Putin, sıkıyönetim yoluyla Ukrayna ve Rusya üzerindeki kontrolünü sıkılaştırdı

MOSKOVA (AP) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın Rusya’daki tüm bölge valilerine acil durum yetkileri vermesi ve ülke çapında yeni kısıtlamaların genişletilmesine kapı açması nedeniyle Çarşamba günü Ukrayna’nın dört bölgesinde sıkıyönetim ilan etti.

Putin, sıkıyönetim kapsamında hangi önlemlerin alınacağını hemen belirtmedi, ancak emrinin Perşembe günü yürürlüğe gireceğini söyledi. Emri, kolluk kuvvetlerine belirli planları sunmaları için üç gün verdi ve ilhak edilen bölgelerde bölgesel güvenlik güçlerinin oluşturulmasını emretti.

Rus parlamentosunun üst kanadı, Putin’in ilhak edilen Donetsk, Kherson, Luhansk ve Zaporozhye bölgelerinde sıkıyönetim ilan etme kararını hızla kabul etti. Onaylanan mevzuat, deklarasyonun seyahat ve halka açık toplantılara kısıtlamalar, daha sıkı sansür ve kolluk kuvvetleri için daha geniş yetkiler içereceğini belirtti.

Putin, Güvenlik Konseyi toplantısının başında televizyonda yaptığı açıklamada, “Rusya’nın güvenliğini ve güvenli geleceğini sağlamak ve insanlarımızı korumak için en zor büyük ölçekli görevleri çözmek için çalışıyoruz.” Dedi. “Ön cephede olanlar veya atış poligonlarında ve eğitim merkezlerinde eğitim görenler, desteğimizi hissetmeli ve arkalarında büyük, büyük ülkemiz ve birleşik halkımızın olduğunu bilmelidir.”

Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi günü, iki askerin Ukrayna yakınlarındaki bir askeri atış poligonuna ateş açması sonucu 11 kişinin öldüğünü ve 15 kişinin yaralandığını söyledi. Bakanlık, adı açıklanmayan iki eski Sovyet cumhuriyetinin gönüllü askerlere ateş açtığını söyledi. Ateşe dön.

Putin, Rus bölge başkanlarına yetkisi altındaki ek yetkiler hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak emir, sıkıyönetim tarafından öngörülen tedbirlerin “gerektiğinde” Rusya’nın herhangi bir yerinde getirilebileceğini belirtiyor.

Rus yasalarına göre, sıkıyönetim, diğer kısıtlamaların yanı sıra halka açık toplantıların yasaklanmasını, seyahat yasakları ve sokağa çıkma yasakları getirilmesini ve sansür uygulanmasını gerektirebilir.

Devlet haber ajansı RIA-Novosti’nin haberine göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Putin’in emrinin Rusya sınırlarını kapatmayı öngörmediğini söyledi. Gergin bir halkı sakinleştirmek için bariz bir girişimde bulunan bölge yetkilileri, acil bir sokağa çıkma yasağı veya seyahat kısıtlaması planlanmadığını duyurmak için acele ettiler.

Putin, geçen ay yedek askerlerin seferber edilmesini emretti ve yüz binlerce erkeğin Rusya’dan kaçmasına neden oldu.

Rusya cumhurbaşkanı Çarşamba günü, Putin’in “özel askeri operasyon” olarak adlandırmaya devam ettiği Ukrayna’daki ihtilafla başa çıkmak için devlet kurumları arasındaki koordinasyonu artırmak için bir koordinasyon grubu kurulmasını emretti.

Gruba liderlik eden Başbakan Mihail Mişustin, grubun silah ve askeri teçhizat tedarikini artırmaya, inşaat çalışmalarını yürütmeye ve ulaşımı kolaylaştırmaya odaklanacağını söyledi.

Rusya parlamentosunun alt meclisi güvenlik komitesi başkanı Andriy Kartabolov, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki bölgelerinde, yetkililerin diğer önlemlerin yanı sıra kilit tesislerde güvenliği sıkılaştırmayı ve sürücüleri kontrol etmeyi planladıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.