Putin yıldırım hızında tehditler savurduğu için Ukrayna, Mykolaiv ağır bombardıman altında

Mykolaiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkevich, misket bombalarının pencereleri patlattığını ve balkonları yıktığını söyledi. Bir açıklamada, “Mykolaiv bugün toplu bombardımana maruz kaldı. Muhtemelen tüm zamanların en ağırı” dedi.

Yerdeki bir CNN ekibi, saldırılardan kaynaklanan patlamaları duydu ve bombardımandan ateş gördü. CNN’in görüştüğü sakinler, savaşın başlamasından bu yana şehirdeki en kötü bombardıman olduğunu söyledi.

Mykolaiv bölgesel askeri yönetiminin başkanı Vitaly Kim’e göre, saldırıda en az bir kişi öldü, iki kişi de yaralandı.

Petersburg’da Rusya’nın Donanma Günü anısına yaptığı konuşmada Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşından bahsetmedi, ancak ülkesinin “mevcut durumun çok belirleyici önlemler gerektirdiğini” söyledi.

Putin, “Güvenliği kesinlikle ve her şekilde sağlayacağız. Buradaki kilit nokta, egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı işgal etmeye karar veren herkese yıldırım hızıyla yanıt verebilecek donanmanın kabiliyetidir.” dedi.

Putin ülke dağılımını söyledi Zirkon hipersonik seyir füzesi Sistemler önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek. Rusya, Mayıs ayında 1.000 kilometre (621 mil) menzile sahip bir Zirkon füzesini başarıyla test ettiğini söyledi.

Savaş suçları suçlamaları

Ayrı bir gelişmede, Donetsk’in askeri-sivil yönetimine göre, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda en az üç kişi öldü ve sekiz kişi yaralandı.

İdare, “11 özel konut ve bir yüksek bina, bir polis karakolu, bir market, bir kantin hasar gördü, üç tarla yandı” dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus güçlerinin Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki cephe hatlarına saldırdığını bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Cumartesi günü kalan sakinleri çağırdı. Donetsk bölgesi “Hükümet kararı” dediği şeyde aceleci bir çıkış.

Gece geç saatlerde yaptığı konuşmada, “Her şey organize ediliyor. Tam destek, tam yardım – hem lojistik hem de ücretler” dedi. “Sadece insanlardan bir karara ihtiyacımız var, henüz kendilerini vermediler.”

Hapishaneye Grev Cuma günü ayrılıkçıların elindeki doğu Ukrayna’da en az 40 mahkum öldürüldü. Donetsk yakınlarındaki Olenivka hapishanesi, birkaç ay önce Mariupol’deki Azovstal fabrikasında teslim olan Ukraynalı askerlerin birçoğunu tutmak için kullanılıyordu.
Rusya, Ukrayna'daki pozisyonlarını doldurmak için binlerce gönüllüyü işe alıyor.  Önceden deneyim her zaman gerekli değildir

İngiltere’nin Ukrayna Büyükelçisi Melinda Simmons Cumartesi günü Twitter’da grevin “en kötü insan hakları ihlallerinin” bir parçası olduğunu söyledi. Büyükelçi, “Olenivka’nın soruşturulması gerekiyor. Bu, Ukrayna’nın işgal altındaki doğusunda cezasız işlenen insan hakları ihlallerinin ve olası savaş suçlarının endişe verici bir modelinin parçası gibi görünüyor” dedi.

Zelensky, saldırının “Ruslar tarafından kasıtlı bir savaş suçu” olduğunu söyledi.

Ukrayna istihbaratı, saldırıların Rus paralı asker Wagner tarafından gerçekleştirildiğini ve Rusya Savunma Bakanlığı ile koordineli olmadığını söyledi. CNN, Ukrayna askeri istihbaratının iddialarını bağımsız olarak doğrulayamıyor.

Rusya, saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.