Pelosi Tayvan Devlet Başkanı ile Görüştü: Son Haberler

Konuşmacı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin lehinde ve aleyhinde olan göstericiler Salı akşamı ziyareti sırasında kalacağı Grand Hyatt Hotel’in önünde toplandı.

TAIPEI, Tayvan — Haber medyası ve kalabalıklar Salı günü Taipei Havalimanı’nda toplandı ve 25 yıldır Tayvan’ı ziyaret eden en yüksek ABD yetkilisi olan Konuşmacı Nancy Pelosi’nin gelişine tanık oldu.

Bayan Pelosi’nin uçağının inişini izlemek için Changshan Havaalanı yakınlarındaki bölgeyi ziyaret eden 53 yaşındaki bir işletme sahibi olan Huang Chao-yuan, konuşmacının ziyaretini “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Bayan Huang, “Bugün ziyaretinden dolayı çok mutluyum çünkü bu Amerika’nın ÇKP ile görüşmesine gerek olmadığının bir örneği, isterse buraya gelebilir ve Tayvan kim davet ederse buraya gelebilir” dedi. Çin Komünist Partisi’nin kısaltmasını kullanır. “Bu olay Tayvan’ın bağımsızlığını kanıtlıyor.”

Bayan Pelosi’nin inişini izlemek için havaalanında olan 32 yaşındaki kameraman Henry Chang, bu kadar yüksek profilli bir ABD milletvekilinin gelişine şaşırdı.

“Nadir bir Pokemon yakalamak gibi geldi” dedi.

Ziyaretin askeri bir çatışmaya yol açacağından endişe duymadığını söyledi. “Bir savaşın öylece olamayacağını hissediyorum – herkes hayatına devam edecek” dedi.

Tibetli aktivist Tashi Tsering tarafından sağlanan video, Salı gecesi Bayan Pelosi’nin geceyi geçirmesi beklenen Grand Hyatt Taipei’nin dışında toplanan insanları gösterdi. Birçoğu, “Tayvanlılar ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi memnuniyetle karşılıyor”, “Tayvan yardım ediyor” ve “Tayvan ≠ Çin” gibi pankartlar taşıdı.

Otelin dışında, Çin ile birleşmeyi destekleyen birkaç düzine kişi Bayan Pelosi’nin ziyaretini protesto etti: bazıları ona “Tayvan’dan çık” diye slogan attı ve diğerleri onu kınayan pankartlar açtı.

Kalabalık arasında bir geri dönüşüm şirketinin sahibi Sam Lynn, “Pelosi’nin söz aldığını görmek acı tatlı” dedi. Boğazlarda artan gerilimleri görmek üzücü, ancak Çin ile yeniden bağlantımızın daha ulaşılabilir hale geldiğini görmekten mutluyum” dedi.

50 yaşındaki Sn. Lin, “Bir savaş görmek istemiyorum, ancak mevcut sınır ötesi ilişkiler başka bir aşamaya geldi” diye ekledi.

borç…Amy Chang Chien/New York Times

Protestoların aksine, başkentin merkezi iş bölgesinde, bir zamanlar dünyanın en yüksek binası ve şehrin silüetinde bir dönüm noktası olan Taipei 101, Bayan Pelosi’yi karşılayan mesajlarla aydınlandı.

Tayvan’da birçok kişi, adayı kendi toprakları olarak gören Çin’den gelen tehditlerden etkilendi. Konuşmacının ziyareti üzerine Washington ve Pekin arasındaki gerilimler Salı gününden önce mütevazı bir ilgi gördü. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, Pelosi’nin ziyaretine giden günlerde ağzını sıkı tuttu, ancak ona yakın siyasi danışmanlar ABD’li yetkililerin ziyaretlerini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Tayvan’ın ne kadar bıktığının bir işareti olarak Çin’den gelen tehditlerÇin dostu Kuomintang’ın üst düzey yetkililerinden Alexander Huang, Pelosi’nin ziyaretini memnuniyetle karşıladığını ve adada önünde “zengin” bir program olduğunu söyledi.

Pelosi ziyareti sırasında Tayvan yasama meclisini ziyaret edecek ve Tayvanlı bir milletvekili ve yerel yetkili Başkan Tsai Ing-wen ile görüşecek. Ayrıca Taipei’deki bir konukevinde bir resepsiyona katılmayı ve Ulusal İnsan Hakları Müzesi’ni ziyaret etmeyi planlıyor.

Bay. Huang, ziyaretin alçakgönüllü yaklaşımının, Çin ile zaten gergin olan durumun tırmanmasını önlemek için tasarlanmış planlamayı yansıttığını söyledi.

“Dış dünyaya bir açıklama yapmadılar, karşı tarafı düşman etmeye çalışmadılar ve Tayvan Boğazı’ndaki durumu daha az gergin hale getirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar” dedi.

En çok anakara Çin’den gelecek bir askeri tepkiden, özellikle de Çin’in Bayan Pelosi ayrıldıktan sonra neler yapabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Çin’in Tayvan’ı uluslararası alanda daha fazla izole etmek için adımlar atacağını söyledi. Son yıllarda Çin, birçok ülkeyi Tayvan’ı bir devlet olarak tanımaya ve onu Dünya Sağlık Örgütü gibi büyük uluslararası kuruluşlardan ayırmaya ikna etti.

Salı günü, Tayvan ordusu olası bir Çin yanıtı beklentisiyle savaşa hazırlık durumunu güçlendirdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.