Ron DeSantis rüzgarla döner, Ian kasırga yardımını çevirir | Ron DeSantis

İyon Kasırgası gibi Florida’nın ıssız bölgeleriAmerika’nın ulusal siyasi spotu, 2024’te aşırı sağcı ve potansiyel bir başkan adayı olan Cumhuriyetçi Vali Ron DeSantis’e her zamankinden daha fazla parladı.

2018’de seçilmesinden bu yana DeSantis, adını acımasız bir kültür savaşçısı, Donald Trump’ın bir müttefiki, ama belki de en azılı rakibi olarak duyurdu.

DeSantis, göçten seçim bütünlüğüne kadar her konuda aşırıcı bir gündemi benimsedi ve kendisini politikada Trumpçı, ancak kişilik ve tutumda ana akım olarak konumlandırdı. O kazandı”eşcinsel demeFlorida okullarında yasa ve vergi mükellefinin parasını bu ay iki tane göndermek için kullandı Göçmenlerin uçuşları Teksas’ın güney sınırından Demokratik Massachusetts eyaletine kadar.

Hareket tepkilere yol açtı Soruşturma Ve yasal işlem. Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, DeSantis’in “dikkat çekmek için insanları incittiğini” söyledi. Ancak böyle bir muhalefet, bir valiyi Trumpist platforma oynamaktan alıkoymadı. Bir sonraki hamlesi için DeSantis önerilenJoe Biden’ın bir hafta sonu evinin olduğu Delaware’e şüphelenmeyen bir sığınmacı uçağı daha gönderecek.

Ama sonra Ian Kasırgası vurdu. Kendinden önceki pek çok hırslı Cumhuriyetçi gibi – New Jersey’nin en ünlü Chris Christie’si, fotoğrafları gösteriyor Barack Obama ile 2012’deki Sandy Kasırgası’ndan sonra hesaplandı onu incitmek 2016 ön seçimlerinde DeSantis, başkanla konuşması gerektiğini fark etti.

Çarşamba, Fox News’ Tucker Carlson tarafından barındırılan O sordu: “Şu anda işlerin bu kadar siyasallaşmasıyla Florida’nın ihtiyacı olan federal desteği alacağına inanıyor musunuz?”

DeSantis söz konusu: “Ben aslında başkanla konuştum ve yardımcı olmak istediğini söyledi. Biz de önümüzdeki 60 gün için %100 geri ödeme talebinde bulunduk. Bu önemli bir destek ama aynı zamanda önemli bir fırtına.

“Çok politize bir zamanda yaşıyoruz, ama insanlar hayatları için savaşırken, tüm geçimleri tehlikedeyken, her şeylerini kaybettiklerinde, siyaseti bir kenara bırakamazsanız bilirsiniz. Yapamazsınız. yine bu.

“Bu yüzden Güney Batı halkına yardım etmek isteyen herkesle çalışacağım. Florida Ve eyaletimizin tamamında.”

Eleştirmenler, 10 yıl önce Doğu Sahili’ni vuran Sandy Kasırgası’na ve DeSantis’in federal yardım konusuna nasıl yaklaştığına dikkat çekti.

DeSantis oradaydı seçilmişti Kasım 2012’deki Kongre için, bugün Trump destekçilerinden ve seçime karşı çıkanlardan oluşan aşırı sağ House grubu Freedom Caucus’un kurucu üyesi oldu.

Sandy, Ekim ayı sonlarında alışılmadık bir şekilde kuzeye vurdu ve New Jersey ve New York’ta kaosa neden oldu. 100 den fazla Amerikan ölümleri. Aylar sonra, Ocak 2013’te DeSantis 67 Cumhuriyetçiden biriydi Karşı oy Sandy kurbanları için 9,7 milyar dolarlık federal yardım paketi

O o zaman dedi: “Sandy Kasırgası mağdurlarına sempati duyuyorum ve sel sigortası satın alanların tazminatlarının ödenmesini umuyorum. Aynı zamanda, programın borcunu 9.7 milyar dolar daha artırmasına izin vererek, harcamaları başka yerlerde kesintilerle dengeleme planı da yok.

“Kongre, diğer alanlardaki harcamaları karşılamadan milyarlarca dolarlık yeni borçlanmaya izin vermemelidir. Bir hane kredi kartlarını maksimuma çıkarırsa ve yeni harcama ihtiyacıyla karşı karşıya kalırsa, diğer alanlardaki harcamalarını azaltarak öncelik vermek zorunda kalır … ‘kredi kartı zihniyetinde’ neredeyse 17 trilyon dolar bulmamızın bir nedeni de bu. borç içinde.”

Zaman değişiyor. Şimdi DeSantis – kim Bütçe Göçmenleri Demokratik eyaletlere taşıma çabaları için 12 milyon dolarlık federal Covid yardım fonu – “şimdiye kadar gördüğümüz en büyük sel olaylarından biri” ile karşı karşıya ve federal yardıma ihtiyaç duyuyor.

“Sayın Başkan,” onun resmi yardımıydı. Rica etmek başladı “Ian Kasırgası’nın bir sonucu olarak Florida eyaleti için büyük bir afet bildirisi yayınlamanızı ve her türlü kişisel ve kamu desteğini yetkilendirmenizi ve kullanıma sunmanızı rica ediyorum.”

Paradoksal olarak, DeSantis, Sandy kurbanlarına yapılan yardımı sorumsuz ev ekonomisiyle karşılaştırdı ve Ian’ın “yerel faaliyetleri kesintiye uğratacağını …

Gazeteciler fark etti. yanıt verir New York TimesBir sözcü, DeSantis’in “tamamen kasırga tepkisine odaklandığını” söyledi ve “Vali’nin daha önce de söylediği gibi, siyasete ya da ciddiyetsizliğe ayıracak zamanımız yok” dedi.

Ancak gece yarısı komedyenlerinin DeSantis’in ikiyüzlülüğüne ve küçüklüğüne dikkat çekmek için bolca zamanı vardı.

Belki Stephen Colbert, CBS’deki The Late Show’un ev sahibi sakla Çok acınası bir şekilde: “Mümkünse fırtınanın yolundan çekilin. En kötü senaryo, Ron DeSantis’e Venezüellalı olduğunu söyle, belki seni Martha’s Vineyard’a uçurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.