Pied, direksiyon simidi olmayan otonom bir araç tanıttı

PEKİN, 21 Temmuz (Reuters) – Çinli arama motoru şirketi Baidu Inc Perşembe günü, gelecek yıl Çin’deki robotaksi hizmeti için kullanmayı planladığı ayrılabilir direksiyonlu yeni otonom aracını (AV) tanıttı.

Baidu yaptığı açıklamada, yeni modelin birim fiyatının önceki nesil için 480.000 yuan’a kıyasla 250.000 yuan’a (37.031.55 $) düşeceğini söyledi.

Baidu’nun CEO’su Robin Li, Baidu Dünya Konferansı’nda yaptığı açıklamada, “Bu büyük maliyet düşüşü, Çin genelinde on binlerce AV’yi dağıtmamızı sağlayacak.” Dedi. “Bir robotaksi almanın maliyetinin yarısına mal olduğu bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Bugün taksi.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yeni araç, araca bağlı 8 lidar ve 12 kamera ile insan müdahalesi gerektirmeyen 4. seviye otonom yeteneklere sahip olacak. Lidarlar, radyo dalgaları yerine darbeli lazer ışığı kullanan radarlara benzer algılama sistemleridir.

Şirket, yeni modelin üreticisini açıklamadı.

Tesla’nın (TSLA.O) İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, Nisan ayında yatırımcılarla yaptığı bir konferans görüşmesinde, 2024 yılına kadar robotaksisinin direksiyon veya pedalsız seri üretimine başlamayı hedeflediğini ve bir robotaksi yolculuğunun bir otobüs biletinden daha ucuza mal olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Alfabe Inc (GOOGL.O) Waymo, geçen yıl direksiyonsuz bir robotaksiyi tanıttı ve önümüzdeki yıllarda ABD’de “tam otonom araçlarını” piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, bu tür araçları gerçek dünyaya yerleştirmek için düzenleyicilerden hala onay bekliyor.

Baidu kıdemli başkan yardımcısı Li Zhenyu konferansta yaptığı açıklamada, Çinli yetkililer tarafından onaylandıktan sonra aracın direksiyon simidi olmadan yollara çıkacağını söyledi ve Baidu’nun yeni AV’sinin sürüş becerilerinin 20 yıldan fazla yetenekli bir insan sürücü ile eşit olacağını da sözlerine ekledi. deneyim.

2017 yılında otonom sürüş bölümü Apollo’yu piyasaya süren Baidu, Çin’de otonom araçların ana akım kullanımını gerçeğe dönüştürmeye çalışan birkaç şirketten biri.

Bu alandaki rakipleri arasında Toyota Motor tarafından desteklenen Pony.ai yer alıyor. (7203.D) Ve WeRide, Nissan Motor’dan yatırım aldı (7201.D) ve Guangzhou Otomobil Grubu (601238.SS).

Baidu’nun robotaksi hizmeti Apollo Go, 2020’deki lansmanından bu yana 10 Çin şehrinde 1 milyondan fazla kez faaliyet gösterdi ve Baidu, Nisan ayında Pekin’deki açık yollarda sürücü koltuğunda insanlar olmadan robotaksi kullanmak için onay aldığını söyledi.

(1$ = 6.7510 Çin Yuanı Renminbi)

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Yingzhi Yang ve Brenda Goh’un Raporu; Kurgu Chisu Nomiyama ve Stephen Coates

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.