Rus dalgıçlar bombalanan Kırım köprüsündeki hasarı inceliyor

  • Rusya, köprü üzerindeki demiryolu trafiğinin planlandığı gibi devam edeceğini söyledi
  • Kerç Boğazı üzerindeki köprü, Rus birliklerinin tedariki için hayati önem taşıyordu.
  • Görkemli yapı, Rusya’nın Kırım’ı ilhakının bir simgesi.
  • Patlama, Rusya için savaş alanındaki yenilgilerin ortasında geliyor
  • Rusya’nın güneydoğu Ukrayna’ya füze saldırısında 12 kişi öldü

KYIV, 9 Ekim (Reuters) – Rus dalgıçlar Pazar günü, Moskova’nın yarımadayı ele geçirmesinin sembolü ve kuvvetleri için önemli bir ikmal yolu olan Kırım’a giden bir karayolu ve demiryolu köprüsünde meydana gelen güçlü patlamanın yol açtığı hasarı araştırmak üzereydiler. Güney Ukrayna’da savaşıyor.

Cumartesi günü Kerç Boğazı üzerindeki bir köprüde meydana gelen patlama, Ukraynalı yetkililerin tezahüratlarına neden oldu, ancak sorumluluk üstlenmedi. Köprü yolunun yarısını havaya uçuran ve diğer yarısı hala bağlı olan patlamanın sorumluluğunu Rusya hemen üstlenmedi.

Yerel haber ajanslarının bildirdiğine göre, Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Kuznulin, dalgıçların sabah çalışmaya başlayacağını ve su hattı üzerinde ayrıntılı bir incelemenin gün sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Rus Kırım valisi Sergei Aksyonov gazetecilere verdiği demeçte, “Durum yönetilebilir – tatsız ama tehlikeli değil.” “Elbette duygular karışıyor ve sağlıklı bir intikam arzusu var.”

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Kırım Köprüsü’nden geçen yük trenlerinin ve uzun mesafeli yolcu trenlerinin Pazar günü programa göre çalıştığını söyledi. Patlamadan 10 saat sonra Cumartesi günü sınırlı trafik yeniden başladı.

Aksionov, yarımadanın bir ay yakıtı ve iki aydan fazla yiyeceği olduğunu söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, güney Ukrayna’daki kuvvetlerinin kara ve deniz yollarından “tamamen tedarik edilebileceğini” söyledi.

Rusya, 2014 yılında Kırım’ı Ukrayna’dan ilhak etti ve bölgeyi ulaşım ağına bağlayan 19 km’lik (12 mil) bir köprü, dört yıl sonra Başkan Vladimir Putin tarafından büyük tantanaya açıldı.

Kiev, Rus güçlerinin Karadeniz yarımadasının yanı sıra Putin’in Şubat ayında başlattığı işgalde ele geçirdikleri Ukrayna topraklarını da terk etmelerini talep ediyor.

Cumartesi günkü bombalamanın planlı bir saldırı olup olmadığı henüz belli değil, ancak böyle yüksek profilli bir yapıya verilen hasar, Rusya için bir dizi savaş yenilgisinin ortasında geliyor ve Kremlin’in çatışmanın planlandığına dair güvencelerini daha da gölgede bırakabilir.

Ukraynalı yetkililer, Pazar günü erken saatlerde Ukrayna’nın güneydoğudaki Zaporizhia kentinde bombardımanın en az 12 kişiyi öldürdüğünü ve altısı çocuk 49 kişinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Zaporizhzhia bölgesi valisi Oleksandr Starukh, 12 Rus füze saldırısının dokuz katlı bir binayı kısmen tahrip ettiğini, beş konut binasını yerle bir ettiğini ve diğer birçok binaya zarar verdiğini söyledi.

Reuters raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.

Avrupa’nın en büyük nükleer santraline yaklaşık 52 km (30 mil) uzaklıkta bulunan Zaporizhia, son haftalarda sık sık bombardımana maruz kaldı.

ana arter

Kerç Boğazı üzerindeki köprü, Kherson bölgesinin ve Zaporijya bölgesinin büyük bir bölümünü kontrol ettikleri güney Ukrayna’daki Rus kuvvetleri için ve Rusya’nın Karadeniz deniz üssüne ev sahipliği yapan Sivastopol limanına giden hayati bir arterdir.

Rus yetkililer Cumartesi günü erken saatlerde meydana gelen patlamada üç kişinin öldüğünü söyledi. Köprünün üst katında, yarımadaya giden 59 vagonlu trenin yedi yakıt tankeri vagonu alev aldı.

Rusya Merkez Terörle Mücadele Dairesi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, köprü yolunda bir kargo kamyonunun patladığını söyledi. Karayolu köprüsünün iki açıklığının kısmen çöktüğünü, ancak Karadeniz ile Azak Denizi arasındaki nakliye kanalını kapsayan kemerin hasar görmediğini söyledi.

Rusya’nın Kherson bölgesinin yerleşik yönetici yardımcısı Kirill Stremousov, bir sosyal medya paylaşımında, bombalamanın “askeri malzemeleri büyük ölçüde etkilemeyeceğini” ve Kırım’a lojistikte sorunlar olacağını söyledi.

Patlama, Putin’in 70. doğum gününden bir gün sonra meydana geldi ve bir hafta içinde Rusya’nın üçüncü üst düzey askeri yetkilisinin atanmasına denk geldi. Moskova, işgal girişiminin sorumluluğunu Hava Kuvvetleri Generali Sergei Surovikhin’i atadı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

(Raporlar Max Hunter, Jonathan Lande ve Reuters Bureau Yazan Kevin Liffey, Alistair Bell ve Clarence Fernandez Yazan William Mallard, Raisa Kasolowski ve Frances Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.