Roger Federer, kariyerindeki perdeyi bir yenilgiyle kapatıyor, ancak hala uzun zamandır arkadaşı ve rakibi Rafael Nadal’a hayranlık duyuyor.CNN

Roger FedererKariyeri Cuma günkü mağlubiyetle sona ermiş olabilir, ancak ardından gelen beş dakikalık ayakta alkışlama, tenis oyununda bıraktığı benzersiz, silinmez iz için bir kanıttı.

Kalabalığın tezahüratları, bitmeyen alkışları ve “Roger, Roger, Roger” tezahüratları Federer’i gözyaşlarına boğdu.

Jacques Sack ve Frances Tiafoe’ya 6-4 6-7 9-11 kaybettikten sonra “Mutluyum, üzgün değilim” dedi. Uzun zamandır arkadaşı ve rakibi Rafael Nadal ile Londra’daki O2 Arena’daki Laver Cup’ta.

“Ayakkabılarımı son kez bağlamaktan keyif aldım. Her şey sondu.

Sahada 24 yıllık mükemmelliğin ardından – 1.500’den fazla maç, 103 tekler şampiyonluğu ve 20 Grand Slam – bu Federer’in son maçı.

Amerikalı çiftin galibiyetini garantileyen destansı eşitlik bozma, yoğun ve çoğu zaman duygusal bir birikime rağmen, ihtişamı ve kalitesiyle beklentilerin çok ötesine geçen, ancak birçok kişi yaratan bir maça uygun bir son oldu. Deha anları ve birçok kişiye neşe getirdi.

Federer’in emeklilik duyurusu, 2017’deki başlangıcından bu yana Avrupa ve dünyanın geri kalanından takımlar arasında üç günlük bir etkinlik olan bu hafta sonu etkinliğine bir miktar hoş geldin prestiji kattı.

Dokuz tekli ve üç çiftli maçın yer aldığı turnuva daha önce dünya çapında ün kazanırken, bu yılki turnuva şüphesiz yılın en büyük tenis etkinliklerinden biri haline geldi.

Elbette bunun nedeni Federer’in kuğu şarkısıydı, ancak tenis tutkunlarına yıllardır görmedikleri bir şey de verdi: Federer, Nadal, Novak Djokovic ve Andy Murray hepsi sağlıklı ve aynı turnuvada birlikte yarışıyorlar.

Bu dört süperstarın etkinliğe giden haftadaki sosyal medya paylaşımları, şüphesiz hayranları nostaljik hissettirdi. Londra’nın önemli noktalarını keşfederken, dördü, yıllardır birlikte olmayan bir grup okul arkadaşı gibi birbirlerine karşı gerçek bir sıcaklık gösterirler.

Federer’in uzun ve hikayelerle dolu kariyerinin sonunu işaret eden 2022 Laver Kupası’ndan nostaljik duygular geldi, ancak sonunda tenisin altın çağının başladığını doğruladı.

Nadal, Djokovic ve Murray’in hepsi 30’lu yaşlarında ve kariyerlerinin bir noktasında uzun süreli bir sakatlık yaşamadıklarından, son emeklilikleri artık oyunda önemli bir yer tutuyor.

Bu dört oyuncu – Murray’in kendi Instagram sayfasında şaka yaptığı gibi “büyük 3 ve bazı palyaçolar” – resmi olarak bir daha asla aynı yarışmayı süslemeyecek.

Federer Cuma günkü maçta görev yapıyor.

Federer’in erkekler oyunundaki sahadaki başarıları tartışılabilir olsa da – tartışmasız ilk üç içinde – şüphesiz o bir raket alan tenisçi.

Büyük ölçüde oynama şekli nedeniyle, spordaki başka hiç kimse İsviçreli süperstar gibi evrensel hayranlığı, övgüleri ya da kültürel bir simge haline gelmedi.

Kariyerinin çoğu için, Federer sahada koşuşturmacadan daha çok süzülür, kilitleri başının üzerinde dalgalanır ve zıplar gibi görünürken, vahşi estetiği tenisin gördüğü en ikonik ve tanınabilir vuruşlardan biri haline geldi.

Daha da önemlisi, oyununun güzelliği – gücünün zirvesindeyken – benzeri görülmemiş bir başarı getirdi. Pete Sampras’ın elindeki 14 Grand Slam şampiyonluğu rekorunu kıran ilk oyuncu oldu ve ardından 20’lik dönüm noktasına ulaşan ilk oyuncu oldu.

Nadal ve Djokovic şimdi Grand Slam toplamlarını geçebilirken, Federer’in kariyeri boyunca bu iki oyuncuyla yaşadığı destansı savaşlar onun mirasına yalnızca bir yenisini ekledi.

Başka bir gün, Federer’in son vedasına giden üç maç dikkat çekici olabilirdi – Murray ve Alex de Minaur özellikle etkileyiciydi – ama bugün daha çok ana etkinlik için ısınma gibiydi.

Team World günün ilk puanını Avustralyalı’nın Murray’in De Minaur’a karşı oynadığı maçın ikinci setinin sonunda üçüncü setteki tie-break’i kazanmasının ardından kazandı. Arena içinde giderek artan beklentiye ek olarak, mahkemeye çıkmaya hazırdı.

Maçtan sonra De Minaur’un sahadaki röportajında, Team World’ün Nadal ve Federer’e karşı nasıl tezahürat yapacağını ve bunun sonucunda 23 yaşındaki oyuncunun kahkahalara boğulan bir kalabalık tarafından yuhalanmasından bahsetti.

Avrupa Takımı'ndan Roger Federer, Cuma günü Londra'daki O2 Arena'da Laver Cup'ın açılış gününde.

Federer’in adı nihayet sahaya girerken anons edildiğinde, kalabalığın kükremesi o kadar sağır ediciydi ki, spikerin sesini, İsviçreli ve ikili partneri Nadal’ı tanıtmayı bitirmeden önce tamamen boğdu.

41 yaşındaki oyuncu, ısınma hareketleri sırasında başarıları okunurken başka bir coşkulu alkışla karşılandı, ancak en gürültülü kükreme, Federer’in kendisine ve Nadal’a maçın ilk sayısını vermek için bir vole vurduğunda geldi.

Açılış borsalarının çoğunda, Federer’in çekimlerinde hala bir fermuar vardı. Topa ulaşmak için mücadele ettiğini ilk kez göstermek için.

Bu anlar sık ​​sık yaşandığından değil, yaşı ve geçirdiği üç diz ameliyatı düşünüldüğünde dikkate değer bir düşünce. Gerçekten de, özellikle internette böylesine dikkate değer bir varlığını sürdürdüğü göz önüne alındığında, O2 arenasındaki kapasite kalabalığı neden emekli olduğunu merak etmiş olabilir.

Özellikle bir an, büyük ekranlarda tekrarlar gösterildiğinde kalabalığın nefesi kesildi. Kısa bir topu kovalayan Federer, ön elini file ile direk arasındaki küçük boşluğa bastırdı.

Top filenin üzerinden geçtiğinde bu onlara bir puana mal olabilirdi, ancak kariyerinin son maçında bile Federer, tenis kortunda benzeri görülmemiş anlar yarattı.

Federer, 2022 Laver Cup öncesinde bir antrenman seansının ardından Nadal, Djokovic ve Murray ile poz veriyor.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kariyeri boyunca birçok gözlemci, hala bol miktarda sihirle birlikte bir el çabukluğu yerine bir asa tanımladı.

Başlangıçta hem Federer hem de Nadal’dan bolca gülümseme vardı, Federer önümüzdeki nokta için planı açıkça dinlemedi ve kollarını bir İsviçre keçisi gibi kaldırdı, başka bir tartışma için ortağına geri dönmesi gerektiğinde bir kıkırdama dahil . Affedersiniz.

Ancak ilk set ilerledikçe, bu iki oyuncuyu yıllardır böyle bir güç haline getiren amansız rekabet nihayet ön plana çıkmaya başlayınca, sahadaki ruh hali değişti.

Taraftarlar tarafından ‘Fedal’ olarak bilinen ikili, ilk seti 6-4’lük skorla aldığında, arenadaki atmosfer parti modunun eşiğindeydi.

Ama kusura bakmayın, Zach ve Tiafoe hiçbir şekilde mutlu olmadılar ve Federer’in kolay bir zaferle gün batımına doğru sürmesine izin verdiler. Parti atmosferini bozmak isteyen Amerikalı ikili ikinci setin başlarında servisi kırdı, ancak Federer ve Nadal kısa sürede pariteyi yeniden kazanmak için ayrıldı.

Roger Federer, tenis maçından sonra Laver Kupası'nı kaldırdı.

Nadal, Federer’in arka arkaya attığı şutlardan biri de dahil olmak üzere altı kırılma noktası kurtarırken maçın en iyisi 5-5’ti.

Ancak Zach daha sonra seti eşitlik bozmaya götürmek için zor bir servis oyunu gerçekleştirdi, ilk nokta Federer – ve tüm stadyum – bir as servis ettiğini düşündü, ancak bir “let” çağrısı ile karşılandı. Hakem arena boyunca yüksek sesle bağırdı.

Amerikalı ikilinin harika bir beraberlik molası ikinci seti kapattı ve destansı bir karara yol açtı.

Drama dolu bir üçüncü set – Federer ve Nadal 3-0 açıldı, Tiafoe’nun acımasız bir ön vuruşu Federer’in sırtına vurdu ve Federer’den bir as – uygun bir sonuçtu. Eşsiz kariyer.

Sonunda, Federer’in galibiyeti alamamasının ve veda konuşmasındaki duygunun – ailesinin ona kariyeri boyunca verdiği destekten bahsederken üstesinden gelemediği – pek de önemli değildi. kısa çift. Gözyaşlarının yerine.

Federer, “Bir kutlama gibi geliyor” dedi. “Sonunda istediğim ve umduğum şey oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.