Putin, Amerikalı muhbir Snowden’a Rus vatandaşlığı verdi

Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı yüklenicisi Edward Snowden, 2 Eylül 2021’de Moskova, Rusya’da düzenlenen New Knowledge eğitim çevrimiçi forumunda video bağlantısı aracılığıyla bir röportaj sırasında ekranda görülüyor. REUTERS/Olesya Astakhova

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

26 Eylül (Reuters) – Başkan Vladimir Putin Pazartesi günü, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) gizli gözetim operasyonlarının kapsamını ortaya çıkardıktan dokuz yıl sonra eski ABD istihbarat yüklenicisi Edward Snowden’a Rus vatandaşlığı verdi.

39 yaşındaki Snowden, çalıştığı yer olan NSA tarafından yürütülen geniş çaplı yerel ve uluslararası gözetim operasyonlarını ortaya çıkaran 2013 yılında gizli dosyaları sızdırdıktan sonra ABD’den kaçtı ve Rusya’ya sığındı.

Yıllardır ABD’li yetkililer, casusluk suçlamasıyla karşı karşıya kalması için ABD’ye dönmesini istedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Kremlin’den Putin’in 72 yabancı uyruklu kişiye vatandaşlık veren kararnamesi hakkında yorum yapmadan Snowden’den hemen bir tepki gelmedi.

Haberler, Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı bocalayan işgalini desteklemek için II.

“Snowden draft edilecek mi?” Devlet medyası RT’nin baş editörü ve vokal bir Putin destekçisi olan Margarita Simonyan, Telegram kanalında kara mizahla yazdı.

Snowden’in avukatı Anatoly Kucherena, RIA haber ajansına, daha önce Rus ordusunda görev yapmadığı için müvekkilinin aranamayacağını söyledi.

Snowden’in 2020 yılında bir erkek çocuk dünyaya getiren eşi Lindsay Mills’in de vatandaşlık başvurusunda bulunacağını söyledi.

2020’de Rusya, Snowden’e daimi ikamet izni verdi ve Rus vatandaşlığı almasının önünü açtı.

O yıl, bir ABD temyiz mahkemesi, Snowden’in ifşa ettiği programın yasa dışı olduğunu ve onu alenen destekleyen ABD istihbarat şeflerinin doğruyu söylemediğini tespit etti.

Eski Rus casus şefi Putin, 2017’de Rusya’da yaşarken düşük profilli olan Snowden’in ABD sırlarını sızdırmakla yanlış olduğunu, ancak bir hain olmadığını söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters’in bildirdiği; Mark Trevelyan’ın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.