Rose Bowl anlaşması, 2024 ve 2025’te Kolej Futbolu Playoff 12 takımlı genişlemenin önünü açıyor

Rose Bowl, Kolej Futbolu Playoff ile bir anlaşma imzaladı ve etkinliğin 2024’ten itibaren 12 takıma genişletilmesinin önünü açtı, kaynaklar CBS Sports’u doğruladı. CFP, Rose Bowl’u, kasenin henüz kabul etmeye hazır olmadığı hafta sonuna kadar – en sonunda – ödüllendirdi.

Rose Bowl devredeyken, 2024 ve 2025’te oynayacak 12 takımın yakında resmi olarak duyurulması bekleniyor. Yeni format ilk olarak CFP Yönetim Kurulu tarafından Eylül ayında kararlaştırıldı.

Rose Bowl’un imzalanan sözleşmesinin şartları henüz bilinmemekle birlikte, bowl 2 Ocak’taki geleneksel zaman diliminde devam edecek. 1 17:00 ET’de oynamak istedi. Bu zaman aralığı, spor televizyonundaki en değerlilerden biri olarak kabul edilir. Rose Bowl tarafından imzalanan anlaşma, bu planlama sürecinde önemli ölçüde daha fazla esneklik yaratıyor.

Genişletilmiş bir playoff’ta oyunlar, müsabakalara ev sahipliği yapan kaselerden daha önemlidir. Rose Bowl’un daha tutarlı bir zamanlama politikası benimsemeyi reddetmesi, genişlemeyi CFP’nin ESPN ile mevcut sözleşmesinin sona ermesinin ardından 2026’ya kadar erteleyecekti. Bu, ilgili taraflara 450 milyon dolarlık ek gelire mal olur ve yeni bir sözleşme imzalandığında Rose Bowl’u seçim sürecinin dışında tutabilir.

Rose Bowl, CFP’nin 2026’da başlayacak yeni medya hakları anlaşmasının bir parçası olarak zamanlamasını korumak karşılığında – muhtemelen geleneksel Big Ten ve Pac-12 ortakları olmadan – 2024 ve 2025’te CFP çeyrek finallerine ev sahipliği yapmayı teklif etti, CBS Sports söz konusu. O teklif reddedildi.

Rose Bowl’un süreçte ne kadar güce sahip olduğu sorulduğunda, CFP sürecine dahil olan bir kişi, “Hiçbir güçleri yoktu” yanıtını verdi. Bir CFP kase yetkilisi, bu hafta sonu düzenlenen konferans şampiyonalarından sonra bowling ve playoff sezonunun ortasında erken genişlemenin imkansız olacağını söyledi.

CFP, ESPN ile 2025 sezonundan sonra sona eren 12 yıllık bir anlaşmanın dokuzuncu yılında. Rose Bowl dışındaki tüm gerekli taraflar, 2024 ve 2025 sezonları için 12 takıma genişlemeyi kabul etti. 10 FBS konferansı, Notre Dame ve katılan New Year’s Six bowls, kampüs alanlarında oynama, oyunların tarihleri ​​ve erken genişleme için gelir dağıtımı gibi konularda anlaşmaya vardı. Ancak, avans genişleme anlaşması oybirliği ile yapılmalıdır.

Yıllar geçtikçe, şimdiye kadar her BCS/CFP planlama kararı, Rose Bowl’un oyununu Yeni Yıl Günü’nde veya ona yakın bir tarihte, tercih ettiği saat 17:00’de yayınlamasına izin verdi. Oyun geleneksel olarak Tournament of Roses Parade’in ardından planlanır. Oyun sırasında güneş her zaman batıda San Gabriel Dağları üzerinden batmak üzere zamanlandı ve Amerikan sporunun en ikonik ortamlarından birini yarattı.

CFP genişlemeye hazırlanırken, yöneticileri Rose Bowl’un taleplerini karşılama konusunda daha az hoşgörülü davrandılar. Oyunların bowling sitelerinden daha önemli olduğu duygusu – ilk kez – gelecekte 17:00 slotunu daha değerli hale getirecek.

17:00 slotunun bir endüstri kaynağı, “Pazar günü Super Bowl’a eşdeğer,” dedi. “Yılbaşı, Pazar olmasa bile Pazar gibidir. Yılbaşı gecesi herkes takılıyor ve arkalarına yaslanıyorlar ve saat 5 ve herkes yapması gerekeni yaptı. En iyi pencere burası.”

Daha önce genişlemenin başlıca nedenleri, takımlara daha fazla play-off erişimi sağlamak ve franchise sahibi ESPN’den yılda 450 milyon dolar almaktı. Bu, 2024 ve 2025’te ek CFP oyunlarının yayınlanmasına izin verecektir. 2026’da yeni bir medya hakları anlaşması imzalanacak. ve ötesinde.

Rose Bowl’un müzakerelerde hangi güce dayandığı belli değil. Bu yayın penceresi değerlidir ve CFP paydaşları, Rose Bowl’u neredeyse çeyrek yüzyıl öncesine dayanan bir düzenlemeye sığdırmaktan bıkmıştır.

Rose Bowl, BCS’nin ilk yılı olan 1998’de münhasırlığını bırakmaya başladı. Daha sonra, Big Ten ve Pac-12 şampiyonlarının 1947’ye dayanan galibiyet serisine son vermeyi kabul etti. oyun. İlk olarak 2001 sezonundan sonra Miami, son ulusal şampiyonluğu için Nebraska’yı mağlup ettiğinde meydana geldi. Her iki okul da, 55 yıl üst üste Big Ten ile Pac-8/10 rekabetinden sonra kendilerini nasıl yabancı gibi hissetmeleri gerektiğini fark ettiler.

CFP 2014’te başladığında, Rose Bowl’un asla ulusal bir şampiyonaya ev sahipliği yapmayacağına söz verildi. Los Angeles yeni SoFi Stadyumu’nu inşa ediyordu ve Pasadena şehri, LA SoFi’yi geride bırakmak için 2023 CFP Ulusal Şampiyonasına ev sahipliği yapmadı. Bu arada, 2014’ten beri Rose Bowl, 2015, 2018 ve 2021’de CFP yarı finallerine ev sahipliği yapıyor.

“O oyunun parlaklığı gidecek [if the Rose doesn’t agree],” dedi CFP organizasyonunun dışından bir bowling yöneticisi. Belki Rose Bowl bir şans vermeli ve emmeli.

Çarşamba gecesi, Rose Bowl yanıp söndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.