Putin, Ukrayna’daki savaş için Rus ordusuna kısmi seferberlik emri verdi

ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink; cevap verdi: “Sahte referandum ve seferberlik, Rusya’nın başarısızlığının, zayıflığın işaretleridir.”

ABD, Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etme iddiasını asla tanımayacak ve Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Putin’in seferberlik duyurusunu “istilasının başarısız olduğunun kabulü” olarak nitelendirdi.

Wallace yaptığı açıklamada, “O ve savunma bakanı, on binlerce vatandaşını kötü donanımlı ve kötü bir şekilde ölüme gönderdi.” Dedi. “Ukrayna’nın bu savaşı kazandığı, uluslararası toplumun birleştiği ve Rusya’nın bir dünya gücü haline geldiği gerçeğini hiçbir tehdit ve propaganda gizleyemez.”

Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik tam kapsamlı işgalini başlatmasından bu yana, milliyetçi destekçilerin ve ordu yanlısı blog yazarlarının genel seferberlik çağrılarına direndi.

Çarşamba günü, Rus lider, hasta güçlerini önemli ölçüde artırabilecek, ancak zaman alacak ve Kremlin’in savaşın etkilerinden korumaya çalıştığı siviller arasında popüler olmadığını kanıtlayacak olan bu hareketi iptal etti.

Kısmi seferberliğin bu sorunları hafifletip hafifletmeyeceğini göreceğiz.

‘Sahte’ oylar

Yaklaşık yedi aydır devam eden bir çatışmada, Kremlin’in sadece kazmak değil, çabalarını hızlandırmak istediğinin sinyalini veriyor. Halkın destekçileri, “topyekün savaş” ve Batı ile yeni bir çatışma ihtimalinin tadını çıkardılar.

Luhansk ve Donetsk’in doğu bölgelerinin yanı sıra güney Kherson bölgesi ve kısmen işgal altındaki Zaporizhzhia’daki Rus yanlısı ayrılıkçı yetkililer Salı günü, Cuma gününden itibaren Rusya ile resmi entegrasyon konusunda dört günlük bir referandum düzenleyeceklerini duyurdular. Önerilen ilhakın eyaletlerin tüm topraklarını mı yoksa yalnızca şu anda Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen bölgeleri mi kapsayacağı belli değil.

Rusya parlamentosu, seferberlik veya sıkıyönetim sırasında firar ve teslim olmak da dahil olmak üzere bir dizi suç için cezaları sertleştiren bir yasa tasarısını onayladı.

Hızlı gelişmeler, Ukrayna’nın kuzeydoğusunun çoğunu başarıyla geri almasından bir hafta sonra geldi ve birçok gözlemci çatışmada belirleyici bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Kiev ordusu, başkent Kiev’i ele geçiremediğinden beri Moskova’nın birincil hedefi haline getirdiği endüstriyel Donbas bölgesini oluşturan Luhansk ve Donetsk’te daha fazla kazanım için baskı yapıyor. Aynı zamanda, stratejik açıdan önemli Herson şehri ve Karadeniz kıyısı çevresinde yığılmış Rus güçlerini kontrol altına almak amacıyla güneyde ikinci bir eş zamanlı karşı saldırı başlatıyor.

Kremlin, Ukrayna’daki “özel askeri operasyonu” dediği şeyin plana göre gittiği konusunda ısrar etti, ancak askeri gözlemciler Rus kuvvetlerinin tükendiğini ve giderek dağıldığını söylüyor.

Artan baskı altında, Putin şimdi harekete geçti – bu hareketlerin sahada nasıl ani bir etkisi olacağı belli değil.

ABD tarafından sağlanan uzun menzilli roket sistemleri de dahil olmak üzere Batı tarafından sağlanan silahlarla desteklenen Kiev, medyaya Rusya’nın sadece Ukrayna ile değil NATO ile de savaştığını iddia etti.

Washington ve müttefikleri Salı günü Kiev’in yanında durma sözü verdiler ve planlanan oylamayı asla tanımayacakları için kınadılar.

2014 yılında Rusya, Kırım yarımadasını ilhak etmek için bir referandum düzenledi ve uluslararası toplumun çoğu sonuçları reddetti.

Ancak bu sefer, anketler Putin’i ileriye taşıyacağı kesin olan tam ölçekli bir istilanın ortasında geliyor.

İlişkili basın Katkıda bulunan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.