Radyoaktif bir kapsül nasıl kaybedilir? Avustralyalı müfettişler de şaşırdı


Brisbane, Avustralya
CNN

Batıya çok uzak bir otoyolun yakınında küçük bir kayıp radyoaktif kapsül bulundu Avustralya Pek çok soruyu gündeme getiriyor – hareket halindeki kamyona yüklenen radyasyon koruyucu ambalaj katmanlarından nasıl kurtuldu?

Bu, araştırmacıların önümüzdeki haftalarda, nakliye için paketlendiği 12 Ocak’tan kurtarma ekiplerinin onu bulduğu 1 Şubat’a kadar kapsülün hareketlerinin bir zaman çizelgesini bir araya getirmeye çalışırken inceleyecekleri birkaç şaşırtıcı yönden biri. Yolun kenarında.

Kapsül – sadece 8 milimetreye 6 milimetre – Rio Tinto’nun Gutai-Dari demir cevheri madeninde boruya monteli bir yoğunluk ölçerdeki bir besleyiciden malzeme akışını ölçmek için kullanıldı.

Rio Tinto Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kapsülün paketlenip üçüncü taraf bir yüklenici tarafından 1.400 kilometre (870 mil) Perth’e taşınmadan önce bir Geiger sayacı tarafından kontrol edildiğini söyledi.

Normalde yolculuk karayoluyla 12 saatten fazla sürerdi, ancak yaklaşık iki saat içinde kapsül güneye giderken araçtan ayrıldı, bir şekilde bir trafik şeridini geçti ve kuzey tarafından iki metre (6,5 fit) sona erdi. İki şeritli bir otoyol.

Radyasyon yönetim planları yazan bir danışmanlık şirketi olan Radiation Services WA’nın genel müdürü Lauren Stein, kapsülün kaybolduğunu duyduklarında endüstrinin halk kadar kafasının karıştığını söyledi.

“Bütün takım kafamızı kaşıyordu. Ne olduğunu anlayamıyoruz,” dedi şirketi ortadan kaybolmasıyla ilgisi olmayan Stein.

“Kaynak sertifikalı bir pakette tutulursa ve uygulama kurallarının tüm gereklilikleri altında taşınırsa, bu çok olası olmayan bir olaydır – milyonda bir” dedi.

Kapsülü taşıdığına inanılan kamyon, Kudai-Dari demir cevheri madeninden ayrıldıktan dört gün sonra, 16 Ocak’ta rıhtıma ulaştı. Ancak 25 Ocak’ta SGS Avustralya’dan işçiler mani’nin kayıp olduğunu kontrol için açmaya gittiler.

SGS Australia yaptığı açıklamada, kapsülü paketlemesi için Rio Tinto tarafından tutulduğunu ancak “özel bir nakliyeci” tarafından gerçekleştirilen nakliyesiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

“Müşterimize, maden sahasındaki ekipmanların tüm standart ve yönetmeliklere uygun olarak kalifiye personel kullanılarak paketlenmesi ve nakliye sonrası ambalajından çıkarılması için sözleşmeli hizmeti gerçekleştirdik.”

“Müşterimiz tarafından ayarlanan ve özel bir nakliyeciye sağlanan paketin taşınması SGS hizmetleri kapsamında değildi. Personelimiz, paketi Perth laboratuvarımızda açarken kaynağının kaybolduğunu fark etti ve durumu hemen bildirdi.

Paketi taşımak için anlaşmalı şirketin adı açıklanmadı.

Kayıp kapsül, Great Northern Highway’in bir bölümünde altı günlük bir aramaya yol açtı. Çarşamba sabahının ilerleyen saatlerinde, küçük Newman kasabasının güneyinde seyahat eden özel ekipmanla donatılmış bir araba yüksek düzeyde radyasyon tespit etti. El cihazları daha sonra kirli kapsülü öğütmek için kullanıldı.

Avustralya’da, her eyaletin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile yakın çalışan bir hükümet organı olan Avustralya Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Ajansı (ARPANSA) tarafından belirlenen yönergelere uygun olarak, radyoaktif malzemelerin kullanılmasına ilişkin kendi yasaları ve uygulama kuralları vardır. ). ) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO).

Batı Avustralya’da kurallar, Stein’ın inceleme için çok geç olduğunu söylediği Radyasyondan Korunma Yasası 1975’e tabidir. “70’lerden beri yeniden yazılmadı, bu yüzden bence bu kendi adına konuşuyor” dedi.

Stein, onlarca yıllık teknolojik ilerlemelerin madencilik ekipmanlarında radyasyon kaynaklarının kullanılmasını çok daha güvenli hale getirdiğini ve daha güvenli olduğu için cihazların daha sık kullanıldığını söyledi. 2021’de bitti Batı Avustralya’da 150 proje faaliyete geçtiEyaletin Maden ve Enerji Odasına göre ülkenin madencilik ihracatının merkezi.

Stein, 1975 tarihli Radyasyondan Korunma Yasası uyarınca, yalnızca özel olarak eğitilmiş ve lisanslı operatörler radyoaktif materyali paketleyebilir, ancak onu taşımak için tutulan yükleniciler için farklı kurallar geçerlidir, dedi Stein.

“Herhangi bir nakliye şirketi radyoaktif madde taşıma ruhsatına sahipse” dedi.

Bu Kanun kapsamında, bir günlük kursa katılarak ve düzenleyici tarafından onaylanan ve onaylanan bir sınavı geçerek bir lisans alınabilir.

Ruhsat sahibi, düzenleyiciye sunulan ulaşım planını denetler ancak seyahati bizzat denetleyemez. Taşıma için kullanılan araçların türü ile ilgili herhangi bir kural yoktur.

Stein bir şeylerin ters gittiğini söylüyor ve gelecekte benzer sorunlardan kaçınmak için soruşturmanın sonuçlarının radyasyon topluluğuyla paylaşılacağını umuyor.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin Çarşamba günü gazetecilere “saçma” olarak nitelendirdiği daha sert cezalara ihtiyaç olduğu konusunda tartışma şimdiden başladı – WA’da radyoaktif materyalin yanlış kullanılmasının cezası sadece 1.000 Avustralya Doları (714 ABD Doları) -.

Kapsülü arama çalışmalarına polis ve itfaiyecilerin de aralarında bulunduğu en az 100 kişi katıldı.

Ambalaj radyasyon kaynaklarını çevreleyen kurallar, ne kadar radyasyon yaydıklarına bağlıdır. Bazı durumlarda, cihaz üç katman halinde bağlanabilir. Bir kapsül söz konusu olduğunda, kafes, bir kap içine alınmış bir “dış pakete” yerleştirilmeden önce koruyucu bir tabaka olarak kabul edilebilir.

DFES yaptığı açıklamada, paket açıldığında dört montaj cıvatasından birinin eksik olduğunu ve rayın kırıldığını söyledi. Rapor, kapsüle atıfta bulunarak, “Kaynak ve gösterge üzerindeki tüm vidalar eksik” diye ekledi.

Araştırmacıların keşfedebileceği bir teori, kafesin kırılıp kırılmadığı ve kapsülün üst paketten kapağı sabitlemek için kullanılan bir delikten düşüp düşmediğidir.

Radyoloji Konseyi’nin raporunu WA Sağlık Bakanı’na sunması için birkaç hafta geçmesi bekleniyor. Bu arada, Rio Tinto kendi soruşturmasını yürütüyor.

CEO Simon Trott, şirketin talep edilmesi halinde aramayla ilgili masrafları hükümete geri ödemeye istekli olacağını söyledi.

WA Acil Durum Hizmetleri Bakanı Stephen Dawson, teklifin takdir edildiğini, ancak Hükümet’in suçu atıp atmayacağına ilişkin soruşturmanın sonucunu bekleyeceğini söyledi.

Perşembe günü kapsülü taşıyan araçlar

Aramanın ne kadara mal olduğunu bilmediğini ancak polis, itfaiye, sağlık bakanlığı ve güvenlik güçleri dahil olmak üzere en az 100 kişinin olaya karıştığını söyledi.

Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı, Avustralya Nükleer ve Bilim Teknolojileri Kurumu ve Avustralya Radyasyondan Korunma ve Nükleer Güvenlik Kurumu’ndan personel de katıldı.

Perşembe günü rahatlamış DFES yetkilileri, kapsülün bir tesiste güvenli bir şekilde saklanacağı Perth’e nakledilmesine ilişkin yeni görüntüler yayınladı.

Bu sefer, radyoaktif bir maddenin varlığına dair uyarı veren büyük çıkartmalarla kaplı beyaz araçlardan oluşan bir konvoyla seyahat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.