

Brezilya Devlet Başkanı Louia da Silva, Salı günü düzenlenen anma töreninde Pele'nin eşini tebrik etti.

Infantino, Reuters’e “Pele ölümsüzdür” dedi. “FIFA kesinlikle ‘Kral’ı hak ettiği şekilde onurlandıracaktır.

“Dünyadaki tüm futbol federasyonlarından her maçtan önce bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını ve 211 ülkedeki bir stadyuma Pele’nin adını vermelerini istiyoruz. Gelecek nesiller Pele’nin kim olduğunu bilmeli ve hatırlamalı.

60 yılı aşkın bir süredir Pele adı futbolla eşanlamlıdır. Dört Dünya Kupası’nda oynadı ve tarihte üç kazanan tek oyuncu, ancak mirası kupasının ve olağanüstü gol rekorunun ötesine geçiyor.

Pele ünlü bir şekilde, Beethoven’ın müzik yazmak için doğduğu ve Michelangelo’nun resim yapmak için doğduğu gibi benim de futbol oynamak için doğduğumu söyledi.

Edson Arantes do Nascimento olarak dünyaya gelen Pele, tarihin en büyük oyuncularından biri olarak kabul ediliyor ve Brezilya, onun ölümünün ardından üç günlük ulusal yas tuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.