Rishi Sunak ve Liz Truss, İngiltere’nin bir sonraki Başbakanı için finalistleri açıkladı

Yorum

LONDRA – İngiltere’nin bir sonraki başbakanı ve Muhafazakar Parti liderinin ya azınlık ya da kadın olacağı neredeyse kesin. Muhafazakar milletvekillerinin Çarşamba günü eski maliye bakanı Rishi Sunak ve dışişleri bakanı Liz Truss’u finalist olarak seçmesinin ardından Eylül ayında bir kazanan açıklanacak.

Boris Johnson bir tür mutlu vekil başbakan olmaya devam edecek olsa da, onun yerine 200.000 civarında aidat ödeyen Muhafazakar Parti üyesinden önce Johnson’ın halefi olarak seçilecek.

İngiltere’nin çoğu kenarda oturuyor. Yeni bir başbakan seçmek için genel bir seçim olmayacak ve Pazartesi günü televizyonda bir tartışma yapılması planlansa da, birçok “hiddet” olayı kayıt dışı veya basına kapalı olacak.

Bir sonraki İngiltere Başbakanı nasıl seçilecek?

Sunak ve Truss arasındaki yarış, Tory seçmenlerine yarışta reşit olduğunu iddia eden bir adam ile gerçek liderlik sergileyen tek kadın olduğunu iddia eden bir kadın arasında bir seçim sunuyor.

Her iki rakip de muhafazakar ve dış dünyaya göre siyasi farklılıkları incelikli.

46 yaşındaki Truss vergi indirimlerini destekliyor.

42 yaşındaki Sunak, planının bir “fantezi adası” ekonomisi olduğunu ve İngiltere’nin önce enflasyonu kontrol altına alması gerektiğini söylüyor.

Sunak’ın kendi aile soyları biraz daha acıdır. Bu yılın başlarında, daha yüksek bir göreve yönelik özlemleri sona erecek gibi görünüyordu. raporlar Karısı, milyonlarca yabancı gelirden vergi kaçırdı.

Eski bir Goldman Sachs ağırbaşlısı olan Sunak, gerçekten zenginle evlendi. Stanford’da tanıştığı Akshata Murthy, Infosys’i kuran Hintli milyarder NR Narayana Murthy’nin kızıydı. Çift, Sunday Times’ın İngiltere’nin en zengin 250 kişisi listesinde yer aldı ve toplam servetinin 730 milyon sterlin veya yaklaşık 875 milyon dolar olduğu tahmin edildi.

Aileleri, bir vergi anlaşmazlığı nedeniyle Nisan ayında Maliye Bakanı’nın resmi konutundan ayrıldı. Ama Sunak ülkenin maliye bakanıydı – ta ki ta ki Onun sert istifası Bu ay Johnson’a karşı bir isyan başladı.

Boris Johnson’ın son skandalı, üst düzey bakanların istifa etmesini istedi

Truss, gidişatın döndüğünü öğrenene kadar Johnson’a karşı sesini yükseltmedi.

İngiltere’nin ilk Muhafazakar kadın dışişleri bakanı ve Hillary Clinton’ı tekrarlayarak ülkeyi yönetmeye hazır olduğunu söylüyor.İlk günden

Kazanırsa, Muhafazakar Parti, Margaret Thatcher ve Theresa May’in başbakanlıklarından sonra ülkenin en yüksek ofisine üçüncü kez bir kadın atayacak.

Truss, Ukrayna’ya verdiği destekle övgü topladı ve Rusya’dan eleştirilerin hedefi oldu.

2016 referandumunda Brexit’e karşı çıkmasına rağmen, bu oylamadan pişman olduğunu söyledi ve İngiltere’nin Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasında Kuzey İrlanda’nın kurallarını yeniden yazması gerektiğini savunan lider bir ses oldu. O hevesli bir serbest pazarlamacı.

Sunak, turnuvanın ilk parlamento aşamasında her turu kazanarak lider oldu. Şimdi, iki finalist adaylara adım atarken, anketler onun mazlum olduğunu gösteriyor. A YouGov anketi Salı günü serbest bırakılan Muhafazakar milletvekilleri arasında Sunak’ın Truss’a kaybetmesi ihbar edildi. O da Bahisçilerin favorisi.

Ancak uzmanlar, ırkın tahmin edilemez olduğunu söylüyor. bu telgraf Muhafazakarlarla yakından bağlantılı olan gazete, liderlik yarışının parti tarihindeki “en kötü” olacağı konusunda uyardı. Geçen hafta sonu televizyonda yayınlanan bir tartışmada adaylar birbirlerini paramparça ettiler.

Sunak, Truss’a bir noktada “Liz, geçmişinde Liberal Demokrat ve Kalan biriydin” dedi. “En çok neye üzüldün merak ettim?”

Truss, “muhafazakar olarak doğmadığını” söyledi – ebeveynleri “solcu aktivistlerdi ve ben siyasi bir yolculuktan geliyorum”. “Okuluma bırakılan çocukları” gördükten sonra muhafazakar olduğunu da sözlerine ekledi. Sunak gibi pahalı bir yatılı okula gitmedi.

Her ikisi de yazını golf sahası yemeklerinde, kongre merkezlerinde, bağışçılarla yapılan gizli toplantılarda sahalarını yaparak geçirecek.

Bu arada, Johnson uzun bir veda edecek. Çarşamba günü, Avam Kamarası’na ve ona botu veren diğer milletvekillerine veda etti: “Buradaki herkese teşekkür etmek istiyorum ve hasta la vista, bebeğim!”

Cidden, bunlar onun son sözleriydi – Arnold Schwarzenegger tarafından “Terminatör 2″de popüler hale getirilen sloganı ödünç almak.

Irak’ta, Başkan George W. Bush’un erken zafer ilanına direnen Johnson, mirasını ilan etti: “Görev büyük ölçüde tamamlandı.”

Uygun muydu? Glib miydi? Bu… dahiyane mi? Eğlenceli yemek sonrası konuşmacı rolünün tadını çıkaran seri sıvacı Johnson, bu tür repliklerle partisinin ve ülkenin kalbini kazandı.

Ve unutmayın, Schwarzenegger bir değil iki kez California valisi seçildi.

Johnson yolda. Ama Westminster salonlarındaki birçok kişi onun bir gün Tekrar geri gelmek.

Boris Johnson için sırada ne var? Kitaplar, köşe yazıları, konuşmalar, geri dönüşler?

Çarşamba günü ondan üzücü bir veda değildi, ancak tüm yüzey, tüm konuşma noktaları, tüm büyük hitler, yumruk pompaları ve Başbakanın ticari marka kaçak yüksek hızlı retoriği teslim edildi.

Her zamanki gibi, Avam Kamarası, Oxford ve Cambridge’den mezun olan münazaracılar için bir gladyatör yarışması olan Başbakanın Soruları olarak bilinen haftalık oturumda tıklım tıklım doluydu – ve her zamanki hakaretler ve boş laflarla doluydu.

Mırıldanma oldu, rahatsızlık oldu, “Oturma pozisyonundan gelen gürültü”Bir zamanlar House’un efsanevi bir konuşmacısı aradı.

Johnson, “muhtemelen, kesinlikle” dediği “gelen kutusunda” başbakanın yerinde duruyordu.

Konuşmasının sonunda halefine şu tavsiyede bulundu:

“Amerikalılara yakın olun, Ukraynalıların yanında olun, her yerde özgürlük ve demokrasi için birlikte durun.”

İngiltere’nin yeni başbakanı kim olacak? Adaylar hakkında bilinmesi gerekenler

Ve: “Yaşamak ve yatırım yapmak için daha iyi bir yer yapmak için vergileri ve kuralsızlaştırmayı azaltın.”

Başbakan, “Önünüzdeki yola odaklanın, ancak her zaman dikiz aynasına bakmayı unutmayın” dedi.

“Her şeyden önce, bunun Twitter olmadığını unutmayın. Bizi buraya gönderen insanlar” diye kapattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.