Rus delegeler doğu Ukrayna’daki büyük bir şehrin kontrolünü talep ediyor

  • Moskova yanlısı ayrılıkçılar Lyman’ı kontrol ettiklerini iddia ediyor
  • Rus kuvvetleri Donbass şehirlerini kuşatmaya çalışıyor
  • Washington ve Kiev uzun menzilli silahları görüştü

KYIV / POPASNA, Ukrayna, 27 Mayıs (Reuters) – Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ayrılıkçı vekilleri Cuma günü önemli savaş şehri Lyman’ın tam kontrolünü talep etti ve Ukrayna bunu kabul etti çünkü Moskova haftalardır en büyük ilerleme için bastırıyor.

Büyük bir demiryolu merkezinin üssü olan Lyman, Rus kuvvetleri Ukrayna’nın endüstriyel Donbass bölgesine saldırmak için kuzeyden üç yönden birine doğru ittiğinde önemli bir cephe hattıdır. Rus destekli Donetsk Halkının Cumhuriyetçi ayrılıkçıları artık tam kontrole sahip olduklarını söylüyorlar.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zhelensky’nin danışmanı Oleksiy Arestovych, Lyman’ın düşüşünü doğrulamak için bir gecede verdiği röportajda ortaya çıktı ve oradaki savaşın Moskova’nın taktiklerini geliştirdiğini gösterdiğini söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Arrestovich, sosyal medyada yayınlanan bir videoda, “Doğrulanmayan verilere göre Lyman şehrini kaybettik. Doğrulanması gereken Rus ordusu şehri ele geçirdi” dedi.

“Ayrıca, onu ele geçirme biçimleri … operasyonu düzgün bir şekilde organize etti. Prensip olarak, Rus ordusunun artan operasyonel yönetim ve taktik yeteneklerini gösteriyor. Büyüdü. Kesinlikle her yerde büyümedi, ancak büyüdü. şüphesiz büyümüştür.”

Rus kuvvetleri, Mart ayında başkent Kiev’den ve bu ayın başlarında ikinci en büyük şehir olan Kharkiv’in banliyölerinden sürüldükten sonra, doğu Donbass bölgesinde haftalardır güçlü ilerlemeler kaydediyor.

Batılı askeri analistler, Rus güçlerinin ilerlemeyi sürdürüp sürdüremeyeceğine veya ivme kaybedip kaybetmeyeceğine bağlı olarak oradaki savaşın belirleyici olacağını söylüyor.

Daha doğuda, Rus kuvvetleri geçen hafta daha güneydeki Popasna şehrinde Ukrayna hatlarını kırdıktan sonra Siverodonetsk ve Lishchansk şehirlerinde Ukrayna birliklerini kuşatmaya çalıştı.

Perşembe günü Rus kontrolündeki bir bölgede bir Reuters muhabiri tarafından vurulan Bopasna, yüksek apartmanların ve yıkık belediye binalarının bulunduğu harap bir bölgedeydi. Rus tankları ve diğer askeri araçlar, harap sokakları delip geçtiler ve yürüyüşleriyle tozu dumana kattılar. Bir avluda üniformalı ölü bir adamın şişmiş bedeni yatıyordu.

Bir sakin olan Natalia Kovalenko, geçtiğimiz günlerde kaldığı bodrum katından kendi dairesinin enkazında uyumaya geldi. Balkon, kabuğun doğrudan çarpmasıyla havaya uçtu ve pencereler paramparça oldu.

Özlemle patlayan avluya baktı, orada iki kişinin nasıl öldürüldüğünü ve yemek pişirmek için dışarı çıktıklarında mermi tarafından sekiz kişinin nasıl yaralandığını anlattı. Dairesinin içinde, mutfağı ve oturma odası çöp ve çöplerle doluydu, ama uyuması için küçük bir yatak odası ayarlamıştı. Köpekler ve kedilerle bodrumda mahsur kalmaktan bıktınız.

“Pencereyi bir şekilde tamir etmeliyim. Rüzgar hala kötü. Geceleri soğuk oluyor” dedi. “Çok korktuk ve yorulduk, çok yorulduk.”

‘Ne fiyatı’

Bir gecede yaptığı konuşmada Zelenskiy, Moskova’nın Kremlin’in savaş çabalarını finanse eden Moskova’ya günde bir milyar avro gönderdiğini söyleyerek AB’yi Rus enerji ithalatını yasaklamak için çok uzun sürdüğü için eleştirdi. Macaristan’ın AB’nin Rus petrolüne yönelik ambargosuna açık sözlü muhalefeti, bazı ülkelerin yeni yaptırımları kabul etme çabalarını engellediğini söyledi.

“Rusya üzerindeki baskı gerçekten hayat kurtarma meselesi. Her gün erteleme, zayıflık, çeşitli tartışmalar ya da işgalciyi kurban pahasına ‘pasifleştirme’ önerileri, daha fazla Ukraynalının öldürüldüğünü gösteriyor” dedi.

ABD liderliğindeki Batılı ülkeler, Ukrayna’ya M777 obüsleri ve Danimarka’nın gemisavar anti-gemi füzeleri de dahil olmak üzere uzun menzilli silahlar sağladı.

Ukrayna, doğuda Rus kuvvetlerine karşı bir topçu savaşı kazanmasına yardımcı olmak için uzun menzilli kara silahlarına, özellikle roketatarlara ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Şimdi muhtemelen kullanılabilirler. ABD’li yetkililer, Biden yönetiminin de Kiev’e yüzlerce kilometre gidebilen M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) sağlamayı düşündüğünü söylüyor.

Geçmişte Washington’u uzun menzilli silahlar tedarik etmekten caydıran bir endişe, Ukrayna’nın Rusya’daki derin hedeflere saldırmak için bunları kullanması durumunda artan risktir. ABD’li ve diplomatik yetkililer, Reuters’in konuyu Washington Kiev ile görüştüğünü söyledi. devamını oku

İsmi açıklanmayan bir ABD’li yetkili, “Artıştan endişe duyuyoruz, ancak coğrafi sınırlar koymak veya verdiğimiz mallarla çok fazla ellerini bağlamak istemiyoruz” dedi.

İsmini vermek istemeyen ikinci bir ABD’li yetkili, Batılı ülkeler tarafından sağlanan bazı silahların kullanımı konusunda Washington ve Kiev arasında ortak bir “anlayış” olduğunu söyledi: “Şimdiye kadar sınırlar konusunda aynı fikirdeydik. “

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Rusya sınırına ulaşan silahların “kabul edilemez yoğunluğa doğru ciddi bir adım” olduğu konusunda uyardı.

Rusya, Ukrayna’yı işgalini oradaki “Nazileri” yenmek için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor. Batı, bunu saldırganlık savaşı için temelsiz bir gerekçe olarak tanımlıyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Natalia Synets, Conor Humphries ve Pavel Polyduk Kiev ve Reuters gazetecileri Bopasna’nın raporu; Peter Groff tarafından yazıldı; Filippa Fletcher tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.